Tugiisiku või isikliku abistaja teenust rahastavad Euroopa Sotsiaalfond ning Kuusalu, Jõelähtme ja Kose vald.
Mais käivitus Kuusalu, Jõelähtme ja Kose vallas kaheaastane projekt, tööealistele inimestele, keda oleks vaja aidata tööturul püsimiseks või sinna naasmiseks. Nende abistamiseks on projekti raames praeguseks tööle võetud 8 tugiisikut.
Vastavalt projekti rahastusele ja eesmärkidele on võimalik sel perioodil abistada kolmes vallas kuni 60 inimest. Rahastaja nõue on, et tugiisiku ja isikliku abistaja teenus peab kahe aasta pärast kõigis kolmes vallas jätkuma, kuigi toetussumma on kulutatud.
Nelja kuuga on tugiisikud asunud abistama kokku 30 inimest: Kuusalu ja Jõelähtme vallast kummastki 14 ning Koselt 2. Tegevus on juba kandnud vilja, enamik klientidest on nüüdseks Töötukassas arvel, osad ka leidnud töö. Inimestele on võimaldatud ka toetavaid teenuseid, näiteks võlanõustamist või psühholoogilist nõustamist. Koostöö tugiisikuga on vabatahtlik – inimestele pakutakse abi, tema otsustab, kas soovib seda.
Kuusalu, Jõelähtme ja Kose valla ühistaotlust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi tööturul osalemist toetavate hoolekandetegevuste meetmest „Eakate, erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimeste ning nende pereliikmetele töölesaamist toetavad hoolekandeteenused“. Projekti kogumaksumus on 288 700 eurot, millest toetus on 222 175 eurot. Valdade omaosalus on perioodi alguses 15 protsenti, tuleval aasta esimeses pooles 25 ja viimasel kuuel kuus 35 protsenti. Kokku kulub Kuusalu vallal omaosaluseks kahe aasta peale kuni 29 000 eurot.
Teenuse osutajaks valiti hanke tulemusena MTÜ Kuusalu Hoolela, MTÜpoolne koordinaator on Maria Prääts.
Projektijuhtimise riigihanke võitis Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskus. Projektijuht ütleb Juta Asuja, et Kuusalu Hoolela osales konkursil ainsana ja esitas kliendi kohta teenuse kuuhinna pakkumuse. Ühtpidi on kahju, et rohkem pakkujaid ei olnud, kuid teistpidi on see tema sõnul ka väga hea – tegu on inimestega, kes tunnevad piirkonda. MTÜ üks asutajaid ja juhatuse liige Maria Prääts on varem töötanud Kuusalu valla hoolekandespetsialistina.
Juta Asuja: „Seniste klientideni oleme jõudnud valdade sotsiaaltöötajate abil. Nad teavad üldjuhul oma piirkonna abivajajaid hästi ning soovitavad seda teenust neile. Teenuse puhul on väga oluline omavalitsuse ja tugiisiku koostöö. Sotsiaaltöötajail ei ole enamasti võimalik kõigi klientidega pikemaajaliselt individuaalselt töötada. Tänu projektile on see võimalus meil praegu olemas. Samas on kindlasti ka neid, kes on sattunud raskustesse, kuid ei ole vallamajja pöördunud. Julgustame inimesi endast, oma naabrist või tuttavast teada andma. Abi küsimine ei ole häbiasi, me kõik võime mingil eluetapil vajada kõrvalist abi, et taas järjepeale saada. Alati ei pea kõigega üksi toime tulema.“
Kuusalu, Jõelähtme ja Kose valla ühisprojekt on Harjumaal ja ka kogu Eestis üks väheseid. Veel on maakonnas samast meetmest projektid käivitanud ühisprojektid Tallinn ja Viimsi vald ning Maardu linn ja Rae vald.
Kuusalu vallas on projekti tugiisikud lisaks Maria Präätsile veel Pilvi Lõhelaid, Anna-Liisa Gebruk ja Anne Masing, Jõelähtme vallas Tõnu Eistre, Ellen Sõnajalg ja Lydia Alliksoo. Kose vallas on tugiisik Eha Lepik võetud vallamaja töötajate koosseisu.
Maria Prääts kirjeldab, et enamikul tugiisikutest on olnud ka varasem kokkupuude sotsiaaltööga: „Projekt algas tugiisikute koolitusega. Klientidega koostöö on individuaalne, sõltub konkreetsest olukorrast. Mõnel on vaja esmalt tervise- või eluasemeprobleemid lahendada, teisel dokumendid korda saada. Oluline on, et tugiisiku ja abivajaja vahel oleks usalduslik suhe. Ootame infot, kellele oleks veel sellist abi vaja, läheme kohale, räägime inimesega ning võib ka juhtuda, et ühe külaskäiguga piirdumegi, kui näeme, et inimene saab ise hakkama.“