Eelmisel nädalal toimusid Anija, Raasiku ja Kuusalu vallas EV 94. aastapäevale pühendatud vastuvõtud ja kontserdid.
23. ja 24. veebruaril toimusid omavalitsustes Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud pidulikud kontsertaktused, kus tunnustati kohalikke teenekaid inimesi.
Vallajuhtide vastuvõtt Kehra gümnaasiumis
Anija vallas toimus vabariigi aastapäeva eelõhtul, 23. veebruaril vallavolikogu esimehe ja vallavanema traditsiooniline vastuvõtt Kehra gümnaasiumi aulas.
Volikogu esimees Jaan Oruaas ja vallavanem Tiit Tammaru abikaasadega lõid kohaletulnud inimestega kokku šampanjaklaase ning tervitasid vallarahvast pidupäevakõnedega.
Seejärel andis volikogu esimees Jaan Oruaas kauaaegsele Kehra linnapeale ja Anija vallavanemale Jüri Lillsoole üle Anija valla teenetemärgi. Jüri Lillsoo sõnas, et pole seda märki väärt üksi, vaid tal oli omavalitsusjuhina töötades kõrval meeskond. Ta tänas kõiki, kellega koos töötas alguses linna-, hiljem vallavalitsuses.
Vallavanem Tiit Tammaru andis üle kolm vallavalitsuse tänukirja. Need said Silva Laupa kultuuriürituste korraldamise ja üritustele vabatahtlike kaasamise eest, Anu Mäeorg rahvatantsu ja käsitöö õpetamise ning rahvakultuuri hoidmise ja edasikandmise eest ning Milvi Mänd kultuuritraditsioonide hoidmise ja edasikandmise eest.
Anija valla taidlejad esitasid Sirje Põlendiku seatud isamaalise kompositsiooni Eest ajaloost. Selles tegid kaasa ansambel Kodu, rahvatantsurühm Kadrel, Juta Hinnobert akordionil, laulis Älis Kropatsjov, ühislaule saatis klaveril Epp Soo, vahetekste lugesid Ivar Neio, Merike King, Wilmar Pakkane, Sirje Voolmaa ja Kristiina Oja.
Pärast kontserti mängis tantsuks ansambel Rulli Magneetik, nende vaheajal esinesid tantsuklubi Figuret noored tantsijad.
Arukülas õnnitleti valla aukodanikku
Aruküla rahvamajas toimus vabariigi aastapäeval aktus, kuhu tulnuid tervitasid vallavolikogu esimees Kaido Kirsip ja vallavanem Aare Ets.
Vallavanem tänas on pidupäeva kõnes vallaelanikke, kes teevad oma tööd hästi, hoiavad korras oma kodu ja selle ümbruse, heiskavad rahvuslipu mitte üksnes vabariigi aastapäeval ning peavad ka iseendast lugu. Ta tuletas meelde, et sel aastal möödub 20 aastat Eesti riigi taasiseseisvumisest ning peagi – 12. märtsil saab 20aastaseks ka Raasiku vald.
Kaido Kirsip luges ette õnnitluse valla aukodanikult,Tallinna Diakooniahaiglas viibivalt Helvi Vilippuselt. Ta teatas, et on väga rõõmus Raasiku valla edusammude üle ning soovis vallarahvale töökust, julgust ja ettevõtlikkust.
Volikogu esimees andis üle valla aukodaniku tunnistuse ja rinnamärgi endisele õpetajale Mai Erbele, kes töötas Aruküla koolis 35 aastat – aastatel 1975-2010. Selle aja jooksul oli ta nii algklasside, vene keele, tööõpetuse, geograafia, käsitöö, ajaloo kui ühiskonnaõpetuse õpetaja ning viis aastat ka õppealajuhataja. Ta on olnud koolis ka pioneerijuht ja ELO juht. Peale selle on Mai Erbe olnud Aruküla Muinsuskaitse Seltsi liige ja organisaator. Möödunud aastal andis ta koos endise õpilase Henri Reederiga välja raamatu „Aruküla lugu 1291-2011“.
„Nii vähe ongi siis vaja, et saada valla aukodanikuks,“ lausus Mai Erbe.
Ta rääkis, et ei ole koos raamatu kaasautori Henri Reederiga veel oma tööd lõpetanud ning kavatsevad koduasula ajalugu edaspidi veel raamatukaante vahele saada: „Meil on tohutult materjali. Praegu uurime Aruküla asutusi. Kui raamat ilmus, küsisid paljud inimesed – kus on leivamaja, postkontor, puutööstused ja teised asutused.“
Värske aukodanik jutustas – kui ta varem küsis kohalikelt vanematelt inimeselt Arukülaga seotud meenutusi, siis enamik vastas, et nad ei mäleta midagi erilist. Pärast seda, kui ilmus raamat, on mõnigi inimene tulnud tema juurde, et seda lugedes tuli ka endal üht-teist huvitavat meelde.
„Näiteks väga huvitav asi, millest alles hiljuti kuulsin – et Aruküla turbarabas on olnud venelaste ja sakslaste vangilaager. Selle kohta ei olnud muinsuskaitse seltsil mingeid andmeid. Nii et, kes midagi teab, tulge julgelt ja rääkige!“
Mai Erbe tänas noorteorganisatsiooni ja Tiit Reederit, kes esitasid ta valla aukodaniku tiitlile.
Mitmendat aastat kuulutas kohalik noorteleht Aruküla Uudised vabariigi aastapäeva aktusel välja eelmise aasta tegijad. Tiitli Aasta Tegu pälvis Aruküla Kultuuriseltsi korraldatud kohvikutepäev, Aasta Tegijateks nimetati Pikavere lasteaia-algkooli juhataja Maiu Plumer ning helilooja ja muusikaõpetaja Juhan Trump.
Raasiku rahvamajas tervitasid 24. veebruari õhtul rahvast volikogu esimees Kaido Kirsip ning vallavalitsuse kultuuri- ja haridusjuht Ardo Niinre. Pakuti šampanjat. Esines ansambel Tallinn Baroque, soovijad said suurelt ekraanilt kuulata president Toomas Hendrik Ilvese aastapäevakõnet ning vaadata Vanemuises toimunud kontserti ja kätlemistseremooniat.
Kuusalu rahvamajas kontsert
Kuusalu vallas oli ka tänavu 24. veebruari hommikul lillede asetamine Valkla kivile ja Kuusalus vabadussõja ausambale. Kirikus oli jumalateenistus.
Rahvamajas pidas kõne vallavanem Urmas Kirtsi. Laulis Kolga-Kuusalu kammerkoor, dirigeeris Taavi Esko.
Kuusalu keskkooli õpilaste näitetrupp esitas luulekava, mis oli lavastatud Betti Alveri luuletuse „Naabrid“ ja Heiti Talviku luuletuste põhjal. Lavastas Saima Kallionsivu.
Pärast kontserti pakuti kõigile kohvi ja kringlit.
Loksal linnapea vastuvõtt
Loksa kultuurikeskuses toimus 23. veebruaril kontsert-aktus ja linnapea vastuvõtt. Esinesid Loksa gümnaasiumi, muusikakooli, noortekeskuse, lasteaia ja kultuurikeskuse kollektiivid ning solistid.
Anti üle Loksa aukodaniku tunnistus Galina Nikitinale, teenetemärgid Erika Kasetalule ja Linda Aasrannale, aumärgid Antonina Gljantsevale ja Viktor Fjodorovile. Aasta Noore aunimetuse said Diana Nooska ja Tarmo Metus, Aasta Sportlaseks Jevgeni Salejev. Linnavalitsus jagas ka tänukirju.