HANNO HUSSAR, Swedbanki eurole ülemineku koordinaator
Eesti on 17. riik, mis võtab euro ametliku maksevahendina kasutusele. Euro tuleku näol ei ole tegu rahareformiga, nagu oli 1990ndate alguses, kus raha väärtus üleöö muutus. Tegu on põhimõtteliselt tavalise rahavahetusega, millele andsime oma jah-sõna juba 2003. aasta rahvahääletusel, kiites heaks liitumise Euroopa Liiduga.
Eurole üleminekul on laiemalt neli olulist teemat: hindade kuvamine kroonides ja eurodes, paralleelkäibe periood, krooni-müntide vahetamine ning euro sularaha saamine. Järgnevalt nendest lähemalt.
Uute eurodes näidatud hindadega harjumiseks on jaekaupmeestel kohustus kuus kuud enne ja pärast euro kasutuselevõtmise päeva näidata müügikohas hindu kahes vääringus – kroonis ja euros. Summade ümardamiseks on riik välja töötanud ametlikud ümardamisreeglid, mille kohaselt tuleb hinnad eurodesse ühe eurosendi täpsusega ümardada. Seega saab juba juuli algusest kõikide eelduste kohaselt igas kaupluses euro-hindasid näha.
Paljudel on aja jooksul kogunenud suur hulk krooni-münte, mis tuleks enne euro tulekut ära vahetada paberraha vastu või kanda oma arvelduskontole. Selle soodustamiseks algab alates oktoobrist pankade mündikampaania, mille raames saab kodus olevad krooni-mündid panka tuua ning teenustasudeta ära vahetada. Soovitus on oma mündid kohe oktoobris või novembris ära vahetada, sest detsembris võivad rahavahetuse tõttu pankades järjekorrad tekkida.
Eesti plaanib eurole üle minna kiiresti ehk pikka kahes rahas arveldamise aega ei tule. Plaani kohaselt kehtivad kroon ja euro kõrvuti kaks nädalat ning seejärel on ainus ametlik maksevahend euro. 2011. aasta esimesed kaks nädalat saab kõikjal ostude eest ka kroonides tasuda, kuid vahetusraha antakse enamasti tagasi eurodes. Kuna paralleelkäibe perioodil on kauplustel kahe raha kasutamise tõttu suurem koormus ning võivad tekkida järjekorrad, on soovitus sel ajal võimalusel kaardimakseid eelistada.
Eurode saamiseks on mitmeid võimalusi ning keegi ilma ei jää. Esiteks on ette nähtud, et pangad vahetavad kuu aega enne ja kuus kuud pärast üleminekupäeva kroone eurodeks Eesti Panga keskkursiga ja teenustasuta kõigis pangakontorites. Teiseks pole põhjust muretseda pangakontol olevate kroonide pärast, sest kõik pangakontodel olevad kroonid muutuvad 1. jaanuaril automaatselt eurodeks, säilitades oma väärtuse eurodes täpselt samasugusena, nagu nad olid kroonides. Pangakontol oleva raha saab alates 1. jaanuarist mugavalt eurodes sularaha-automaadist välja võtta. Kolmandaks võib jaanuari alguses allesolevate kroonidega kauplustes maksta ning kroonidega makstes saab enamasti tagasi eurosid. Samuti makstakse alates 2011. aasta algusest kõik varem kroonis olnud palgad või toetused eurodes.
Muretsema ei pea pangaga sõlmitud lepingute pärast, sest euro kasutuselevõtmine ei muuda automaatselt ühegi lepingu tingimusi. Kõik pangateenused muutuvad euro kasutuselevõtmise päevast euro-põhiseks ehk ülekanded tehakse eurodes, arved tasutakse eurodes jne. Ka hoiusel olevad kroonid muudetakse eurodeks ning kõik muud tingimused, sealhulgas intress ja tähtaeg, jäävad samaks.
Euroga seonduva info edastamiseks on loodud Euroveeb, kust leiab taustainfot, saab lugeda korduma kippuvaid küsimusi ning ka ise küsimusi esitada.