26. septembril, Liiva laadaga samal päeval, toimub esmakordselt ümber Kahala järve jooks.
Kahalas Liiva laada taaselustanud Janno Laende ütles, et eelmisel kevadel tehti kogukonnas ideekorje, mida lisaks Liiva laadale ja Kahala järve jääkale veel ette võtta. Pakutud ideedest valiti välja kaks, neist üks on jooks.
„Eestis on ümber järve jooksud üsna populaarsed, on koondatud järvejooksude sarja. Me veel nii optimistlikud ei ole, esimesel korral teeme külarahvaga entusiasmist, kuid loodame, et ümber Kahala järve jooks muutub traditsiooniks, saame edaspidi selles sarjas osaleda ja profid tulevad appi korraldama,“ rääkis Janno Laende.
Kuna Kahala järve kaldaäärsed on üsna soised ning seal on eramaad, kulgeb jooks mööda teed. Distantsi pikkus on 12,7 kilomeetrit: „Et natuke põnevust luua, algab jooks õhtuhämaruses, lõpeb päris pimedas. Loome valgustuse ning oleme kutsunud ümberkaudsete külade elanikke taskulampidega rada valgustama, loodame, et jooksjatel on pealambid.“
Osalema oodatakse kõiki soovijaid, korraldajad loodavad, et esimesel korral saavad ühisstardist rajale saata 50-100 jooksjat. Ürituse kohta on Facebookis loodud leht „Ümber Kahala järve jooks 2021“, seal on ka link, mille kaudu end osavõtuks registreerida.
Kuigi järvejooks on Liiva laadaga samal päeval, et korraldamiskulusid kokku hoida, on need Janno Laende sõnul kaks eraldi üritust: „Vaatamata keerulisele ajale teeme laada ka tänavu, nii müüjate kui ostjate huvi on väga suur.“
Müüjatelt ei võeta taas kohatasu, vaid küsitakse andamit – iga kaupleja peab midagi toodangust või teenustest andma laadaloosi, mille peaauhind on spaapakett kahele. Janno Laende selgitas, et laadaloterii on põhiline sissetulekuallikas järgmise aasta laada korraldamiseks. Ta sõnas, et eelmisel aastal oli Liiva laadal 78 müüjat, tänavu on eesmärgiks seatud 100. Neist 70 on eelmisel aastal Liiva laadal käinud kauplejad.
Ka seekord on laadal Kuusalu valla aiapidajatele nunnukonkurss, Liiva laada hoidise võistlus, meelelahutuslikud tegevused, folkbändi Uurikad kontsert, võistlused noortele ja vanadele, kohalikud talupidajad näitavad loomi.
„Jälgime olukorda, täidame ohutusnõudeid. Loodame, et inimesed on mõistvad, kui peame kontrollima Covid-tõendeid,“ sõnas korraldaja.