
Pikavere kooli 155. sünnipäeva tähistamine algas laupäeval, 25. mail tavapäratus kohas – praegusest koolimajast mitu kilomeetrit eemal, Rae valla Salu külas. Väikese künka otsas külaplatsi kõrval avati mälestuskivi, millel kivist plaat vana koolimaja pildi ja kirjaga „Siin asus Pikavere koolimaja 1869-1914“.
Mälestuskivilt eemaldasid katte selle algatamise eestvedajad Vaino Napp ja Ardo Niinre, Pikavere endine kauaaegne koolijuht Kadri Viira, Salu külavanem Sirli Tiik ning Raasiku vallavanem Toomas Teeväli. Kivi ette asetas esimesed lilled Pikavere mõisakooli direktor Helju Kadakas, kes märkis: „Siit sai Pikavere kool alguse.“
Ettevõtmise eestvedajad tänasid Raasiku valda mälestusplaadi rahastamise eest ja Rae valda, kes lubas selle oma maale paigaldada. Tänati ka Salu küla, kes organiseeris kivi paigaldamise ja selle asukoha heakorrastamise ning Pikavere kooliperet, kes lubas hakata selle eest hoolt kandma.
Kivi avamisel musitseerisid Pikavere kooli vilistlased Juhan Tomingas ja Tiina Tomingas.
Endise õpetaja ja koduloouurija idee
Kuus aastat tagasi ilmutas Pikavere kooli endine õpetaja ja koduloouurija Vaino Napp raamatu „Tauria Pikaveres, Peterburis, Krimmis“, milles jutustab Pikavere esimese koolimaja lugu. Raamatus on ka lause, et paik vääriks mälestuskivi. Helju Kadakas rääkis, kui Vaino Napp talle enne tänavu lähenevat kooli juubelit ütles, et teeks selle nüüd ära, oli ta kohe nõus. Appi tulid Raasiku valla endine haridus- ja kultuurijuht, Aruküla kooli õpetaja Ardo Niinre ja naabervalla Salu külavanem Sirli Tiik.
„Sel päeval, kui siia tulime, oli see koht täiesti võsas, tegime seda natuke puhtamaks,“ sõnas koolijuht.
Ta lubas, et koostöös Salu külavanemaga hoiab Pikavere koolipere edaspidi platsi korras, et mälestuskivi rohtu ega võssa kasvaks.
Vaino Napp ütles, et paljud Salu küla elanikud ei teadnudki enne, et nende kodu lähedal oli kunagi koolimaja. Ta avaldas lootust, küllap nad on õnnelikud, et nende külaplatsi kõrval varjus olnud kohta ehib nüüd haridus- ja kultuurilooline mälestuskivi.
Ka Ardo Niinre rõõmustas, et Pikavere esimese koolimaja asukoht on mälestuskiviga märgitud. Ta jutustas, pärast seda, kui sügisel pandi Aruküla esimesele koolimajale mälestustahvel, küsis Vaino Napp temalt, kuidas saaks ka Pikavere esimese koolimaja asukoha tähistatud. Ardo Niinre võttis ühendust OÜ Remott Kivi omaniku Harri Virkuneniga, kes tegi graniidist plaadi ning käis seda kohapeal Salu külaplatsi parklast endise koolimaja asukohta viidud kivile kinnitamas. Maja seal enam pole. Kui 1914 kolis kool uude valminud majja naaberkülla Urvastesse, jäänud vana maja unarusse, 1960ndatel tassiti laiali, jäi ainult korsten, nüüd pole enam sedagi.
Järjepideva hariduselu algus
Vaino Napp jutustas, et kuigi kooliharidust anti talurahva lastele Pikavere piirkonnas juba enne 1869. aastat, nagu ka mujal Eestis, oli see varem olnud juhuslikku laadi.
„Ega talumees ise ka väga hoolinud oma poja koolipanekust, sest oli kasulikum, kui ta tegi kodus tööd, siis oli leib laual. Sõltus veel riigivõimu otsustest, kihelkonna pastori ja kohaliku mõisniku meelsusest, kas kool, mis kusagil avati, töötas järjepidevalt,“ rääkis Vaino Napp.
