
KAIRE ja TARVO REE on olnud kaubandusäris üle 20 aasta, loonud pereäri Tüdrukud ning ehitanud Pikva külla Vana-Tõlla peomaja.

„Kaubanduses peab leidma oma niši. Oluline on suur kaubavalik väikesel pinnal ja kiire teenindus. Poes peab saama käidud 15 minutiga, supermarketis jõuab selle ajaga vaid poe ühest otsast teise,” rääkis OÜ Tüdrukud juht Kaire Ree, kelle ettevõte müüb Tallinna kesklinnas Videviku tänaval toidukaupa, värsket liha ja isetehtud valmistoitu, tegeleb hulgimüügi ja toitlustamisega.
OÜ Tüdrukud on registreeritud Raasiku valda Arukülla. Seal on ettevõtte asutajate Kaire ja Tarvo Ree endine kodu. Praegu elab Arukülas nende noorem poeg Raimo Ree, kes aitab arendada isa ehitatud Vana-Tõlla peomaja. Vanem poeg Tauno Ree juhib koos emaga ettevõtet, tema abikaasa Eilin Ree on Tüdrukute toidupoe juhataja. Pere noorim, tütar Tiina Ree õpib Inglismaal moedisaini.
Mullu sügisel esitati OÜ Tüdrukud Harju aasta ettevõtte nominendiks. Kaire Ree lausus, et küllap eelkõige Vana-Tõlla eest, kuna 2015. aastal avatud, endisesse mõisa viljaaita tehtud peomajas läks elu kohe hooga käima – kontserte toimus tihti, laval käisid üle Eesti kuulsad artistid.
Kaire Ree tõdes, et peomaja algus oli liiga tormiline, nüüd on nad veidi tagasi tõmmanud, et keskenduda investeeringutele: „Kuna üritused kasumit ei toonud, võtame aja maha, rendime peomaja sünnipäevadeks ja pulmadeks. Kontserte teeme aastas kolm kuni viis. Ehitame peomajast üle tee majutusasutust, mis vajab aga suuri investeeringuid. Kui see paari-kolme aasta pärast valmis, loodame peomajas elu taas hooga käima lükata.”
Armastus värske eestimaise liha vastu
Ettevõtte juht rääkis, et tegevusalasid peab olema mitu, et vee peal püsida – oma toidupoes pakuvad nad söögi- kraami ja esmatarbekaupu, kohapeal on lihatööstus ja köök, kus valmistatakse sooja sööki. Valmistoit on ettevõtja sõnul üks populaarsemaid – päevas müüakse kaasa 40 liitrit suppi, küsitakse ka salateid, kotlette, poe hitt on Napoleoni kook. Kuigi pood asub Uue Maailma asumis majade vahel väiksel Videviku tänaval, käib külastajaid Kaire Ree sõnul piisavalt, tullakse üle kogu linna ja kaugemaltki.
Tüdrukute kaubandusäri sai alguse 1990ndate aastate alguses. Alguses müüdi patendiga, müügikohta kutsuti tüdrukute kioskiks. Kaire Ree jutustas, et sealt jäi nimi külge ning kui 1995. aastal hakati looma osaühinguid, olid nad esimeste hulgas, kes ettevõtte ära registreerisid: „Jurist soovitas panna nimeks OÜ Tüdrukud, muud välja mõelda ei suutnud. Nimi on väga meeldejääv ja hea nii kaua, kuni suudame hoida head mainet. Siiani tundub, et see on meil õnnestunud.”
1996. aastal avasid Kaire ja Tarvo Ree Tallinnas oma esimese ja seni ainsa kaupluse, mis oli pisike keldripood. Pood kolis praegusele aadressile 2003. aastal. Aasta aega pidasid nad Järve Selveri vastas väikest lihapoodi, kuid see ei tasunud perenaise sõnul ära: „Liiga spetsiifiline ei saa olla, siis on raske püsima jääda. Lihtsam on pidada ühte korralikku poodi, kui kümmet lonkavat.”
Ta lisas, et kui mõelda veel ühe poe avamise peale, siis kindlasti mitte Tallinnas, on mõlgutatud mõtet teha poeke Pikvasse kavandatava hotelli juurde.
Raamatupidamist õppinud Kaire Ree on pärit Lõuna-Eestist, abikaasa Tarvo Ree esivanemad on pärit Anija ja Raasiku vallast. Pärast abiellumist ehitasid Reed maja Arukülla, Anija valda Karumetsa kolisid kuus aastat tagasi, kui nooremad läksid Tartusse õppima ning maja jäi suureks ja tühjaks.
Tarvo Ree taandus 5-6 aastat tagasi tervislikel põhjustel kaubandusärist ning hakkas tegelema ehitusega. Praegu plaanib ta Vana-Tõlla peomajast üle tee endisesse pullilauta väikest hotelli, mis on võimeline end ise majandama ja peomajaga teineteist täiendama – oleksid eraldi üksused, kuigi stiili ja välimuse poolest sarnased. Praegu hoonet restaureeritakse, alles jäävad ainult maakiviseinad.
Kaubandusäris on Kaire Ree katsetanud, mis tarbijatele peale läheb: „Mõte just lihamüügiga tegeleda tuli sellest, et ajal, kui alustasime, polnud korralikku liha poodidest eriti saada. Vähestes poodides oli korralik lihalett. Armastame ise väga lihatoite, proovisime ja on hakanud väga hästi minema.”
Toiduained Raasiku valla lastele
Esimeses kaupluses pakkusid nad grillkana, sellest sündis mõte hakata tegema ise sooja toitu: „Valmistoit müüb väga hästi, elu on kiire, poest värske ja maitsev eine kaasa osta on kiire ja mugav.”
Tüdrukute kokkade toite saavad maitsta Tallinna mitme lasteaia lapsed. Toidu valmistavad Tüdrukud lasteaedades kohapeal: „Sisseveetud toit ei tuleks kõne alla, see pole lastele hea, sest kaotab transportides kvaliteeti. Tundub, et lastele meie toit meeldib. Lastele toitu teha pole lihtne – üks asi on see, mis on seadusega nõutud, teine aga, mis lastele meeldib. Nemad sööksid hea meelega viinereid ja makarone, aga toit peab olema vaheldusrikas. Eks lasteaias õpetatakse lapsi korralikult sööma.”
Ettevõte on osalenud hangetes, tarnib toiduaineid Raasiku ja Harku valla haridusasutustesse. Toitlustamist pakub ka Vana-Tõllas toimuvatel üritustel. Liha ostab Eestist, sealiha Triigi OÜst, loomaliha eri kohtadest.