Raasiku valla haridus- ja kultuurivaldkonna aasta tegijad kuulutati sel aastal välja videosilla vahendusel.
Traditsioonilise haridus- ja kultuuritöötajate tunnustuspeo asemel õnnitlesid vallavanem Andre Sepp ning haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Juta Asuja õpetajate päeval, 5. oktoobril koolide, lasteaedade, raamatukogude, rahvamajade, noortekeskuste ja Raasiku Valla Spordi töötajaid räpiga, mille sõnad kirjutasid Juta Asuja ja Kill Kaare, esitasid Andre Sepp ja Juta Asuja. Samas videos, mille monteeris Juku Trump ning on nähtav ka Youtube´is, kuulutas vallavanem välja Raasiku valla aasta haridustegija, aasta kultuuritegija ja aasta noorte toetaja.
Aasta haridustegijaks nimetati Aruküla kooli loodusteaduste õpetaja Cristina Kaska, kes kevadisel distantsõppeperioodil aitas värske haridustehnoloogia magistrina oma koolis nii õpetajaid kui õpilasi ning koostas mahuka juhendmaterjalide kogumi eri õpikeskkondade kasutamiseks. Cristina Kaska töötab Aruküla koolis alates 2004. aastast, 2011. aastast on suunanud ja rakendanud praktiliste tegevuste ning töötubade kaudu noorte meediahuvi. Ta on olnud aktiivne eestvedaja ka rahvusvaheliste projektide algatamisel ja elluviimisel.
Cristina Kaska ütles, et tiitel tuli üllatusena, mida ei osanud kahtlustadagi. Ta jutustas, et alles algaja haridustehnoloogina aitas ta distantsõppe ajal kolleege ja õpilasi nii palju kui oskas, kõik abi ei vajanudki. Vanema kooliastme õpetajatel oli tema hinnangul lihtsam, noorema astme õpetajatel tunduvalt raskem: „Algklassiõpetajad said väga suure koormuse osaliseks, sest väikesed lapsed ei saa ise kõigega hakkama. Ülemise astme õpetajad pidid väga palju arendama oma digioskusi, õppima juurde uusi. Kuid arvan, et laste jaoks oli see aeg veel raskem.“
Ligi kümme aastat on Cristina Kaska teinud koos Aruküla kooli õpilastega filme: „Ilmselt on see lapsepõlve pikendamine, minu võimalus teha asju, mida oma lapsepõlves teha ei saanud. Mulle meeldib teha just amatöörfilme, ma pole kunagi tahtnud saada professionaalseks filmitegijaks. See on vahva, kuigi väga keeruline loominguline tegevus, mida ei saa teha üksi. Hea juhuse tahtel sattusin Arukülas kokku noortega, kes olid samuti filmindushuvilised. Meil on sõpruskond, kellega oleme nüüd seda aastaid koos teinud. Alguses kartsin, et ajapikku vajub see ära, sest filmi tegemine on tehniliselt raske, näiteks monteerimine. Aga uusi noori tuleb kogu aeg peale, nüüd on huviringi, mida koos Juku Trumbiga veame, tulnud ka väga palju tüdrukuid. Tore, et on noori, kes on valmis laupäeval pika päeva koos teistega tegutsema.“
Aasta kultuuritegijaks nimetati suure panuse eest laste ja noorte lugemishuvi arendamisel ning harrastusnäiteringide töö eestvedamisel Raasiku raamatukoguhoidja Aira Jõõts. Ta on olnud eestvedaja Raasiku raamatukogu projektidel „Minu väike raamatukogu“, „Lugemisisu“ ja „Suvelugemine“, korraldanud raamatukogus lastehommikuid, kirjutanud ja lavastanud näidendeid, juhendanud kahte näiteringi, lavastanud omakirjutatud näidendeid.
