Raasiku valla Kulli küla elanikud remontisid teed

3978

Teeprojekti eestvedaja TANEL TUISK loodab, et varsti jõutakse ka külaseltsi loomise ja külavanema valimiseni.

Kulli küla asub Raasiku valla edelanurgas. Küla läbib raudtee, millest ühele poole jääb vana küla, teisele poole on tulnud paljud uued elanikud. Uue Kulli elanik Tanel Tuisk rääkis, et oli esimeste hulgas, kes hakkas 2004. aastal maja ehitama, enne seda olid seal vaid põllud. Nüüd on 15 peret ning elanikke kolib aina juurde.

Ta kirjeldas, et teisel pool raudteed on aianduskooperatiivide piirkond, kus püsielanikke ligi 20 majas: „Seda Kullit tuntakse rohkem. Talvel elatakse linnas, siia tullakse peenramaad tegema. Varem olid ainult lagunenud majad, nüüd on enamik korda tehtud. Vahel sõidan läbi ja vaatan, et jälle on mõnele majale korrus juurde ehitatud.“

Kaks Kullit omavahel ei suhtle. Esimene kontakt tuli aasta tagasi, kui Tanel Tuisk märkas, et külatee pole enam sõidetav ning tuleb korda teha.

Tanel Tuisk rääkis, et läks valda probleemist teatama: „Öeldi, et teiselpool raudteed olev Kulli tahab oma sissesõiduteele mustkatet. Soovitati, et võtke koos pakkumised, saate odavamalt. See summa lõi aga vallal jalad nõrgaks. Pakuti, et kui on vähe lund ja raha jääb talihooldest üle, saab järgmisel aastal tee selle arvelt korda.“

Kuna lund oligi vähe, läks Tanel Tuisk kevadel uuesti vallamajja, uue vallavõimu jutule: „Selgus, et välja on kuulutatud teedehange, enamik raha on planeeritud Aruküla kergliiklusteele. Mind kutsuti külavanemate infotunnile, kus sain lõplikult selgeks, et pole mingit lootust vallalt raha saada.“

Selle teadmisega läks ta külarahva juurde: „Meie tee oli selline, kus ei saanud ka lapsekäruga liigelda, polnud ühtegi siledat ruutmeetrit. Otsustasime, et tuleb ise korda teha.“

Ukselt uksele tutvumas

Ta tegi meililisti ning käis ukselt uksele: „Küsiti, miks vald ei paranda, kui see on avaliku kasutusega tee. Selgitasin, et raha pole ja kui me ise ei tee, siis jääb tegemata. Arutasime, palju on kellelgi võimalik toetada, tegime korjanduse ning iga maja maksis 150, müts maha kõigi ees. Vald andis lisaks 300 eurot ning teehöövli.“

Külaelanikud tegid korda 300meetrise teejupi, mis läks kokku maksma ligi 3000 eurot. Nad tõid tee äärde kruusahunniku, et kui augud tekivad, saab need kohe ära lappida. Enne oli tee kõrvalasuva põllu tasapinnast 10 sentimeetrit madalam, nüüd sama palju kõrgem, sadevesi valgub põllule.

Tanel Tuisk ütles, et vaja oleks kaevata ka kraavid: „Järgmine etapp võiks olla te mustkate. Tee äärde on plaanis teha ka bussipeatus, sest vald on lubanud, et koolibuss hakkab sisse sõitma ka uude Kulli külasse.“
Ta rääkis, et kui tee sai valmis, on nende pool raudteest kogukonnatunne suurem: „Varem tervitasime, kuid ei tundnud üksteist. Nüüd siis tunneme.“

Ta jutustas, et põllu peal on suur arendus: „Veel 20 krunti on muudetud elamumaaks ning müügis. Erinevalt vanast Kullist, on uues külas igas majas püsielanikud, peamiselt noored pered.“

Tanel Tuisk ütles, et elamumaa on kallis ning näiteks külaplatsi tegemiseks ei annaks keegi maad: „Ühe krundi peale kavatseme teha siiski võrkpalliplatsi. Lastele võiks olla ka mänguplats.“

Ta loodab, et järgmine samm on külaseltsi loomine ja külavanema valimine: „Selle jaoks oleks aga vaja kaasata kogu Kulli küla, ühendada kaks poolt.“

Küla side vallaga on Tanel Tuisu arvates nõrk: „Minu laps käib Aruküla lasteaias, aga enamik viib oma lapsed linna. Ka lähim pood on Rae vallas Lagedil. Tean peresid, kelle laps on Aruküla lasteaias järjekorras, kuid paari aasta jooksul pole lootust kohta saada. Ilmselt alla poole siinsetest elanikest on valda sisse kirjutatud.“

Ta rääkis, et vallaga on räägitud, et võiks olla ka tänavavalgustus: „Rohkem sidet pole olnud. Peab kiitma, et talihooldekohustust täidavad nad hästi.“

Valla ääremaa

Tanel Tuisk lausus, et enamik ilmselt ei tea ka seda, kes on Raasiku vallavanem: „Tegime talgud ja vald andis meile suppi. Magustoiduks tellisin Vildivillast suure pidusaia. Saia kiideti, aga Vildivillast polnud keegi kuulnud. Muidugi võiks olla suurem ühtsustunne, kuid see on raske, kui meie oma küla sees niimoodi jaguneme.“

Tanel Tuisk ütles, et sattus Kulli külla elama tänu heale asukohale: „Kulli külas oli maatükk müügis. Tulime vaatama, ümberringi oli põld, lage ja tuul tõmbas. Kaardilt vaadates oli Tallinn kohe kõrval ning hind sobis.“
Ta lausus, et kasuks tuli ka rongipeatus: „Kui minna autoga Ülemistele, kulub sama aeg. Sellelegi vaatamata on mitmed külaelanikud öelnud, et pole kunagi rongiga sõitnud. Käiakse ikka autoga.“

Ka Tanel Tuisk käib tööl Tallinnas, kuid ütleb, et side Raasiku vallaga on tugevam kui teistel külaelanikel: „Palju aitas vallaga suhtlemine. Olen väikeettevõtja ning üks minu tegevusalasid on tööõpetusklasside renoveerimine. Minu tehtud on näiteks Aruküla kooli tööõpetuse klass. Kuulun ka Raasiku valla Lions-klubisse.“

Ta loodab, et külaelanikud suudavad remonditud teed hooldada: „Pakkusin variandid, kas paneme üldkasutatava labida ja igaüks, kes mööda läheb, viskab kruusa, määrame korrapidaja või teeme talgud. Kui oleme siinpool raudteed üheks meeskonnaks saanud, püüame ka teise poolega integreeruda.“

Eelmine artikkelKuusalu JK Rada jätkab võidulainel
Järgmine artikkelKuusalu vallas Mustametsa külas hakkas tööle urukoerte jahikool