Loksa linn müüb katlamaja ja trassid 5,5 miljoni krooniga

1406

Loksa volikogu otsustas võõrandada otsustuskorras Nooruse 3a kinnistu ja keskküttetrassid OÜle Avoterm.

Loksa senine soojatootja Eraküte AS andis 1. märtsist Loksa kaugküttevõrgu rendilepingu üle OÜle Avoterm. Ühtlasi läksid uuele soojatootjale üle ka Erakütte ja Loksa tarbijate vahelised soojusenergia ostu-müügilepingud, mis jäid jõusse senistel tingimustel.

Uus soojatootja soovib Loksa linnalt osta katlamaja ja selle juurde kuuluvat kaht ladu, mis asuvad Nooruse 3a kinnistul. Ka on ettevõttel soov osta linnas asuvad keskküttetrassid, kogupikkusega üle 4,5 kilomeetri.

Loksa linna raamatupidamises on need varad arvel kogumaksumusega 4 819 978 krooni, tänavu 1. aprilliks on nende jääkmaksumus 4 106 213 krooni. Loksa katlamaja renoveeriti hakkepuidu küttele kümmekond aastat tagasi 3 390 480 krooni eest, linn ehitas Loksa I keskkooli soojatrassi 1 429 498 krooni eest.

OÜ Avoterm kavatseb Loksa soojamajandusse investeerida 10 miljonit krooni. Ettevõtte juhatuse liige Heimar Pokker rääkis Sõnumitoojale, et kavas on uuendada trasse, millest enamik on amortiseerunud, ning katlamajas vahetada tehnoloogia kaasaegsema vastu.

„Kõige suurem küsimärk on Loksa katlamaja juures olevad maa-alused õlimahutid, mida pole uuritud. Need on selle piirkonna kõige suurem viitsütikuga pomm. Sellist vastutust ükski firma ei taha. Tänapäeva mahutid on mitmekordsete ohutussüsteemidega,” kõneles ta. 

Loksa soojahind langes konkurentsiameti nõudel selle aasta 1. jaanuarist 20 protsenti ning 1. veebruarist alanes veel 50 krooni võrra – praegu on 598 krooni megavatt-tunni eest, millele lisandub käibemaks. ASi Erakütte soojahinnad kinnitab konkurentsiamet. Eraküte oli Loksa keskküttevõrgu rentnik,  investeeringukulutusi tehti niipalju, kui oli sooja tootmise toimimiseks tarvis.

Avoterm plaanib ehitustöödega alustada sel suvel, projekteerimine on käivitatud ning küsitud hinnapakkumisi katlamajade tehnoloogiatele. Keskkütte­trasside uuendamine võib jääda kahele aastale.

Küsimusele, kas uus soojatootja kavatseb soojusenergia hinda tõsta ja millal see võiks juhtuda, vastas Heimar Pokker, Avoterm on sedavõrd kasvanud, et järgmisest kütteperioodist on kohustatud oma soojahinnad kooskõlastama konkurentsiametis: „Kui on investeeritud, kasvab amortisatsioon ning suureneb hind. Samas, kui trassid on renoveeritud, kulub sooja vähem, vanade trasside soojakao suuruseks peetakse keskmiselt 25 protsenti, Loksal võib see olla suuremgi. Kuid lõputult ei saa me hinda tõsta, klient si suuda seda kinni maksta, tuleb leida tasakaal.”

Avoterm võttis Eraküttelt üle ka kõik töölepingud. Heimar Pokker ütles, et ühtegi töötajat ei ole koondama hakatud. Ka edaspidi saab Loksal tasuda sooja eest sularahaga, kontor on samas kohas, kus oli seni.  

OÜ Avoterm peakontor asub Viljandimaal Karksi-Nuias. Kuna firma on viimasel ajal laienenud Põhja-Eestis, on kavas avada kontor ka Tallinnas. Avoterm toodab sooja Tapal, Keila-Joal, Kloogal, Kiilis, Rummu asulas Vasalemma vallas jm.

Eelmine artikkelSissetung kauplusesse
Järgmine artikkelPikva mõisa omanik on üks muinsuskaitsetalgute algatajaid