Aira Jõõts ütles, et nii suur tunnustus on seda üllatavam, et on valla kultuurimaastikul töötanud alles mõne aasta: „On väga tore, et märgatakse ja uhke tunne, kuigi tegelikult on selle tunnustuse taga meeskonnatöö ja see on tunnustus kogu Raasiku raamatukogule.“
Ta lisas, et ka Aruküla rahvamaja näiteringis, mida juhendab, on tugevad taustajõud, kõike tehakse koos: „Ses mõttes on mul vedanud, et kõrval on olnud väga toredad ja toetavad inimesed.“
Kaks aastat juhendas Aira Jõõts ka huvialakeskuse Pääsulind laste näiteringi, sellest hooajast enam mitte, kuna tahab rohkem pühenduda õpingutele – ta õpib Tartu ülikoolis infokorraldust, ees on lõputöö kirjutamine.
Aasta noorte toetajaks valiti Aruküla noortekeskuse noortejuht Maarja-Ly Teino, kes korraldab noortele üritusi, annab nõu ja aitab projekte kirjutada ja ellu viia. Ta on ka ringijuht ja mitmete projektide eestvedaja, kaasanud koostöösse ka Raasiku ning Peningi piirkonna noored, korraldanud ülevallalisi ettevõtmisi – töö- ja puhkelaager, huvihariduse laat, suvenoorteka projekti, mitme valla lauamängurite projekt, noortevolikogu ellukutsumine.
„See tiitel on väga suur au ja viis, kuidas seda videotervitusena öeldi, oli väga äge,“ sõnas Maarja-Ly Teino.
Ta on noorsootöötaja olnud kuus aastat, alustas 18aastase gümnaasiumiõpilasena Aruküla noortekeskuses: „Soov seda tööd teha on olnud juba põhikooliajast, suuresti tänu ELOle. Õpetaja Leena Möls usaldas mulle väga palju ülesandeid ja sealt hakkas lumepall veerema. Kuidagi sattusin noortekasse ja mulle meeldis noortele ürituste korraldamine. Ülikooli astudes ei olnud muud varianti, kandideerisin ainult noorsootööalale. Õnneks sain sisse ja tagasi pole vaadanud.“
Aasta tegijad said vallavalitsuse tänukirja ja 500 euro suuruse preemia.
Tänukirjad
Õpetajate päeval käisid Andre Sepp ja Juta Asuja kõigis haridus- ja kultuuriasutustes kohal ning andsid üle veel rohkem kui poolsada tänukirja.
Tänukirjad pälvisid ka Karin Aanja, Monika Nuka, Ulvi Tensing, Viljar Laasi, Meelika Mäeorg, Leena Möls, Kaja Arusalu, Asrid Linnumäe, Ivika Jegis, Age Imala, Mari Möls, Aron Lips, Toivo Järv, Riina Einloo, Antti Rogenbaum, Andrus Rogenbaum ja Külli Saupõld Aruküla põhikoolist, Helju Kadakas, Marie Reinike, Kaie Tomingas-Oras, Alice Suurkuusk, Liisa Zimmermann, Karri Urban, Arno Vorsman, Ljudmila Järmut ja Virve Hansar Pikavere koolist, nii Aruküla kui Pikavere kooli muusikaõpetaja Külli Ovir, Aet Jõgisuu, Linda Wrobel, Olesja Baladina, Moonika Rosar, Reelika Turi, Mairika Nellis, Liisi Gussak, Riina Korolkova, Ene Rogenbaum, Liina Veerbaum, Maarja Hüdsi, Irina Haavisto, Raivo Napp ja Tiia Toom Raasiku koolist, Riina Harma, Virge Sander, Reet Karula ja Tiina Nahkor Aruküla waldorfkoolist, Eve Vendt, Kaido Kodumäe, Piret Sternhof, Amalia Tšittšjan ja Joel Ots Aruküla huvialakeskusest Pääsulind, Hevelin Reinhold, Kristi Soome, Natalja Kokuta, Sandra Vaher, Julia Penu ja Airika Pettai Aruküla lasteaiast, Kristi Vader Raasiku rahvamajast, Garina Toomingas Aruküla Kultuuriseltsist, kergejõustikutreener Sven Lillimägi ning Raasiku Valla Raamatukogu kollektiiv.