Miks tuleb Loksa katlamaja korstnast tumedat suitsu

2038

Möödunud nädalal jõudis keskkonnainspektsiooni Loksa korteriühistute esindajate ja perearstide allkirjadega kiri.

Keskkonnaministeeriumile ad­resseeritud kirjale on alla kirjutanud Loksalt 40 inimest – 32 korteriühistu juhid, kolm perearsti ja -õde ning mõned ravikeskuse töötajad. Kiri saadeti ministeeriumist edasi keskkonnainspektsiooni.

Kirjas on öeldud, et Loksa elanikud ei ole 2010/2011 kütteperioodi algusest alates rahul soojatootja OÜ Avoterm tegevusega: „Tekib kahtlus, et köetakse kütteks mitte ette nähtud materjaliga, mis haiseb. Korstnast väljub tihti tumemusta ollust. Lumi, majade aknad, autod ja katused on täis saasta, laste riided on õuest tulles määrdunud.“

Lisatud on, et sama probleemi arutati novembris 2010 Loksa linnavalitsuse korraldatud ümarlauas korteriühistutele, osales ka OÜ Avoterm esindajana tootmisjuht Mati Sarap. Esindaja lubas küsimustega tegeleda, kuid siiani tulemusteta.

Kirjas seisab veel, et vahepeal on Avoterm püüdnud tõsta kütte hinda 999-1500 kroonini megavatt-tunni eest, kuid juba praegu on soojahind mitmes majas Uuel tänaval vastuvõetamatult kõrge. Soe vesi on korterites vaevalt leige.

Lõpus on palve: „Arvestades, et tekkinud probleemi lahendamiseks ei astuta samme, inimesed külmetavad, puudub soe vesi, saastatakse keskkonda ja seega seatakse ohtu inimeste tervis, palume teie kaasabi tekkinud olukorra lahendamisel.“

Allkirjade kogumist korraldanud Ilmi Ternovskaja rääkis, et aegajalt on katlamaja korstnast väljuv suits peale suure tahmasisalduse ka väljakannatamatult halva haisuga. Inimesed on pahased, pesu ei saa panna õue kuivama.

Kortermaja elanik, MTÜ Laste Lootus juht Tatjana Serebrjakova lisas, et väga tumedat suitsu tuleb korstnast vähemalt paar korda nädalas. Lähedalasuvate majade elanikud on hädas, mõnigi on pildistanud, kui suits on olnud eriti must, fotosid on antud linnavalitsusse, Avotermi esindajale, saadetud keskkonnainspektsiooni.

Perearst, Loksa vastne aukodanik Tatjana Nugis ütles, et uuringuid ei ole tehtud, kuidas selline suits mõjub tervisele, kuid võib enda näitel öelda, et mõju on olemas: „Olen astmaatik. Kui tuul kannab tahma meie maja peale, pean astmarohtu tarvitama kuni neli korda päevas, tavalisel päeval piisab ühest korrast. Ravim aga sisaldab hormoone. Astmahaigete seisukorda häirib selline suits oluliselt.“

Kui Sõnumitooja uuris keskkonnainspektsioonist, kas ja kuidas Loksalt saabunud kirjale reageeritakse, vastas avalike suhete nõunik Leili Tuul, et inspektsioon on saanud Loksal asuva Avotermi katlamaja kohta kaebusi ja käinud ka kohapeal kontrollimas: „Probleem on olnud korstnast levivas suitsus ja tahmas. 2010. aasta novembris läbi viidud kontrollimiste põhjal alustas keskkonnainspektsioon menetlust, mis on praegu veel pooleli.“

Katlamaja asub keset linna
OÜ Avoterm tootmisjuht Mati Sarap kommenteeris, et tume suits ja tahm on tingitud katelde käivitamisest: „Loksa katlamajas on kaks katelt, kui käivitame neid, tuleb natuke aega tumedamat suitsu, kuid mitte kogu aeg. Kui autot käivitatakse, tekib alguses sama efekt. Olen käinud Loksal, korstnast ei ole tulnud tahma ega erilist haisu. On olnud juhuseid, kui meile on Loksalt helistatud, et mis teil jälle mustalt suitseb, kui uurin Loksa katlamajast, vastatakse sealt, et midagi ei ole olnud. Arvan, see kiri võib olla seotud ka asjaoluga, et Loksa elanikud eeldavad soojahinna tõusu. Mõni aeg tagasi pidasime konkurentsiametiga Loksa soojahinna üle läbirääkimisi, kokkuleppele ei jõudnud ja võtsime ettepaneku tagasi.“

Mati Sarap kinnitas, et uueks soojahinnaks pakutud numbrid pole kirjas tõepärased: „Praegu on Loksal tsentraalkütte soojahind 52,85 eurot (827 krooni) megavatt-tund, millele lisandub käibemaks. Me ei ole taotlenud suurt hinnatõusu, isegi koos käibemaksuga oleks see jäänud kirjas märgitud summadest väiksemaks.“

Tootmisjuht tõdes: „Halb on, et Loksa katlamaja asub keset linna. Tuulevaiksel päeval langeb suits sinnasamasse, see häirib elanikke.
 
Keskkonnainspektsioon on kontrollinud, korstnast väljuv suits on vastanud Avotermile eraldatud saasteloale, vaid väävlit oli lubatust rohkem, kuid mitte ohtlikul määral. Peale põlevkiviõlikatelde töötab Loksal ka hakkpuidukatel, tänu sellele saame hoida soojahinna madalama. Kuid teinekord on meile toodud hakkpuit niiske ja lumega segi, põlemiseks peame lisama kütteõli.“

Avoterm tegutseb Loksal 2009. aasta suvest. Loksa linn müüs firmale nii katlamaja kui ka soojatrassid.

Mati Sarap kinnitab Loksal liikuvat juttu, et Avoterm võttis koos ostuga kohustuse investeerida kahe aasta jooksul Loksale 10 miljonit krooni ning see täht­aeg hakkab täis saama: „Paraku on põlevkiviõli hind viimase kahe aasta jooksul tõusnud enam kui 30 protsenti, viimased hinnatõusud toimusid novembris ja detsembris. See asjaolu on pannud ettevõte olukorda, kus investeeringuteks raha napib ja seejuures on tegelik investeerimisvajadus isegi kordades suurem kui võetud kohustused.“

Käesoleval nädalal sulges Avoterm kokkuhoiu eesmärgil oma Loksa kontori, mis asus postkontoriga ühes majas, raamatupidaja on koondatud ja Loksa asjadega hakkab tegelema Kohtla-Järvel asuv raamatupidamine. Ettevõttega saab suhelda telefoni või interneti vahendusel.        

Eelmine artikkelTraktorist varastati diislikütust
Järgmine artikkelFoorum Kolgakülas – Kuusalu ja Loksa valla ühinemine oli õige samm