Ta lisas, et enne esimeste koolimajade rajamist andis õpetust tavaliselt ergas külamees, kelle mõisnik oli selleks määranud ning õppetöö toimus sama külamehe kodus: „See koht siin ongi sellepärast eriline, et alates siit kõik muutus – nii riigipoolne kui koos sellega ka kõrgete kohalike sakste ja pastorite suhtumine. Siia tehti Pikavere esimene spetsiaalselt kooli tarbeks ehitatud maja ning hakati andma järjepidevat haridust.“
Pikavere esimene koolimaja oli talutare-tüüpi õlgkatusega palkmaja. Õpetajad, kes seal töötasid, olid selleks koolitatud. Vaino Napp tõi eraldi välja Pikavere legendaarse koolmeistri Alfred Reinvaldi, kes juhtis sealset kooli alates 1903. aastast pool sajandit: „Oma 50 aasta pikkust elutööd alustaski ta siin esimeses koolis ja lõpetas praeguses koolimajas – Pikavere mõisahoones, mis tema juhtimisel ehitati kahekordseks. Ma ei tea, kui palju on Eestimaal veel selliseid mehi, kui üldse on, kes on olnud 50 aastat koolijuhataja.“
Vaino Napp luges ette ka oma Tauria-raamatus avaldatud mälestused Konstantin Suurkuuselt, kes lõpetas Pikavere kooli 1911. aastal. Õpetaja oli sel ajal Alfred Reinvald, koolipäev algas palvusega, õpetaja mängis harmooniumi, lapsed pidid kirikulaulu kaasa laulma. Õpilasi oli 40 ümber. Õpiti piiblilugu, vene ja eesti keelt, rehkendamist. Õpiruume oli üks, seal olid pikad pingid ja õpetaja kantsel. Nurgas oli suur ahi, mida poisid kordamööda hagudega kütsid. Igal perel tuli kooli tuua koorem hagu. Teises toas olid laste leivakotid, seal söödi. Õpetaja elas klassitoa kõrval.
Sünnipäevapidu Pikaveres
Mälestuskivi avamisega alanud Pikavere kooli 155. sünnipäeva tähistamine jätkus praeguses koolihoones Pikavere mõisas. Seal tegutseb kool 1921. aastast. 1978. aastal Pikavere kool küll suleti, kuid avati uuesti 1987. aastal 4klassilisena, 1992. aastal kasvas põhikooliks. 2010. aastal muudeti lasteaed-põhikooliks, praegu on kool 6klassiline ning kooli juures on ka kahe rühmaga lasteaed. 2017. aastast kannab nime Pikavere mõisakool.
Aastapäevapeol kooliõues toimunud aktusel peetud tervituskõnes märkis direktor Helju Kadakas, et 155 aasta jooksul on toimunud suuri arenguid ja uuendusi, kuid muutumatuks on jäänud piirkonna pühendumine haridusele ja oma kogukonna hoidmisele. Ta kinnitas, et praegune kool saab uhkusega toetuda paljude inimeste tööga loodule, ning tänas endisi ja praeguseid õpetajaid ja õpilasi.
„Teeme üheskoos nii, et Pikavere kooli järgmised 155 aastat oleksid vähemalt sama edukad ja tähendusrikkad kui möödunud ajad,“ soovis direktor.
Ta tänas neid, tänu kellele pandi esimese koolimaja asukohta mälestuskivi, ja Pikavere kooli endist muusikaõpetajat Juhan Trumpi, kes on paljude lastelaulude kõrval loonud ka Pikavere kooli laulu. Kooli sünnipäevaaktusel esitasid õpilased ja vilistlased üksnes Juhan Trumbi laule, neid saatis klaveril laulude autor. Helju Kadakas tänas ka oma eelkäijaid, pärast taasavamist 23 aastat Pikavere kooli juhtinud Kadri Viirat ja pärast teda 4 aastat direktorina töötanud Maiu Plumerit, samuti endist kauaaegset õpetajat Arno Vorsmani, kes käib koolis siiani nõu ja jõuga abiks.

Raasiku vallavanem Toomas Teeväli märkis, et mõisakool on suur osa Pikavere kogukonnast ning ilma koolita ei kujutaks Pikaveret ette. Koos haridusspetsialist Kai Sinisaluga andis ta vallavalitsuse tänukirja 35 aastat Pikavere koolis töötanud Helju Kadakale, seal 30 aastat töötanud Eva Puusepale ja Kaie Tomingas-Orasele, 29 aastat töötanud Maarika Vesilinnule, 19 aastat töötanud Külli Ovirile ning rohkem kui 10 aastat koolis töötanud Piret Palmile, Alaida Ollile, Karri Urbanile, Leevi Koplimetsale ja Marie Reinikesele. Marie Reinike ja Karri Urban olid ka aktuse teadustajad. Vallavalitsus kinkis koolile sünnipäevaks võrkpallivõrgu. Pikavere kooli vilistlane, Aruküla põhikooli direktor Avo Möls kinkis Aruküla kooli poolt pallid.

Kooliperet tervitas sõnavõtuga ka endine kauaaegne direktor Kadri Viira, kes kinnitas, et seal möödusid tema elu parimad ajad.
„Tore, et meie kool on hoolega hoitud, arendatud, remonditud, kujundatud,“ sõnas Kadri Viira ning rõõmustas, et mõned tema algatused elavad seal siiani edasi.
Pikavere kooli tänavuseks juubeliks valmis meeneraamat „Pikavere kool 155. Kronoloogia“. Selle koostaja Vaino Napp koondas raamatusse kõik kooli ajaloos olulised aastaarvud, nendega seotud sündmused ja inimesed.