„See on väga tänuväärne ettevõtmine, liuväli on populaarne,“ kiitis ettevõtmist GARINA TOOMINGAS.
Aruküla liuväljal on tänavu peetud ka hokilahinguid – pallimängude klubi meeskond osaleb Loodusliku Jää Hokiliigas.
Aruküla Pallimängude Klubi juhatuse liige Uku Hinsberg rääkis, et Aruküla koolimaja taha tehti liuväli kolmandat aastat. Esimesel aastal algasid eeltööd suvel: „Vene-ajal oli seal käsipalliplats, kuid juba oli mätas kasvanud peale. Tegime korraliku põhja – koorisime mätta, tõime puru peale, rullisime teerulliga. Tegime suuri talgupäevi, ka vallavalitsus aitas.“
Liuväli sai valgustuse, kaks prožektorit pandi üles valla, kaks pallimängude klubi kulul. Elekter tuleb tänavavalgustusest, selle eest tasub vald.
Mullu ja tänavu oli lihtsam, kuna suur eeltöö sai tehtud mõned aastad tagasi. Sügisel rohiti ning siluti plats uuesti üle, et oleks kergem jääd teha.
Uku Hinsberg kirjeldab, et kuna talve algus oli soe, sai liuvälja tegema hakata alles jaanuaris: „Kui asusime jääd tegema, oli külma vaid mõned kraadid ning maapind soe ja vesi tahtis maa sisse kaduda. Järk-järgult tasandasime ja lappisime auke märja lumega. Kulus ligi kaks nädalat, kui saime valmis.“
Mõnel päeval kasteti liuvälja kaks korda, hommikul ja õhtul, kokku umbes 15 korda. Vett võetakse koolimaja eest tuletõrjehüdrandist, kohalikud vabatahtlikud pritsimehed andsid selleks kasutada oma voolikud. Üheks kastmiseks on vaja kerida lahti ja pärast kokku umbes sada meetrit voolikuid.
Arukülas oma hokimeeskond
Mõni aasta tagasi, kui liuväli oli olemas, tekkis pallimängude klubil oma hokimeeskond. Uku Hinsberg rääkis, et oli kunagi hokit mänginud ning tasapisi hakkasid ka teised mehed uiske ja muud varustust muretsema.
Meestel on Tamsalu lähedal tuttav, kes teeb ise õuejääd ning ka Sakus on hokimeestel välisväljak. Sellest sündis mõte teha hokivõistlused looduslikul jääl.
Hokiliit toetas auhindadega. Eelmisel aastal oli vaid kolm võistkonda, sel aastal juba üheksa ning need on jagatud alagruppidesse – üks Lõuna-, teine Kesk- ja kolmas Põhja-Eestis.
Loodusliku jää hokiväljak on pisut väiksem kui originaalväljak, üks mäng kestab 2 korda 20 minutit. Tänavuse aasta esimese ringi mängud on peetud, Aruküla meeskond mängis üle-eelmisel nädalavahetusel Saku kahe meeskonnaga. Mõlemad mängud kaotati. Uku Hinsberg põhjendas, et Sakus on väga tugevad hokimängijad, osalevad edukalt harrastajate liigas.
Aruküla mehed aitavad tugevdada ka Harrastajate Hokiliigas osaleva Kehra Snaipersi ridu ning mõnikord tehakse koos trenni.
Mehed õpetavad lapsi
Peale hokimeeste on Aruküla liuväli pidevalt lapsi täis. Eelmistel aastatel on pallimängude klubi mehed teinud pühapäeviti neile ka treeninguid.
„Kuna hoki algab uisutamisest, tegime esmalt uisutamisharjutusi, pärast hokimängu. Nüüd on olnud väga külm, kuid plaanime lapsi hakata uuesti õpetama,“ lausus Uku Hinsberg.
Nädalavahetusel käiakse liuväljal peredega, üle-eelmisel laupäeval oli korraga uisutamas umbes 30 inimest. Kohalik kultuurijuht ja Raasiku vallavolikogu liige Garina Toomingas ütles, et nii tema kui paljud teised Aruküla lapsevanemad on pallimängude klubile väga tänulikud: „Mitu ema on öelnud, et muretsesid nüüd oma lastele uisud. Ka mina ostsin pojale uisud, hokikepi ja litri.“
Kehrasse ja Kuusallu tegid liuvälja päästekomandod
Põhja päästekeskus teatas jaanuari lõpus omavalitsustele, et on valmis abistama Harjumaal 7 ning Tallinnas 5 liuvälja tegemist. Nimekirjas olid ka Kehra ja Kuusalu. Kehra komando päästjad tegid üle-eelmisel nädalal liuvälja Kehra koolimaja esisele palliplatsile. Loksa komando päästjad käisid liuvälja valamas Kuusalus Laurentsiuse platsile. Kolga vabatahtlikud tuletõrjujad tegid Kuusalu vallavalitsuse tellimusel liuvälja Kiidu. Loksale liuvälja ei tule, sest pole sobivat kohta – vanale platsile on ehitatud ujula. Kuna ilmad on olnud külmad, on liuvälju olnud raske teha, sest maapind on ebatasane, neid kohti pole ekstra tasandatud.