MTÜ Hoiame Loodust ja seltsing Roheline Kuusalu
Lahemaa rahvuspark, Eesti esimene rahvuspark, loodi 1. juunil 1971 ja kuulub täies koosseisus Natura 2000 võrgustikku, olles Euroopa Liidu ja Baltimaade looduskaitse võrgustiku üks tähtsamaid osasid. Aastakümneid tagasi loodud rahvuspark on aga viinud kogukonna omavahel eriarvamusele, kus üks pooldab loodusväärtusi ja teine metsamajandamist.
Mati Sepp hakkas Lahemaa rahvusparki valvama kohalike elanike palvetel, mis looduskaitsjale peaaegu iga kuu saadeti. Kui kohalik elanik teeb kaebuse keskkonnaametile, siis uurimise alla sattunud osapoolel on võimalik teada saada, kes kaebuse tegi. Kui aga kohalikud paluvad abi MTÜ Hoiame Looduse käest, jääb kaebaja anonüümseks. On inimlikult täiesti arusaadav, miks kohaliku kogukonna liikmed ei soovi avalikult sekkuda Lahemaa rahvuspargis toimuvatesse raietesse, sest sellega kaasnevad tülid naabritega, kogukonna pahameel ning võimalikud reaalsed ohud oma varale ja ka tervisele.
Mati Sepp, kes on aastaid Lahemaal tegutsenud, on aja jooksul korduvalt avastanud seadustele mittevastavaid raideid. Lahemaal rikutakse enamasti kaitse-eeskirja nõudeid, kus vahele jäädes saadakse väärteomenetlus ja see mõistagi ärritab teatud osapooli. Panused on kõrged, sest rahvuspargis leidub väga suures koguses väärtuslikku okaspuupalki ja mõte sellest, et puud jäetakse loodusele, ei sobi ennekõike metsatööstusele. Mati kogemuste põhjal on kõige aktiivsemad raiujad rahvuspargis peamiselt metsafirmad, kes on omandanud metsakinnistud kohalikelt elanikelt ja püüavad neist maksimumi teenida. Eestis on laialt levinud metsafirmade taktika helistada süstemaatiliselt maaomanikele ja proovida neilt üliodavalt maad osta või siis välja kaubelda raieõigust. Enamasti kaotab kergeusklik maaomanik oma metsa tegelikust väärtusest umbes 30-50 protsenti, kaitsealade puhul toimuvate tehingute puhul võib see kaotus olla isegi veel suurem.
RMK ja kohalikud eramaaomanikud suhtuvad üldjuhul Lahemaa rahvusparki suure austusega, eriti RMK, keda peetakse loodushoiu valdkonnas suureks eeskujuks. Oma pikaajalise töö käigus saab Mati välja tuua vaid ühe juhu, kus RMK-l esines piirkonnas probleem harvendusraiega, ülejäänud probleemid keerlevad metsafirmade ja mõnede üksikute füüsilisest isikust metsaomanike ümber.
Metsafirmad kasutavad metsa kinnistute tühjaks raiumiseks ebaõnnestunud Lahemaa rahvuspargi kaitse-eeskirja. Looduskaitses on hakatud nimetama Lahemaale kahju tegevaid raieid JOKK-raieteks. Keskkonnaamet on tõdenud, et kaitse-eeskirja eesmärk on kaitsta Lahemaa rahvuspargi väärtusi, aga metsafirmad avastasid kaitse eeskirjast nii-öelda skeemi, mille kaudu saab kinnistu sisuliselt suuremate takistusteta tühjaks raiuda. Kaitse-eeskiri lubab kuni 0,5 hektari suuruseid lageraied kuusikus ja 2 hektari suuruseid turberaied, aga rahvuspargist leiab kuni 10 hektari suuruseid alasid, mis on vanast metsast tervikuna lagedaks tehtud väga lühikese ajaperioodi jooksul. Kuid positiivne areng olukorra ohjamisel on siiski toimunud.
Õiglane hüvitamine leevendaks pingeid
Lahemaa rahvuspargi ümber toimuvale saaks riik oluliselt leevendust tuua õiglase hüvitustasu süsteemiga, aga tänaseni on riik olnud pigem seisukohal, et raha maaomanikele maksmiseks pole piisavalt. Kui metsaomanik saab aastas piirangukaitsevööndis oleva metsa eest 60 eurot hektari eest ja sihtkaitsevööndis oleva metsa eest 134 eurot hektarist, siis paljude maaomanike jaoks on seda jätkuvalt ilmselgelt liiga vähe, et muuta oma suhtumist looduskaitsmise vajalikkusesse. Sedasi ongi tekkinud kumulatiivne olukord, et üks asi viib teiseni ja lõpuks on Natura kaitsealune mets maha raiutud ja koos kõigi loodusväärtusega kadunud mitmeteks inimpõlvedeks. Unustame sageli ära, et puud tulevad lagedaks raiutud alale tagasi, aga loodusväärtused ei taastu nii kiiresti.
Looduskaitsjate pühendumus loodusväärtuste kaitsel on juurdunud Eesti Vabariigi põhiseadusest. Loodusväärtused on osa Eesti riigist nii nagu on Lahemaal elav inimene. Kuigi loodusväärtused on olnud Eesti riigi lahutamatu osa iseseisvumisest alates, on varasemal ajal seadusandluse täitmine nende kaitsmisel olnud puudulik. Seadusandliku süsteemi vead tekitasid aga omakorda laiaulatusliku arusaama, et loodusväärtuste kaitsmine pole esmatähtis, vaid teisejärguline nähtus. Siiski on aastatel 2022 ja 2023 toimunud pöördeline suunamuutus, kus riik on hakanud osaliselt mõistma oma kohustusi ning jälgima hoolikamalt, et seadusi täidetaks ka loodusväärtuste kaitsel.
Kui loodusväärtusi ei kaitstaks, siis omaks see negatiivset mõju kogu Eestimaa loodusele ja majandusele. Üks hea näide on kurikuulus kuuse-kooreürask. Kui tähelepanelikult jälgida, millistest piirkondades kuuse-kooreürask teeb kõige enam kahju, siis need pole looduskaitsealad, vaid majandusmetsad, kus on toimunud massiivne metsade ülemajandamine. Looduskaitsealadel, ka Lahemaal, on leitavad üraskite tõttu hukkunud kuuski, aga kolded on üldjuhul uuendusraie lankide läheduses ja valdavas enamuses õnneks tänaseks juba vaibunud, sest Lahemaal on veel säilinud tugev looduslik ökosüsteem, mis üraski kolded kiirelt kahjutuks teeb.
Lahemaa rahvuspargis elamine avab inimestele haruldase võimaluse elada looduslike metsade keskel, mis on tänapäevases maailmas privileeg. Lahemaa, kui kogu Eesti rahva vara haldamine ei saa jääda üksnes kohalike südametunnistusele. On oluline, et Eesti Vabariigi seadusi jälgitakse looduskaitse seisukohast ning seni, kuni süsteemis esineb puudusi, on oluline neid parandada, toetudes nii kohalike kui üleriigiliste looduskaitsjate panusele.