Raasiku ja Kolga vabatahtlikud kuuluvad Eesti Priitahtlikku Päästeliitu

5330
MTÜ Raasiku Tuletõrje juhatuse liikmed VALDEKO VAHER, HARRI ALJASMÄE ja JAAK LAANISTO. Valdeko Vaher on vabatahtlik päästja Raasiku ning Harri Aljasmäe Aruküla piirkonnas.

Harjumaa Omavalitsuste Liidu nõupäeval tutvustati priitahtlike pritsumeeste tegevust ning kutsuti omavalitsusi tihedamale koostööle.

Jaanuaris 2010 asutasid vabatahtlikud päästjad Eesti Priitahtliku Päästeliidu. Selle nõukogu esimees ja Kaberneeme vabatahtliku päästekomando pealik Rait Killandi kinnitas, et tegu pole nõuka-aegse tuletõrjeliidu järglasega, vaid päästeliit loodi täiesti nullist.

Eestis on sadakond vabatahtlike päästjate ühingut – MTÜd, seltsid jms. Neis on kokku um­­-bes 110 päästemeeskonda. Päästeliit alustas ligi kaks aastat tagasi 22 ühinguga, nüüd on selle liikmed 54 ühingut ja 56 meeskonda, milles kokku üle 700 inimese. Harjumaal on päästemeeskonnad Rait Killandi sõnul väga hästi organiseerunud ning 24st üksusest on 23 päästeliidu liikmed.

Priitahtlike päästemeeskondade tegevusvaldkonda kuuluvad peale tuletõrje veel merepääste, inimeste otsingud, vetelpääste, varingupääste jpm ning ka ennetustöö. Päästeliidu juhi arvates võiks vabatahtlikke edaspidi rakendada ka loodusõnnetuste tagajärgede likvideerimisel, kuna neil on alarmsõidukijuhi load, ning meditsiinilisel transpordil.

„Me ei taha kutselistelt päästjatelt tööd ära võtta, vaid neid aidata,” märkis Rait Killandi.

Vabtahtlikud meeskonnad, kellel on leping päästeametiga, on kohustatud olema valves ning suutma 15 minuti jooksul välja sõita. Päästeamet kompenseerib neile väljasõidud, kuid see pole päästeliidu juhi sõnul piisav. Kogu Eesti päästetööde eelarve maht on umbes 27,7 miljonit eurot aastas. Sellest saavad vabatahtlikud vaid pisut üle 1 protsendi ehk  0,3 miljonit.

Raasiku päästjad ootavad uusi vabatahtlikke
Raasiku vabatahtlikud päästjad asutasid oma MTÜ 1999. aastal ühena esimestest Harjumaal, kuid tegutsesid juba enne seda.

„Aruküla kolhoos andis tuletõrjeautod vallale üle. See on väga erandlik, et need alles olid, enamasti kadusid masinad koos majanditega,” rääkis MTÜ Raasiku Tuletõrje juhatuse esimees Jaak Laanisto.

Raasikule jäi üks, Arukülla kaks autot. Vallavanem Toivo Veenre ütles meestele – autod on olemas, hakake tegutsema. Arukülas hakkas vabatahtlikuks tõrjujaks Harri Aljasmäe, Raasikul Valdeko Vaher.

Üksteist aastat hiljem hindab MTÜ juht seisu heaks – Raasiku Tuletõrjel on lepingud pääste­ameti ja vallaga, tehnika on korras ning varustust on saadud osta nii palju, kui vaja. Raasiku vald toetab tuletõrjeühingut tänavu 8300 euroga, päästeametilt saadakse aastas kahe meeskonna peale ligi 4000 eurot.

Kui algusaastail oli meestel 50-100 väljakutset aastas, siis paaril viimasel aastal võib need kokku lugeda ühe käe sõrmedel. Vanad tuleohtlikud majad on kas juba põlenud või on inimesed muutunud teadlikumaks ning hakanud tuleohutusele suuremat tähelepanu pöörama, arvasid mehed.

„Ka suitsuandur täidab oma eesmärki,” märkis Jaak Laanisto.

Valdeko Vaher lisas, et algusaastail tuli palju sõita kulupõlenguile, siis ei olnud see keelatud, kahel viimasel aastal pole tema piirkonnas kulu põletatud.

Üks mure Raasiku valla meestel siiski on – et tegevus jätkuks, oleks vaja vaja juurde vabatahtlikust päästetööst huvitatud noori. Raasiku Tuletõrjel on praegu 7 meest, kellel on õigus iseseisvalt tulekahjule minna. Harri Aljasmäe ja Valdeko Vaher on päästjapisikuga nakatanud ka oma pojad. Heiko Aljasmäel ja Reimo Aljasmäel on olemas ka alarmsõidukijuhi luba, Kalev Vaher ja Madis Must on läbinud vabatahtlike tuletõrjujate koolituse ning võivad väljakutsetele kaasa sõita.

„Meie  jääme vanemaks, näiteks suitsusukeldumisel on vanusepiirangud. Et ei jääks tühja kohta, on vaja juurde vähemalt neli-viis meest,” ütles Jaak Laanisto.

Kolga vabatahtlikud 1970. aastast
Kuusalu vallas tegutseb edukalt MTÜ Kolga Vabatahtlik Tuletõrjeühing, mis loodi 2006. aasta alguses. Kolgas on vabatahtlikud tuletõrjujad tegutsenud 1970. aastast, nende kontor ja masinad asuvad kolhoosi endises töökojas. Vabatahtlike pritsumeeste pealik on Jüri Kaljurand, kes sai eelmisel aastal päästeametilt päästeala parima priitahtliku edendaja tiitli.

Vabatahtlikke tuletõrjujaid on Kolgas üle paarikümne, neist käivad kõige sagedamini tulekahjudel 5-6 meest. Loksa päästekomando pealiku Mait Kröönströmi sõnul on Kolga pritsumeestest suur abi metsatulekahjude kustutamisel. Ka kutsutakse neid suurematele põlengutele appi paakautoga, aitavad vett juurde vedada.

Kuusalu vald toetas Kolga vabatahtlikke tänavu 8577 euroga, uue aasta vallaeelarve projekti on kavandatud 7000 eurot.

Kuusalu valla arengukavas ja ka koalitsioonilepingus on Kuusalu tuletõrjeühingu moodustamine. Ruumid on olemas Kuusalu Soojuse katlamajas, tuleb vaid paigaldada paar toru ringi, teha üks vahesein ja korrastada sissepääs. Vallavanem Urmas Kirtsi ütles, et MTÜ võiks asutada tuleval aastal ning rahastuse kavandada 2013. aasta vallaeelarvest.

Mait Kröönström lisas, et Kuusalu vabatahtlike tuletõrjujate eestvedaja võiks olla Loksa komando päästja Märt Tammemäe. Kui on Kuusalus veel huvilisi, andku endast märku. Tuletõrjeauto saaks meestele Kolga vabatahtlikelt, kuna seal on mitu masinat.

Ka MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse eesotsas Artur Talvikuga on arutanud oma vabatahtliku tuletõrjemeeskonna moodustamist, tegutsema hakkas merepäästerühm.

Eelmine artikkelSissemurdmine Suurpea külas
Järgmine artikkelPiirkondlike tugiisikute konkursi tulemused selgunud