Raasiku OTT juht MEELI TEDER: „Tootjate ning tarbijate vahel on tekkinud kontaktid ja see on kõige tähtsam.“
Umbes aasta tagasi, kui Raasiku Otse Tootjalt Tarbijale ehk OTT ühendus oli tegutsenud üle poole aasta, kirjutasime, kuidas see on hoo sisse saanud. Siis oli tootjaid 8, iganeljapäevastel kohtumistel käis keskmiselt 50-60 klienti.
„Rahva hulk on pigem vähenenud, aga 30-40 inimest käib ikka. Paljud tulid köögiviljamüüja juurde, ta on nüüd avanud oma kioski,“ ütles Raasiku OTT juht Meeli Teder.
Pakutavad tooted on ikka samad: köögiviljad, munad, piimatooted ja mesi. Mõned tootjad on vahetunud, mõned käinud proovimas ja kaasa teinud lühikest aega.
„See on aus äri. Kui üks kord ei olda pakutuga rahul, ei osta järgmisel korral enam keegi ning kolmandal korral ei tuldagi enam müüma. Tootjad peavad pingutama, et tahetaks osta,“ lausus Meeli Teder.
Ta rääkis, et ettetellijate arvu on raske öelda, sest osad inimesed ei tule iganeljapäevastele kohtumispäevadele Aruküla vanasse bussijaama, vaid lepivad tootjatega ise kokku ja käivad oma asjadel nende juures järel. Ette peab tellima vähemalt nädala. On ka neid, kes annavad sisse pikemaajalise tellimuse, näiteks on üks naine juba kokku leppinud, et tahab järgmised viis kuud igal nädalal teatud arvu kanamune.
Teinekord tulevad neljapäeviti müüma ka inimesed, kes on korjanud liiga palju seeni või ei jaksa ise oma tomateid ära süüa.
„On neid, kellel on liiga palju, ja neid, kellel pole üldse. Eesmärk on viia nad kokku,“ sõnas Meeli Teder.
Ta lisas: „Kui alustasin, vaatasin statistikat, mille järgi oli Raasiku vald kõige suurema töötusega. Nägin, et siin on maad ja inimesi. Minu eesmärk on, et poleks ohakatesse kasvanud maid, inimesed ei läheks vallamajast abiraha küsima, vaid näeksid, et oma maaga saab mõndagi teha. Jõudumööda püüame alustajaid toetada.“
Vallavalitsus on Meeli Tederi sõnul ettevõtmisse hästi suhtunud: „Kui mõte tuli, läksin esimese asjana vallamajja. Anti kokkusaamisteks tasuta plats, tegime MTÜ. Olen ka uue vallavanemaga rääkimas käinud. Pigem on olnud nii, et ma pole osanud abi küsida. Nüüd on mul kogemusi, oskan küsida ja olen kohe ka abi ning tuge saanud. Pakkusin välja, et kooliköögid võiksid oma tootjatelt toiduaineid sisse osta. Neil on konkursid ega saa eelistada enda valla tootjaid, kuid on võimalik eelistada eestimaist.“
Euroopas tellitakse ette 6 kuud
16.-21. augustini oli Austrias foorum, kus räägiti sarnastest tootjate ja tarbijate struktuuridest Euroopas. Seal käisid ka Meeli Teder ning Raasiku OTT tootja Piret Purru-Lemetti.
„Käisin enda jaoks kogemusi korjamas, et näha, kuidas on saavutatud, et talupidajad majandavad ära iseenda ja varustavad 10-20 peret,“ rääkis Meeli Teder.
Ta ütles, et Euroopas ei käi väiketalunikud lisaks veel tööl, vaid talupidamine on inimväärseks eluks piisav.
„Tahan näidata, et see on võimalik,“ lausus ta.
Meeli Teder jutustas, et Prantsusmaal on ettetellimise aeg minimaalselt kuus kuud: „Kui talunikul on aeg porgandid maha panna, teab ta juba, mitme perega arvestada. Kindlasti on see ka Eestis võimalik, kuid täpsemalt on seda näha aastate pärast. Et tekiks harjumus ning pikaajaline sõltuvus tootjate ja tarbijate vahel, läheb aega võib-olla isegi 10 aastat.“
Ta loodab, et inimesed hakkavad oma maal rohkem tootma või ei viska ülejääke ära.
„Tuleb viia kokku inimesed, kel on õunaaiad ega tea, mis ülejääkidega teha, ning need, kes ostavad poest Poola õunu,“ tõi ta näite.