Möödunud sügisel esitas Vindr Baltic OÜ Raasiku vallavalitsusele taotluse algatada kohaliku omavalitsuse eriplaneering ja sellega seotud keskkonnamõjude strateegiline hindamine, et rajada Raasiku valda tuulepark. Taotluses toodi ära ka kavandatava tuulepargi asukoht, see on Raasiku valla lõunapoolne ala, hõlmab peamiselt Härma ja Mallavere külasid.
Eriplaneeringu algatamise üle otsustab volikogu. Vallavalitsus avalikustas enne eelnõu volikokku saatmist, et tuuleparkide eriplaneeringus osalemiseks on võimalus taotlusi esitada teistelgi soovijatel. Tähtajaks, 25. detsembriks sai vallavalitsus veel ühe taotluse, tuulepargi rajamisest on huvitatud ka Eurowind Energy OÜ. Valla planeeringute spetsialist Krista Erg-Scacchetti sõnas, et Eurowind Energy taotlus esitati tuulepargi tegemiseks samale alale, kuhu seda on soovinud rajada Vindr Baltic.
Vallavalitsus on koostanud lepinguprojekti, milles fikseeritakse, et vallavalitsus korraldab eriplaneeringu koostaja ja keskkonnamõjude strateegilise hindamise läbiviija leidmiseks hanke, kuid eriplaneeringu läbiviimist rahastavad tuulepargi rajamisest huvitatud ettevõtted.
„Kui leping vallavalitsuse ja firmade vahel on sõlmitud, esitame vallavolikogule eelnõu eriplaneeringu algatamise kohta. Tõenäoliselt jõuab see volikokku veebruaris. Vallavolikogu otsustab, kas eriplaneering algatatakse või ei,“ sõnas Krista Erg-Scacchetti.
Juhul, kui volikogu otsustab eriplaneeringu algatada, järgneb mitme aasta pikkune protsess. Esimeses etapis tehakse asukoha eelvalik ehk otsitakse, kas ja millised alad Raasiku vallas tuulepargi rajamiseks sobivad. Teises etapis koostatakse väljavalitud aladele detailplaneering, milles määratakse ka tuulikute asukohad ning vajalikud kommunikatsioonid. Planeeringu koostamisega paralleelselt viiakse läbi keskkonnamõjude strateegiline hindamine.
„Eriplaneeringu koostamise käigus võib selguda, et Raasiku vallas tuulepargiks sobivat kohta ei olegi. Üks tingimus tuulepargi rajamiseks on, et tuulikud asuksid eluhoonetest kaugel. See tingimus välistab suurema osa Raasiku vallast, sest meil ei ole väga suuri asustamata alasid. Lisaks ei saa tuuleparke teha kaitsealustele ja kaitsealuste liikidega maadele ning on veel mitmeid piiranguid,“ selgitas planeeringute spetsialist.
Ta lisas, et eriplaneeringu protsessi mitmes etapis saavad kaasa rääkida ka elanikud, selleks toimuvad avalikustamised.
Tänavu kehtima hakkava keskkonnatasude seaduse muudatuste kohaselt peab tuulepargi omanik maksma keskkonnahäiringu hüvitamise tasu, mis sõltub toodetud energia kogusest ja elektrienergia hinnast. Tasu makstakse kohaliku omavalitsuse eelarvesse ning tasust 50 protsenti maksab omavalitsus tuulepargi mõjualas asuvate eluruumide omanikele.