Esimene rühm sõimeealistele lastele avatakse Raasiku Elektri endises kontorihoones detsembrikuus.
Raasiku elanikud Maarja Sikut ja Stella Heiberg asutasid OÜ Raasiku Lastehoid, mis hakkab pakkuma lastehoiuteenust neile, kel kodu lähedal lasteaiakohta saada ei ole õnnestunud.
„Lastehoid on mõeldud peamiselt 1,5-3aastastele ehk sõimeealistele lastele, sest nende kohtade puudus on Raasikul kõige suurem, meie lasteaia sõimerühmas on vaid 12 kohta,“ selgitas Maarja Sikut.
Lastehoid rajatakse Tehase tee 33 asuvasse Raasiku Elektri endisesse kontorihoonesse, mille tema pereettevõte äsja ära ostis: „Kui käisime seda suvel vaatamas, nägin, et nende ruumide planeering sobib väga hästi lastehoiu jaoks. Teine argument oli see, et Raasikule on lastehoidu väga vaja. Osa inimesi on tõsiselt hädas. Mida teha, kui pead pärast emapalga lõppemist tööle minema, kuid saad lasteaiakoha Pikaverre ning sul ei ole autot?“
Seetõttu tegi Maarja Sikut Raasiku lasteaia endisele juhile Stella Heibergile ettepaneku asutada ühine ettevõte ning hakata lastehoiuteenust pakkuma. Oktoobri alguses loodi OÜ Raasiku Lastehoid, mis taotleb Riigi Tugiteenuste Keskuselt alustava ettevõtte starditoetust. Tulevastes lastehoiuruumides on käimas remont, mööbel on tellitud ning käesoleval nädalal toimuvad esimesed vestlused lapsehoidjate kandidaatidega.
„Lastehoiu nimeks saab Muinasjutumaa, sinna tuleb kaks rühma, Lotte ja Sõbrad ning Sipsikud. Esimese rühma plaanime avada detsembris, teise järgmise aasta märtsis,“ lausus Maarja Sikut.
Lastehoius võib ühe töötaja kohta olla kuni viis alla 3aastast last. Raasiku esimesse hoiurühma võetakse lapsi vastu arvestusega, et korraga oleks neid seal maksimaalselt kümme: „Nimekirjas võib olla rohkem, sõltub sellest, millise koormusega hakkavad lapsed hoius käima. Mõni pere tahab last hoidu tuua ainult poole päeva kaupa, teine ühel päeval nädalas, mõni näiteks ainult esmaspäeval ja kolmapäeval, mõni teisipäeval ja neljapäeval. Oleme paindlikud ja püüame kohad lapsevanemate soove arvestades jagada.“
Hoid hakkab avatud olema igal argipäeval 10 tundi. Laste toitlustamine lahendatakse Raasiku lasteaia köögi baasil. See tähendab, et hoidu hakatakse tooma täpselt sama valmistoitu, mida pakutakse Raasiku lasteaias, ning see on hoiulaste vanematele ka sama hinnaga. Sama palju kui lasteaias, peavad hoiulaste vanemad hakkama maksma ka kohatasu, sest oma valla lasteaedades kohata jäänud laste vanematele kompenseeritakse hinnavahe Raasiku valla eelarvest.
6. oktoobril teatas Stella Heiberg Facebooki grupis Raasiku Valla Kuulutaja lastehoiu peatsest avamisest ning palus huvilistel kohasoovist teada anda. Sellele reageeris Maarja Sikuti sõnul paarkümmend lapsevanemat, samuti paar inimest, kes pakkusid end lastehoidu tööle. Lapsevanematele saadeti täitmiseks ankeedid, nende põhjal selgub, kui palju on esimesse rühma soovijaid. Kui on veel huvilisi, kelle lapsed hoiukohta vajavad, peaksid nad OÜga Raasiku Lastehoid ühendust võtma, kontaktid leiab nende Facebooki lehelt.
„Loodame väga, et saame päästeametilt, terviseametilt, põllumajandus- ja toiduametilt vajalikud kooskõlastused, seejärel tegevusloa ning saame 6. detsembril esimese rühma avada,“ sõnas Maarja Sikut.
Kui nõudlust on, avatakse teine rühm märtsis. Lastehoiu loojad on juba mõelnud ka hoiust kohustusliku haridusprogrammiga eralasteaiaks kasvamisele: „Läheb umbes kuus kuud, et selleks vajalikud õppekavad ja muud dokumendid kokku panna. Püüame nendega järgmiseks sügiseks valmis jõuda.“