Miks Kuusalu perearstid panevad patsiente sidumismaterjali ostma

2384

Kuusalu valla elanik hakkas haigekassast uurima, kas sidumismaterjalid on perearstile eraldatava pearaha sees ja sai jaatava vastuse.

Anonüümseks jääda sooviv vallaelanik edastas Sõnumitooja toimetusele kirjavahetuse haigekassaga, et teemat valgustataks kohalikus lehes.

Ta kirjeldas, kuidas Kuusalu tervisekeskuse koridoris on rohkem kui aasta olnud üleval silt, et korduvatel sidumistel võtta oma sidumisvahendid kaasa.

Sama nõue on kehtinud ka laste puhul – üks lapsevanem rääkis Sõnumitoojale, kuidas laps viidi traumapunkti, hilisemateks sidumisteks mindi Kuusallu perearsti juurde ja sealt öeldi, et sidemed tuleb endal osta.   

Kui kirja saatnud vallaelanik helistas sidumismaterjalide küsimuses vallamajja, vastati, et perearstidel on omaette süsteem, vallavalitsus nende tööd reguleerida ei saa. Soovitati küsida Eesti Haigekassast.

Haigekassa kommunikatsioonispetsialist Katrin Saadre vastas: „Pearaha on tasu, mida haigekassa maksab perearsti nimistusse kantud isikule vajalike tervishoiuteenuste osutamise kulude katteks. Pearahasse on arvestatud ka sidumismaterjali kulu. Seega ei ole õigustatud perearsti nõue, et patsient peab kandma sidumismaterjalide kulu. Kui tegu on põletushaiguste sidumisega, siis antud teenuse eest tasub haigekassa perearstile eraldi esitatud arve alusel ning ka sel juhul ei ole patsiendil kohustust sidumismaterjale ise soetada.“

Sõnumitooja toimetus esitas haigekassale samuti küsimuse, kas perearstil on õigus nõuda oma patsiendilt sidumismaterjali, ning ka avalike suhete juhi Evelin Koppeli vahendatud vastuses on öeldud, et sidemed peavad olema perearstil endal: „Haavade ja muu sellise sidumine kuulub perearsti töökohustuste hulka ning pearahas on perearstile vajalikeks tarvikuteks raha eraldatud. Ravikindlustamata inimeste eest haigekassa perearstile pearaha ei maksa, siis on selline nõudmine õigustatud – perearst kehtestab sel juhul oma hinnakirja, kuid ravikindlustusega inimeste puhul mitte.“

Sidumismaterjalide kaasavõtmist on nõudnud Kuusalu mõlemad perearstid Susanna Kari ja Olga Kalda, kinnitasid Sõnumitoojale nende patsiendid.

Silt on ära võetud
Kui haigekassast helistati Kuusalu perearstidele, võeti sidumismaterjalide silt protseduuride kabineti ukselt maha.

Doktor Susanna Kari selgitas Sõnumitoojale, et sidumisvahendid saab Kuusalus tohtrilt esmaabi andmise puhul ning ka siis, kui perearst ise ravib ja peab sidumist vajalikuks, muudel juhtudel on tegu sidumisteenusega: „Kui tahetakse, et tervisekeskuses seotaks, oleme selgitanud, et võime seda teha, aga võtku materjalid kaasa. Näiteks on läinud kips mustaks, tahetakse puhtamat sidet. Sildi panime selleks, et patsiendid varuksid endale apteegist sidumismaterjali, poleks vaja meie juurest sinna tagasi minna.“

Perearst tõdes, et teinekord on tekkinud tunne, otsekui tahetaks plaastrit saada kriimustusele tohtri kulul ega peaks ise tasuma: „Sageli saaksid inimesed ise sidumisega või lihtsamale haavale plaastri panemisega hakkama, aga soovivad ikka, et tervisekeskuses tehtaks.“

Tema sõnul ei ole laste sidumiseks sidumismaterjali kaasavõtmist nõutud, ka tervisekeskuse personal kinnitanud sama.

Meie teistel perearstidel sellist nõuet pole
Sõnumitooja helistas Loksa ravikeskusesse, Kehra tervisekeskusesse ning ka Raasiku ja Aruküla perearstidele. Pereõed kinnitasid kõik, et nende perearstide juures sellist nõuet ei ole.

Loksal on perearstidel sidumisvahendid olemas, kui oma patsient vajab abi, siis teda aidatakse. Kui inimesel pole ravikindlustust, siis on soovitatud, et oleks enda sidumismaterjal.

Kehrast öeldi, et kui on olnud väga suured sidumised, siis vahel on palutud ka patsientidel sidemeid osta.

Raasikult vastati, et pole sellise nõude peale tulnud, tohtril on vahendid kapis olemas. Vahel on mõni inimene soovinud siduda enda sidemetega ja siis on neid kasutatud.

Arukülas ei ole samuti patsientidelt sidumismaterjale nõutud, mõnel korral on juhtunud, et võõras inimene tahtis pikaaegset sidumist, soovitati pöörduda oma perearsti poole. Perearst on enda kulul ka kipse ümber sidunud, hiljuti käis sidumas üks rangluumurruga patsient.

Eelmine artikkelPiirkondlike tugiisikute konkursi tulemused selgunud
Järgmine artikkelHarjumaa Muuseumis avati näitus „Elu Kehra tehase korstna all“