Harju maavalitsuse ülesanded jaotatakse Harjumaa Omavalitsuste Liidu ning ministeeriumite vahel.
Käesoleval sügisel peavad omavalitsuste volikogud otsustama omavalitsusüksuste ühiselt täidetavate ülesannete delegeerimise Harjumaa Omavalitsuste Liidule (HOL). Omavalitsustele see suurt muudatust kaasa ei too – maavalitsuse ülesanded hakkavad täitma ministeeriumid või Harjumaa Omavalitsuste Liit, mille liikmed on praegu veel kõik Harju vallad-linnad.
HOLi juhatuse liige, Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi selgitas, et maavalitsused on otsustatud sulgeda alates 2018. aasta esimesest jaanuarist, seega ülesannete ümberjaotamine on juba alanud. Maakondades on erinev praktika, kuidas ülesandeid jaotatakse. Harju maakonnas on otsustatud, et ühiste ülesannete korraldamine delegeeritakse HOLile. Raha ülesannete täitmiseks annab riik.
Raivo Uukkivi ütles, et ilmselt muutuvad ka omavalitsuste rahastamise põhimõtted ja liikmemaksu suurused. Raasiku vallale tähendab see HOLi liikmemaksu mõningast tõusu. Kui palju täpsemalt, pole veel teada. 2017. aastal olid liikmemaksud HOLile Raasiku vallas 9549 eurot aastas, Kuusalu vallas 11 065, Loksa linnas 7214, Anija vallas 10 101, Aegviidu vallas 5109. Liikmemaksu arvutatakse registreeritud elanike arvu põhjal. Liituvate omavalitsuste, Ida-Harju puhul Anija-Aegviidu, ühine liikmemaks HOLile püsiosa arvel langeb.
Maavalitsuste kaotamise otsustas vabariigi valitsus 2017. aasta jaanuaris. Mis saab Harju maavalitsuse majast Tallinna kesklinnas Roosikrantsi tänaval, otsustab Riigi Kinnisvara, otsust veel tehtud pole, Raivo Uukkivi sõnul on räägitud maja müügist.
Omavalitsuste ehk Harjumaa puhul jäävad HOLi koordineerida ühistegevused, omavalitsusüksuste ühiselt täidetav maakonna arengu kavandamine, rahvatervise ja turvalisuse valdkonna ülesanded ning kultuurikorraldus. Ka tuleb hakata ühiselt tegema rahvastikutoiminguid, korraldada ühis- transporti, kohalikke valimisi, alaealiste õigusrikkujatega seotud ülesandeid ja asendushooldust.
Nende teemadega tegelemiseks loob HOL uued ametikohad, töötajad leitakse avaliku konkursiga.
Omavalitsustesse Raivo Uukkivi sõnul uusi töötajaid seoses maavalitsustega sulgemisega otseselt vaja pole: „Eri ülesannete koordineerimisega on vaja ilmselt muuta struktuuri. Näiteks Raasiku valda oleks vaja noorsootöö spetsialisti.”
Maavalitsustes töötab üle Eesti ligi 500 inimest, neist Harju maavalitsuses 60. Senisega sarnase ametikoha leiavad pärast maavalitsuste sulgemist hinnanguliselt pooled töötajad.
Ministeeriumitele ja ametitele lähevad õppeasutuste järelevalve, hariduse korraldamine, sotsiaalvaldkond, maareform-maatoimingud, noorsootöö, rahvastikutoimingute, raamatukogude järelevalve, valimiste korraldamine, kohaliku omavalitsuse haldusaktide järelevalve, kohaliku omavalitsuse planeeringute koostamine ja järelevalve, regionaalarengu programmide koordineerimine, omavalitsuste juriidiline nõustamine, haldusreformiga seonduv, omandireform, maa hüpoteegipidaja ülesanded, karantiini kehtestamine, liikmeõiguste teostamine maaparandusühistutes.
Maavalitsuste kaotamise otsustamise ajal riigihaldusminister olnud Mihhail Korb on öelnud, et maavalitsuste kaotamine on esimene samm kohalike omavalitsuste ja riigi haldusvõimekuse tõstmises.