OLEV SINIJÄRV: „Raasikul võiks olla alevikuvanem“

2403

Raasiku vallavolikogu liige OLEV SINIJÄRV töötas Raasiku Elektris 44 aastat, aastast 2009 on pensionil.

OLEV SINIJÄRV töötas Raasiku Elektris kõik aastad ühes ruumis, vahetusid töölauad ja ametinimetused.

Möödunud sügisel valiti Olev Sinijärv vallavolikogusse neljandat korda. Valimisliit Kodukoha Eest, mille nimekirjas ta kandideeris, on olnud varem kogu aeg opositsioonis. Olev Sinijärv lausus, et esimest korda oli nende liit nii-öelda ahvatleva pruudi rollis, koalitsioon moodustati valimisliiduga Üheskoos ning IRLiga.

Volikogu keelekõrv

Volikogu istungitel juhib ta tihti tähelepanu, kui eelnõudes või määrustes on puudu mõni koma või segamini läinud koolon ja semikoolon.
Pikka aega konstruktoriametit pidanud volikoguliige on veendunud, et kui dokumendis on kirjavead, tekivad kahtlused sisu osas: „Ka masinaid konstrueerides on kasulikum leida vead paberil kui tsehhis. Mul on harjumus otsida joonistelt vigu. Kui eesti keele kohta on nõuded, tuleb neid täita. Eriti olulised on terminid.“

Mõni vallatöötaja on saanud sellise kriitika peale isegi pahaseks, kuid see teda ei häiri: „Ega ma nii kõvasti ka noki, lauseehituse kallale pole veel läinud.“

Südamelähedane konstruktoriamet

Olev Sinijärv on sündinud Põlvamaal ning koolis käinud Tartus. Raasikule tuli ta 1965. aastal pärast polütehnikumi lõpetamist: „Lasime end koos grupikaaslasega Raasikule tööle suunata, sest see oli Tallinnale lähedal, tahtsime õpinguid jätkata TPI kaugõppes.“

Esimesed kaks kuud töötas ta Raasiku tehases katseseadmete monteerijana, pärast oli insener-konstruktor: „Mäletan, et mu esimene töö oli joonestuslaua konstrueerimine. Hiljem konstrueerisin peamiselt elektrikilpe. Konstruktoriamet on olnud mulle kõige sobivam. See sai juba kooliajal selgeks, et kirjanikku minust ei saa, füüsika ja matemaatika läksid palju paremini.“

Raasiku Elektris on ta olnud ka nõukogu esimees ja juhatuse liige ning juht. 2009. aastal läks pensionile ning jättis endale alles ettevõtte aktsiaid.

Olev Sinijärv lausus, et pensionärina tal igav ei hakka: „Püüan võimalikult palju lugeda, ka internetis on põnevat. Teen asju, mis kiirel tööajal tegemata jäid, ning saan pühenduda volikogus Raasiku elu edendamisele.“

Lubadusi ei jaga

Volikogu praeguses koosseisus on ta vanim liige. Enne viimaseid valimisi mõtles, et aitab küll, enam ei kandideeri: „Ants Kivimäe suutis mu viimasel hetkel ümber veenda. Raasiku eest peab seisma, et elu läheks paremaks.“

Valimiskampaania tegemine pole talle kunagi meeldinud: „Esimestel kordadel lasin end panna valimiskomisjoni, et ei saaks ise kandideerida. Valla asjaajamine oli mulle võõras.“

Ta on uhke selle üle, et on ainus kandidaat, kes pole midagi lubanud: „Seisan selle eest, et otsused oleksid õiglased. Püüan lubaduste jagamisest hoiduda, häälte saamiseks pole ka kuidagi pingutanud.“

Olev Sinijärv ei pea õigeks, kui valimistel osalevad peibutuspardid ehk häältepüüdjad: „Kui mandaat on antud, tuleb vastu võtta.“

Raasiku kogukond vajab juhti

Raasiku alevikku puudutav on talle väga oluline: „Tulin Raasikule elama ühiselamusse, tehase külje alla. Alguses tundus siin väga vaikne ja lage maa. Ausalt öeldes ei plaaninud kauaks jääda, kuid harjusin ära, töö sobis väga ning jäin siia.“

Aleviku arengule aitab tema arvates kõige rohkem kaasa lasteaed: „Lasteaiakohad on igivana probleem. Juba ammu räägiti, et lasteaial peaks olema kaks korpust. Siis esitati aga prognoose, et nii palju lapsi ei tule. Läks aga teisiti ja nüüd oli ikkagi vaja suuremat lasteaeda.“
Ta leiab, et Raasiku alevik vajaks tugevat kogukonda ning juhti: „Külades on külavanemad, alevikes aga mitte, kuigi elanikke on rohkem. Kogukond oskaks välja selgitada, mida on vaja teha, see oleks ka volikoguliikmete infoallikas. Kui info liigub, ei teki lõhet.“

Raasiku elanikuna on tal ka hea meel, et kooli projekt on saanud sisse uue hoo: „Loodetavasti on raskused nüüd ületatud, valla ja kooli nägemused ühtivad ning kool saab korraliku võimla.“

Volikogus üsna rahulik

Volikogu uus koosseis on ametis olnud ligi pool aastat. Olev Sinijärv kirjeldas, et see aeg on olnud meeldiv: „Küladest pole olnud kunagi varem nii palju saadikuid. Alati on olnud esiplaanil Aruküla. Kuna lähtume arengukavast, on põhisuunad kindlaks määratud ning midagi väga uut pole. Soovitasin, et unustame ära, kes on valimisliidust, kes erakonnast ja hakkame tööle.“

Ta lausus, et korralduslik pool on läinud paremaks: „Volikogu istungil on nüüd iga päevakorrapunkti kohta seletuskiri, seda varem polnud. Nii mõnigi küsimus saab tänu sellele juba enne istungit vastuse.“

Ta kirjeldas, et võrreldes volikogu nelja viimast koosseisu, on praegune rahulik: „On olnud aegu, kui pingeid oli rohkem. Kui oled esimest koosseisu volikogus, võiks see olla mõtteaeg. Siis peaks rohkem kuulama, vaatama, õppima. Nii oli ka minul.“

Kohaliku ajaloo huvi

Volikogutöö kõrvalt jääb Olev Sinijärvel aega uurida Raasiku mõisa ajalugu: „See on minu jaoks eriliselt põnev, sest Raasiku Elektri kontoriruumid asuvad endise mõisa valitsejamajas. Mõisa peahoone varemed on kohe selle hoone kõrval. Viimasel valla ajalookonverentsil tegi Marianne Loik mõisa ajaloo teemal huvitava ülevaate.“

Kirjutada on tal palutud ka Harjumaa spordiajaloo raamatusse: „Mängisin nooruses korvpalli, Raasiku tehase meeskond oli heal järjel. Siin on Harjumaa esimene võimla. Kahjuks pole enam kusagil alles kõiki andmeid, mida tehase sportlased saavutasid.“

Eelmine artikkelHC Kehral Balti liigas 7. koht
Järgmine artikkelJuminda poolsaare külad palusid Lahemaa küsimuses ministrilt abi