ANNE ORUAAS
Riigivanem Jaan Tõnisson kirjutas 1928. aastal ilmunud õhukese vihiku „Kümme aastat riiklikku iseseisvust“ avaloos: „Raputades maha võõra võimu päevade sõnakuulmise hingeolu, sünnib rahvas üle öö uueks, et riiklikus iseseisvuses ise oma saatuse üle käsutada. Kuigi aegade jooksul mineviku varjud meie põlve silmi vahetevahel takistaksid selgesti üle nägemast tuldud teed ja rahvahing end mitte ikka küllalt ei leia vabas enesemääramises, siis on see kõik ometi ikka ainult möödaminev. Isegi kõige kibedam arvustus oleviku nähtuste ja oma riigi elu avalduste kallal ei suuda meie põlve inimeste hinges mitte enam jäädavalt sumbutada vaba rahva enesetunnet. Isegi majandusliku kitsikuse surve ja väliste raskuste kiusatus ei saa välja kiskuda meie põlve hingest teadvust, et meil ei tohi olla tagasipööret endistesse oludesse.“
See sobib ka tänasesse päeva. Äsjane Eesti taasiseseisvumise aastapäev oli lisaks võimalusele kolm päeva pidutseda ka kokkuvõtete tegemise aeg. Aeg ei halasta, need, kes 30 aasta eest olid tegusad ja võtsid vastu olulisi otsuseid, on paratamatult jõudnud elu teise poolde. Kõiki polegi enam meie hulgas, paljudel ei luba tervis enam igal pool osaleda. On olnud meenutamise ja mõtisklemise aeg.
Mida on toonud meile 30 aastat vabadust? Üles on kasvanud terve inimpõlv vabade inimestena. Eks igaühe isiklikku vabadust piiravad subjektiivsed tegurid ja on ka „kibedat arvustust oleviku nähtuste ja riigi elu avalduste kallal“, nagu ütles Jaan Tõnisson. Suures plaanis oleme vabad tegema, mis vähegi huvi pakub, sünnis ja seaduslik. Kolme päeva jooksul oli rõõm osa saada eriilmelistest sündmustest, mis kõik omal kombel vabaduse tunnet tugevdasid. 20. augusti õhtul olin imelisel kodusel peol, kuhu pererahvas kutsus oma naabrid ja tuttavid, et ühiselt filme vaadata ja möödunut meenutada. Oli palju lapsi, kes rõõmsalt kilgates ringi jooksid, aga ka üks proua, kes veel enne Teist ilmasõda koolis käinud, ja nagu peoperenaine ütles, ühendab meid kõiki veel esimese Eesti ajaga. Vabadus teha oma kodus filmiõhtu ilma, et keegi kontrolliks või tsenseeriks, mida seal näidatakse. Üle kolmekümne aasta tagasi poleks kõne allagi tulnud.
Voosel tähistati Saia lahingu mälestusmärgi taastamise 30. aastapäeva. Just Vabadussõja sümbolid, mida tuli kogu okupatsiooniaja peita ja saladuses hoida, said 30 aastat tagasi oluliseks, neid taastati kohalike inimeste nõu ja jõuga. Kuigi naistel oli hirm oma meeste pärast, tankid Voosele ei tulnud ja sammas sai valmis. Hirmu, et tankid tuleks meie tegemisi segama, ei ole. Ei tule pähegi enam.
Kosel tõmmati 21. augusti õhtul pidulikult kirikutorni tagasi kukk ja rist, mis paar aastat tagasi remondiks ja kuldamiseks maha võeti. See oli osa kihelkonnapäevade kavast, mis tõi palju uudistajaid kokku. Vabadus on ka kirikus avalikult toimetada ja sellest teada anda.
Rookülas Nõmbra karjamõisa varemete ümbruses peeti valgusfestivali. Metsas hiilgasid pimeduses eesti ja välismaa kunstnike valgusinstallatsioonid, kõlas lummav muusika. Ka see on ju vabaduse antud võimalus, et kui on pealehakkamist, võid kas või metsas tipptasemel kunstinäituse või kontserdi korraldada.
Vabadus lubab meil teha just neid asju, mis meile endile huvi pakuvad ja toredad tunduvad, ka teistele pakkuda. See võib praegu tunduda ise-enesest mõistetav, aga vaid inimpõlv tagasi ei olnud. Kasutagem seda võimalust julgesti.