Viimase aja ohtlik trend on ka tõuksidega Kuusalu aleviku peatänaval otse autode eest läbi sõitmine.
Kuusalu alevikus on algklasside ja põhikooli nooremate õpilaste seas kujunenud järjest popimaks trikitamine tõukeratastel, mõnedel ka ruladel. Tõukerataste ehk tõuksidega kogunetakse sageli Kuusalu Söögitoa ja Meie Poe ühistele treppidele, kus on kombeks hüpata nendega mööda treppi.
Kuusalu Söögituba peab OÜ Maxiteam, ettevõte on kogu hoone omanik. Liina Veeleid OÜst Maxiteam ütleb, et hüppama on hakatud nende treppidel alates augustist. Trepid on kaetud plaatidega, need kipuvad tõuksidega hüppamisel katki minema.
„Oleme käinud palumas, et ei hüpataks, aga kasu sellest on kahjuks olnud vähe. Püüame treppe parandada, paneme pahtlit, asendame plaate, astmed on juba päris kirjud. Varem pole tõukerattad sedavõrd popid olnud, nendega sõitjaid on tulnud kiiresti juurde. Tundub, et meie treppidel on noortel eriti huvitav, siin on ka käsipuud ja metallvarbad. Nüüd on küll juba pimedam ja tullakse harvemini,“ kõneleb ta ja soovib, et lapsevanemad selgitaksid kodus – lisaks sellele, et lõhutakse teistele kuuluvat vara, on see ka ohtlik. Kokku on treppe kolm – kaks treppi viivad kaupluse ja söögitoa välisusteni, kõrvaltrepp laskub keldrikorrusele, kus paikneb pitsakohvik. Liina Veeleid märgib, et erti ohtlik on pitsakohviku trepp. On uljaid, kellele meeldib seista selle trepi kohal paikneva akna äärel.
„Oleme hoiatanud, juhtinud tähelepanu, et on ohtlik, nad võivad kukkuda. Me pole selle vastu, et lapsed kogunevad treppide juurde, me ei riidle nendega. Aga nad kipuvad lõhkuma ja käituvad ettevaatamatult.“
Noortel on Kuusalus moodi läinud teinegi populaarne, kuid ohtlik tegevus – sõidetakse tõukeratastega läheneva auto eest üle tee. Üks lemmikkohti sellisteks ülesõitudeks on aleviku peatänava Kuusalu tee ülekäigukoht tervisekeskuse juures.
Kas ühe võimaliku variandina, kuidas noored saada peateest ja kauplusetreppidest eemale, oleks ehitada Kuusalu alevikku rularamp või muu sarnane trikitamise koht? Üks võimalik paik selleks võiks olla Lauritsa plats, kus on juba noorte jaoks rajatud puidust korvpalliplats, mida kasutatakse ka välilavana.
Lapsevanem Rasmus Merivoo kommenteerib, et ramp võiks olla, kuid tõuksidega sõitjatele jääb sellest väheseks, sest sõidetaksegi mööda treppe ja tänavakive: „Kuusalu alevikus on noortel tõuksimeestel kolm lemmikpaika – tervisekeskuse esine parkla, muusikakooli parkla ja ringtee juures kolmnurkne asfalt-ala. Ramp on pigem rulatajatele, tõuksidega sõitjate ruum on ka mujal maailmas linn või asula oma treppide, käsipuude ja tänavakividega. Muidugi pole õige, kui lõhutakse või käitutakse ohtlikult, aga samas on väga hea, et paljud noored liiguvad õues. Kui kaks aastat tagasi käisin Kuusalu alevikus ja ümbruses filmimas, inimesi väljas polnud. Nüüd on näha palju lapsi tõuksidega ringi liikumas, sõidetakse ka pikki vahemaid.“
Ta sõnab, et noorte suur iidol on Miikael Parman Kehrast, kes õpetab Youtube kanalil Keerdtrepp mitmesuguseid trikke tegema. Suuresti tänu Miikael Parmanile on tema sõnul tulnud üks põlvkond arvutite ja telefonidega toas istumise asemel õue liikuma.
Teine populaarne trikitamise ese on kendama – traditsiooniline Jaapani mänguasi, mis meenutab kahe peaga haamrit, küljes on nööriga ühendatud pall. Sageli sõidetaksegi tõuksidega, kendama ripub kaelas, lisab Rasmus Merivoo.