Endine Loksa vallavanem ja Kolgaküla elanik MIHKEL TIKS rääkis koduküla rahvale oma uuest raamatust „Krimmi vang“ ning elust Krimmi poolsaarel.
„Olen üle elanud nii okupatsiooni alguse kui lõpu, aga teises järjekorras – Eestis nägin lõppu ja Krimmis viis aastat tagasi algust,“ jutustas Mihkel Tiks Kolgaküla rahvamajas.
Ta tuli Krimmi kodust Eestisse paar nädalat tagasi, novembri lõpus. Mõni nädal varem ilmus trükist tema autobiograafilise romaani „Krimmi vang“ esimene osa, mis kirjeldab elu Krimmis Ukraina ajal. Raamatu on välja andnud kirjastus Tänapäev, „Krimmi vang“ võitis kirjastuse 2018. aasta romaanivõistluse.
Mihkel Tiks täpsustas kohtumisel, et ta romaan oli parim, kuid sai teise koha ehk hõbemedali, esimest kohta välja ei antud: „Konkursile esitasin romaani tervikuna, polnud plaanis jagada kaheks. Kirjastusest lubati, et toimetaja teeb ettepanekud, kuidas kärpida. Kuid otsustati välja anda kahes etapis. Teine osa on Vene ajast, alates aastast 2014 on Krimmis Venemaa võim. Teine osa ilmub tõenäoliselt uue aasta alguses, oleneb, kuidas Tänapäev jõuab välja anda.“
Nagu Mihkel Tiksi mitu varasemat teost, on ka see raamat järg eelmistele romaanidele tema enda elust. Varasemas neljaosalises sarjas „Poiss sai 50“ on enamik tegelasi oma õigete nimedega, leiab Loksa valla ja linna, sealhulgas Kolgaküla inimesi. „Krimmi vangis“ on nimed muudetud.
Kolgaküla kohtumisel esitatud küsimusele, kas raamatute väljaandmine toidab ära, vastas ta, et kirjutamisele kulunud tundide arvu järgi võib öelda – see on puhas hobi: „Kirjutan aeglaselt. Nagu ikka, pean päevikut, sealt kopeerin, siis täiendan. Ma ei pea end kirjanikuks, olen kirjanduslike huvidega Eesti pensionär. Oma 450eurose pensioniga olen Krimmis rikas välismaalane. Sealne keskmine pension on umbes 150 eurot, elatustase on madal ja ka hinnad odavamad.“
Vormistab 13,5 aastat ikka sama sadat ruutmeetrit
Mihkel Tiks meenutas, kuidas kolis perega 25 aastat tagasi oma vanaema ja isa tallu Kolgakülla. Oli kogukondlikult aktiivne ja tegeles kohaliku poliitikaga, vallavanem oli 11 kuud (aastatel 1999-2000 – toim). Kolgakülas jõudis elada 12 aastat, Krimmi jäi 2006. aastal, kui kodune elu muutus raskeks.
„Venelastel on ütlus, et kui tahad jumalat naerma ajada, siis räägi talle oma plaanidest. Sõitsin tookord Krimmi, et vaadata, mis on saanud sellest kandist, kus olin paarkümmend aastat varem käinud. Keegi mind koju tagasi ei kutsunud, jäin sinna, vaatasin, Krimmis oleks hea kinnisvaraäri teha, ostsin paar magusana tundunud objekti. Siis puutusin kokku Ukraina bürokraatiaga. Usute või mitte, kolmteist ja pool aastat on möödas, aga ikka vormistan seda sama sadat ruutmeetrit ehk sotkat,“ kõneles ta ja lubas, kui kolmekorruseliseks ehitatud garaaž ja selle juurde kuuluv maa Jaltast 12 kilomeetri kaugusel Koreizi külas saab vormistatud ja müüdud, tuleb Eestisse tagasi.
„Ukraina ajal oli ametlik raha grivna, kuid kinnisvaraäri aeti dollarites, mida kutsuti tingühikuteks. Alles seejärel, kui maksin 5000 dollarit, tehti volikogu otsus, hakati maatoimikut koostama, see suunati kinnitamisele Simferopolisse, edasi Kiievisse, asi võttis aastaid, kuid tundus, et saab korda. Aga siis kehtestati Ukrainas maa hindamise uued alused, volikogusse kuulunud külavanem põgenes Moskvasse ja jäigi sinna, volikogu esimees anti kohtu alla. Asjaajamine jäi seisma, tuli aasta 2014 ning Vene võimuga pidin alustama kõike otsast peale.“
Mihkel Tiks märkis, et imestab, kuidas saab püsti püsida riik, kus lubadused ei pea, aga ometigi püsib: „Sealses kultuuris on inimestel tunne, et lubadus ongi omaette tegu. Sellele ei pea järgnema midagi, lihtsalt – sai lubatud, aga ei tulnud välja. Teatakse, et sõna ei peeta, ja sellega ollakse kohanenud. Mina ei harju.“
Ukraina ajal valitses tema sõnul bardakk ehk korralagedus ning korruptsioon. Kui ostis suvilakooperatiivis majaga krundi, tõmbas juhatuse esimees eelmise omaniku nime kaustikus maha, kirjutas tema oma asemele ja oligi vormistatud. Vene ajal on Krimmis kord karmim ja keegi ei julge vormistamata kinnistut osta. Ja nii peabki ta lõpuni minema oma garaažist majaks ehitatud sotka ametlikuks tegemisega.
Eesti tundub ilus ja puhas
Mihkel Tiksilt küsiti Kolgakülas, mis tunne on Krimmist Eestisse tulla. Ta vastas, et Eesti on ilus ja puhas: „Silma hakkab eestlaste hoolitsemine oma kodude eest. Isegi väikelinnad nagu Rapla, Võru või Türi tunduvad nagu nukulinnad. Minu lapsepõlves oli Rapla samasugune räämas alev, nagu on külad Krimmis. Nüüd imetlen, et ilusamat ja hoolitsetumat kohta kui Loksa polegi. Eestis on palju muutunud, eriti kui mõelda, et nii meie kui Krimm olime mõlemad NSVLis. Tulen Tallinnasse samasuguste tunnetega, nagu 1990ndate aastate alguses käisime Soomes – mõjub kättesaamatu kapitalistliku paradiisina.“
Loodus on Krimmis ilus, vaated imelised. Tema sealse kodu verandalt avaneb vaade Musta mere panoraamile, garaaži ukselt näeb Ai Petri kaljuseid mäekülgi. Maja juurest laskub mere äärde poole tunniga. Rannas on prahti palju, teerajad lähevad läbi prügi ja koerajunnide. Praegusel ajal suvitajaid enam pole, saab ujuda ja jalutada privaatselt.
„Must meri läheb külmaks jaanuaris. Krimmi õhutemperatuur on Eesti omast keskmiselt kümne kraadi võrra kõrgem. Krimmi päike on ere ja soojendab ka talvel. Kevad on muutlik, jahedus püsib kaua. Alles pärast lihavõtteid läheb ilusaks, kuigi meri on külm veel juuni keskel,“ tutvustas kirjanik sealseid olusid.
Eesti kohta lausus ta veel, et kes siinse elu üle viriseb, mingu kolmeks kuuks Ukrainasse.