Alates 1. septembrist töötavad põhikool ja lasteaed Raasiku Koolina.
Raasiku vallavolikogu otsustas teisipäeval, 7. aprillil toimunud e-istungil 12 poolthäälega lõpetada 31. augustist Raasiku Oravakese lasteaia tegevus ning liita lasteaed Raasiku põhikooliga.
Volikogus oli Raasiku lasteaia kooliga liitmise teema esmakordselt arutelu all kuu aega varem, 10. märtsil. Haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Juta Asuja sõnul tuli ühendamise algatus nii-öelda altpoolt – eelkõige lasteaia ja kooli hoolekogudelt. Vallavalitsus toetas, kuna nägi ühendamises võimalust pakkuda lastele ühtlast kvaliteetset haridust alates lasteaeda minekust kuni põhikooli lõpuni. Raasiku lasteaed ja kool asuvad kõrvuti, jagavad osaliselt tugipersonali, suurem osa Raasiku lasteaia lõpetajaist asuvad õppima Raasiku kooli. 2019. aasta algusest, mil Raasiku lasteaia direktor Stella Heiberg jäi lapsehoolduspuhkusele, on tema kohusetäitjana töötanud Raasiku põhikooli direktor Reelika Turi.
Volikogu kahe istungi vahelisel ajal arutas lasteaia kooliga liitmist haridus-, kultuuri, sotsiaal- ja spordikomisjon. Komisjoni koosolekule kutsutud Rae valla Peetri lasteaed-põhikooli direktor Luule Niinesalu rääkis, et liitmisest võidavad nii lasteaed, kool kui kogukond, tekib ühtne arusaamine õppimisest lasteaias ja koolis, luuakse ühtse asutuse kultuur ja põhiväärtused. Komisjon otsustas Raasiku lasteaia kooliga liitmist toetada ja soovitas volikogul otsus vastu võtta.
Volikogu istungil tõdes Avo Möls, et asutuste töötajatega ei ole piisavalt räägitud, ka Olev Sinijärv arvas, et kahe kollektiivi ühinemisel oleks pidanud esitama uue struktuuri, koostama põhimääruse ja arengukava projektid. Garina Toomingas küsis, millal ja kuidas hakatakse tööd ümber korraldama. Juta Asuja vastas, et ümberkorraldused tehakse juulis-augustis, mil õppetööd ei toimu ning muudatused puudutavad vaid juhtimist, asutusele jääb üks juht ja kummassegi üks poole kohaga õppejuht. Need kohad on täidetud, lisandub sekretäri-juhiabi ametikoht.
Andres Kallaste märkis, et asjaajamine personali-küsimustes pole olnud kõige korrektsem ning küsis, kas asutuste ühendamine on praegu seaduslik. Haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja selgitas, et lapsevanematele tuleb otsusest teatada vähemalt 5 kuud enne ümberkorralduse kehtima hakkamist. See tähendab, et otsus oleks tulnud teha hiljemalt märtsi lõpuks. Ta selgitas, et on konsulteerinud haridusministeeriumiga – see nõue on seaduses, et kaitsta õpetajate ja lapsevanemate huve juhuks, kui üks kooliaste kaob või asutus pannakse kinni või töötajad kaotavad töö: „Praegu ei kao meil midagi, väljaarvatud üks asutuse juhi koht. Kohtusse saab alati pöörduda, kuid siis peab olema põhjendatud, kuidas on kellegi huvid saanud kahjustada.“
Raasiku lasteaia kooliga liitmise poolt hääletasid Are Kaurit, Andres Kallaste, Anne Veltmann-Veski, Eliis Kahlo, Helle Vaga, Ivar Vilberg, Kadi Tammaru, Maarja Sikut, Marianne Põld, Rene Lill, Tiina Rühka ja Tõnu Suurkuusk, vastu Avo Möls, Garina Toomingas, Meeli Teder ja Olev Sinijärv. Kaido Kirsip hääletamisel ei osalenud.
Nimi võib veel muutuda
Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Juta Asuja selgitas Sõnumitoojale, et Raasiku kooli ja lasteaia töötajate ega lastevanemate jaoks ei muutu 1. septembrist otseselt midagi peale nimevahetuse ning ilmselt hakatakse ka kooli ja lasteaia töötajaile korraldama ühiseid üritusi, et kollektiivi liita.
Kuigi volikogu otsuses on kirjas, et Raasiku põhikool nimetatakse uuest õppeaastast Raasiku Kooliks, võib asutuse nimi Juta Asuja sõnul põhimääruse koostamise käigus veel muutuda: „Oleneb, mida kogukond soovib. Näiteks on variandid Raasiku põhikool-lasteaed või hariduskolleegium, nagu on välja pakutud.“
Kuna lasteaed liidetakse kooliga, kaob lasteaia direktori ametikoht. Oravakese direktor Stella Heiberg, kes on lapsehoolduspuhkusel, ütles Sõnumitoojale, et ei poolda asutuste liitmist.
„See on tehtud kiirustades, kõik osapooled ei ole saanud arutelus osaleda. Toimus õpetajatele mõeldud koosolek, kus kooliõpetajaid oli vähe, kuna see oli koolivaheajal. Teema otsustati mõlema asutuse hoolekogudes, ei toimunud laiemaid arutelusid lapsevanematele. Rõhutud on sellele, et tegu on väikeste asutustega, aga just väikeses kollektiivis sai tekkida kodune ja soe õhkkond. Mul on siiralt kahju, et ei saa enam panustada kodukoha lasteaia arendamisse,“ lausus ta.
Raasiku põhikooli direktor Reelika Turi ütles, et sellise suurusega – Raasiku koolis on 212 ja lasteaias 85 last – lähestikku asuvate haridusasutuste liitmine on täiesti tavaline praktika. Ta tõi näiteks lisaks Raele ka Saku valla.
„Ühine suurem asutus võimaldab liikuda suurema jõuga ühtse visiooni suunas. Oleme koolis kogu aasta jooksul mõelnud oma identiteedist ja väärtustest ning praegu on väga hea võimalus koos kogukonnaga aeg maha võtta, sõnastada ühtsed väärtused ja siis hakata koos edasi liikuma. Mina usun, et ühtsuses ja suuruses peitub jõud. On väga suur vahe, kas samas suunas liigub 21 õpetajat või 36 õpetajat-õpetaja abi,“ arvas Reelika Turi.
Ta lisas, et tema unistus on luua Raasikule tugev kogukonnakool: „Soovin, et see oleks piisavalt kodune ja kaasav, kuid samas kõrgetasemelise kaasaegse õppega, meie aleviku keskpunkt. Kohe on algamas dialoog kogukonnaga, loodan, et võimalikult paljud meie inimesed leiavad jõudu sellest osa võtta ning olla suurema asutuse loomise juures.“