JAAN VELSTRÖM, Lahemaa Maaomanike Liidu juhatuse liige
Lahemaa rahvuspargis eristatakse kaitsekorralduslikult piirangu- ja sihtkaitsevööndit ning loodusreservaati.
Üldjoontes on seni piiranguvöönd hõlmanud rohkem eramaid, sihtkaitsevöönd aga riigimaid. Reservaatides, neid on Lahemaal kaks, jäetakse loodus inimtegevusest puutumata. Sihtkaitsevöönd reservaadist suuremat ei erine, ka siin on majandustegevus keelatud ja inimeste viibimine maastikul vaid teatud ajavahemikul võimalik.
Piiranguvööndi režiim lubab maaomanikel osaliselt majandusega tegeleda, kuid sageli tuleb see kaitseala valitsejaga kooskõlastada.
Praegu püüab keskkonnaamet karmistada piiranguvööndis asuvate metsade kaitserežiimi. Põhjus peitub selles, et 2021. aasta juunis algatas Euroopa Komisjon Eesti suhtes rikkumismenetluse, kus väideti, et Eesti ei ole taganud Natura väärtustele piisavalt kaitset.
Eestis on rangelt kaitstava metsamaa osatähtsus 17,6 protsenti. Soome näiteks püüdleb alles 10 protsendi poole ja vaidlused on seal teravad, sest kaalul on rahvuslikud huvid. Mil moel siis Eestis asjad korrast ära on, kui statistika näitab vastupidist?
Kuid läheme bürokraatia mängumaale tagasi. Keskkonnaamet on 7. veebruaril 2022 esitanud keskkonnaministeeriumile ettepaneku Natura 2000 metsaelupaigatüüpide range kaitse alla võtmiseks.
Maa-ameti kaardil geoportaalis on avalikustatud projekteeritava metsaelupaikade looduskaitseala kaardikiht, kuid see põhineb vanadel andmetel ega vasta tegelikkusele.
Selleks, et saada ülevaadet oma maaüksusel keskkonnaameti kavandatavatest piirangutest, tuleb maaomanikul logida sisse metsaregistrisse. Ka seal on muidugi vigu, kuid paremat lähtekohta pole pakkuda.
Need, kes esitasid kevadel Natura-toetuse avaldusi, võisid üllatusega tõdeda, et andmestik on muutunud. Segadust jagus ühele ja teisele poole ning omanikul polnud selles osas sõnaõigust.
Loomulikult, keegi ei sunni toetusavaldust esitama, kuid sel juhul jääd rahast hoopis ilma. Riik piirab omaniku õigusi, kuid toetust makstakse igakordse küsimise peale. Tõsi küll, riik ei olegi mingeid lepingulisi kohustusi võtnud, Natura-toetuse maksmine võidakse lõpetada igal ajal.
Kui nüüd metsaomanik esitab raie kohta metsateatise ja vastav eraldis on planeeritud elupaigana, siis järgneb keskkonnaameti kirjalik teade raie peatamise kohta kuni 28 kuuks.
Kuid tekib küsimus, mis saab kaitsealast tervikuna. Seni täpsemat selgust ei ole. Kavandatakse looduskaitseseaduse muutmist, kui kaugel sellega ollakse, pole avalikustatud. Näib, et praeguses menetlusprotsessis püütakse vältida kogukondade kaasamise kohustust.
Metsades on tehtud ja tehakse elupaikade inventeerimisi riigihanke korras. Inventeerimise aluseks on võetud Anneli Palo koostatud „Loodusdirektiivi metsaelupaikade inventeerimise juhend“. Lahemaa Maa-omanike Liidult esitatud teabenõudele saabunud vastuse põhjal võib järeldada, et Eesti ühegi õigusaktiga seda kinnitatud ei ole. Samuti ei leia Eesti õigusaktidest metsaelupaiga mõiste definitsiooni.
Riigihankes osalejate hariduslik taust on erinev. Kuna inventeerijal on juhendi järgi kaalutlusõigus, siis on loomingulised tulemused tegija nägu. Üllatusega võib tõdeda, et metsaelupaik on teatud juhtudel ulatunud ka elamumaale.
Metsaelupaik tähendab selle õiguslikul jõustumisel sihtkaitsevööndi režiimi kehtestamist. Edaspidi ei saa metsaomanik niisuguses metsas midagi teha. Hea, kui ta teatud ajal sinna jalutama pääseb.
Põhiseaduse paragrahv 32 sätestab, et igaühe omand on puutumatu ja võrdselt kaitstud. Igaühel on õigus enda omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada.
Seaduslikud kitsendused ei tohi muutuda järk-järguliseks omandi sundvõõrandamiseks, kuid just sinnapoole piiranguvööndi muutmine sihtkaitsevööndiks suundub.
18. mail algusega kell 14 korraldab keskkonnaamet veebis erametsaomanikele metsaelupaikade infopäeva. Kuna otsest kontrolli infopäevaliste osas pole, siis saab soovi korral ilmselt osaleda ka mitte-metsavaldajast maaomanik. Laiaulatuslik piirangute karmistamine puudutab kindlasti tervet kogukonda.
Suuri lootusi ei maksa infopäevale siiski panna, küsimuste esitamiseks jääb sellistel üritustel tavaliselt vähe aega. Omanikel on võimalik muudatustele kirjalikult selge ei öelda ja lõpuks ka kohtu poole pöörduda. Lahemaa Maaomanike Liit, kelle eesmärk on maaomanike huvide kaitse, ootab maaomanikke liituma. Koos on lihtsam probleemide lahendamisele kaasa aidata.