Raasiku vallavolikogu nõustus Peningi turbamaardla keskkonnaloa taotluse muutmisega.
Keskkonnaamet küsis Raasiku vallavalitsuse arvamust ASi Tootsi Turvas taotluse kohta muuta Peningi turbatootmisala mäeeraldise keskkonnaluba. Volikogu oli loa muutmisega nõus.
Peningi turbamaardla, mille keskkonnaloa muutmist taotletakse, asub Igavere külas kolmel katastriüksusel, millest kaks on riigi-, üks eramaal. Mäeeraldise pindala on 88 hektarit, selle teenindusmaa 241,9 hektarit. Maavara võib seal kaevata kuni 20 000 tonni aastas, turvast kasutatakse kütteks ja põllumajanduses. ASile Tootsi Turvas on antud Peningi maardlast kaevandamiseks keskkonnaluba kuni 2049. aasta lõpuni.
Ettevõte taotleb keskkonnaloas turbatootmisala korrastamise suuna muutmist. Praeguses loas on, et kaevatud ala korrastatakse metsaks, Tootsi Turvas soovib, et see muudetaks soo taastamiseks. Samuti taotletakse, et keskkonnaloalt eemaldataks metsastamisega seotud kaks kõrvaltingimust. Esimene määrab, et turba jääkkihi minimaalseks paksuseks tuleb jätta 0,5 meetrit, teine tingimus, et põhjaveetase ei tõuseks kõrgemale kui 0,7 meetrit maapinna madalaimast kohast, tuleb ammendunud turbatootmisalale korrastamise käigus rajada kuivendussüsteem.
„Soo taastamisel piisab turba jääkkihist, mille paksus on 0,2 meetrit, see on keskkonnameti ja keskkonnaministeeriumi ettenähtud norm. Kuivendussüsteemid tuleks rajada, kui pärast kaevandamist korrastataks ala metsaks. Soo taastamise puhul pole see vajalik, pigem vastupidi, veetase peab olema isegi kõrgem, et sinna saaks hakata uuesti turvas ladestuma,“ selgitas valla keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann.
Ta lisas, et praeguse tehnoloogiaga on turbaala korrastamisel soo taastamine andnud paremaid tulemusi kui metsastamine: „Sealne mets on tuleohtlik, korralikku palki sealt ei saa, kuna ala on liiga niiske, tormiga võivad puud pikali kukkuda.“
Esialgse hinnangu kohaselt moodustub Penigi turbatootmisalale ligikaudu 229 hektari suurune taastuva soo kõlvik.
Kaido Kirsip märkis, kui nii suur ala jätta lagedaks, on see tohutu tuulte väli.
„Kui algselt oli mõeldud ala metsastada, miks ei võiks seal ka tulevikus olla madalakasvuline mets, mitte teha lageraiet? Ka linnud ja loomad saaksid seal liikuda,“ sõnas ta.
Johanna Sepmann vastas, et loodusliku mitmekesisuse säilimiseks on oluline lisaks metsadele säilitada ka sood: „Soo taastamine on ka majanduslikult otstarbekas, kui uuesti ladestub sinna turvas, on tulevikus võimalik taas seda kaevandada. Ka keskkonnaameti ja ministeeriumi arvates on turbakaevandustes soo taastamine andnud metsastamisest paremaid tulemusi.“