Reede, 24. aprilli õhtul oli Leesi rahvamajas esietendus – Maila Velströmi juhendamisel toodi lavale Oskar Lutsu ühevaatuseline näidend „Ärimehed”.
Kaaslavastajana on kavalehele kirja pandud Loksa näitetrupi juhendaja Meelis Talts. Ta rääkis, et liitus Leesi näitlejatega umbes kuu aega tagasi oma kunagise klassiõe Maila Velströmi kutsel – mängima majaperemees Koiva. Selles rollis oli enne Ene Sadam Kolga-Aablast, kes ajapuudusel ei saanud enam osaleda. Oma lavastajarolli kohta sõnas Kolgas elav Meelis Talts, et põhitöö tegi ära Maila Velström, tema aitas viimases otsas mõnest kohast edasi minna.
Maila Velström tõdes, et lavastuse ettevalmistamine võttis aega kaks aastat. Loodetust kauem läks seetõttu, et trupp on üsna suur, kokku kaksteist näitlejat, keeruline oli proovide aegu klapitada ning mitu varasemat osatäitjat loobusid ajapuudusel.
Näidend jutustab sellest, kuidas ettevõtlikud ärimehed plaanivad silikaaditehase asutamist. Kuna näiteringis on mehi vähem, mängivad ärimehi ka paar naist. Üht peategelast – endist ajakirjanikku ja tulevast ärimeest Pauna kehastab Anneli Linn Kolga-Aablast. Ta jutustas, et sai selle rolli loosiga – nii selgitati naiste seas, kes võtab meesterahva osa. Tema osa on kõige mahukam, tuleb olla algusest lõpuni laval ning pidevalt ka kõnelda. Kuna proove tehti palju, on tekst jäänud kergesti meelde.
Endist üliõpilast Voldemar Tinti mängib Ilma Pirk Kiiu-Aablast. Tema jaoks oli see esimene ülesastumine näitemängus. Alguses sai selle rolli Aive Sarjas Jumindalt, kes samuti ajanappuse tõttu loobus. Ilma Pirk ütles, et eriti ei kahelnud, kui sai kutse, vaid mõtles, et katsetab, kuidas välja kukub. Esietenduse eel pabinat polnud.
Seevastu Uniku rolli kehastanud Juminda elanik Ain Mäns tunnistas, et tal oli küll elu esimese näitemängurolli tõttu esietenduse eel rambipalavik. Teda kutsus mängima oma küla mees ja mälumänguvõistkonna kaaslane Kalle Prinzthal, kes on lavastuses ärimees Jalaku rollis. Ain Mäns arvas, et vähemalt kaks kuud võttis aega, kuni ta otsustas kutse vastu võtta. Kuid ei kahetse, pärast esietendust oli hea tunne.
Viis näitlejat on Leesilt, nemad on pikema staažiga, kaasa teinud ka Leesi rahvamajas mängitud lastelavastustes. Proua Jalakut mängib Lea Ruus, majaperemees Koiva tütart Vilhelmine Josefina Fredrike Aleksandra Norat Tiina Viirna. Noore ärimehe Hans Oili rollis on Argo Ruus. Endine ärijuht Kippel on Aivar Hinn, kirjakandja rolli teeb Hardi Hinn.
Ärimees Säälikut mängib Peeter Tehver Jumindalt ja Andres Oili Peeter Kivimäe Kupu külast. Peeter Kivimäe rääkis, et tema jaoks on Leesi küla ja rahvamaja erilise tähendusega. 1943. aastal läks ta isa sealtkandist jüripäeva paiku üle lahe – soomepoisiks. Enne seda oli rahvamajas toimunud eesti noormeeste ja sakslaste vahel lööming ning hiljem haarang, isa peitnud end Leesi kiriku tornis.
Maila Velström ütles pärast esietendust, et jäi nähtuga rahule: „Alguses mõtlesin, kogu tegevus toimub laua taga, dekoratsioone eriti pole, et kuidas tükki elama panna. Aga täna see elas, näitlejad on tublid. Otsisime sobivat näidendit hästi kaua – et poleks pikk ning tegelasi oleks palju, sest kaks aastat tagasi tuli näiteringi rahvast juurde.”
Näitlejad arvasid, et naljatükki „Ärimehed” võiks minna mängima ka Kolgaküla rahvamajja.