HOL otsustas asutada osaühingu Digimaa, mis hakkab tegelema lairiba võrgu rajamise ja haldamisega Harjumaal.
Kolmapäeval, 27. septembril Loksal toimunud Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) volikogu koosolekul otsustati asutada OÜ Digimaa, mille ülesanne on planeerida ja arendada Harjumaa elektroonilise side lairibavõrku ning pärast selle valmimist hakata võrku haldama ja majandama. Osaühing jääb valguskaablivõrgu omanikuks, kuid rendib seda välja sideettevõtetele, kes hakkavad selle kaudu pakkuma internetiteenuseid.
Lairibaekspert Olav Harjo, kes on olnud DigiMaa projekti eestvedaja, selgitas, et osaühing tuli moodustada praegu, kuna HOLi volikogu kogunes senises koosseisus viimast korda. Pärast valimisi ei pruugi omavalitsusjuhtidest koosnev uus volikogu kokku tulla enne järgmist aastat, kuid DigiMaa projekti raames on vaja veel sel aastal teha mitmeid toiminguid, näiteks rahataotlus riigile, sõnas ta.
Kuigi majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei ole siiani kinnitanud määrust, kuidas on kavas jagada riigipoolne toetus lairibavõrkude viimiseks majapidamisteni, on valitsus järgmise aasta eelarvesse selleks kavandanud 10 miljonit eurot.
„Kohtusime paar nädalat tagasi minister Urve Paloga. Ta on väga positiivselt meelestatud ja lubas, et aasta lõpuks määrus kindlasti tuleb. Varem lubas maiks, nüüd aasta lõpuks, kuid nüüd lubas väga kindlalt,“ rääkis Olav Harjo.
HOLi volikogu arutas, kas luua lairibavõrgu rajamiseks mittetulundusühing, sihtasutus või äriühing: „Kuigi HOLi kaudu kuulub see omavalitsustele ning eesmärk ei ole kasumit teenida, leiti, et osaühingu tegemine on kõige mõistlikum. Kuna sellel hakkab olema igapäevane majandustegevus – väljaehitatud võrgud antakse operaatoritele rendile.“
Osaühingu osakapital on 2500 eurot, mis eraldati HOLi eelarvest. Otsustati ka, et omavalitsusliidu selle aasta eelarvest võib DigiMaa projektile kulutada veel kuni 20 000 eurot.
„Täpsem äriplaan ja eelarve tehakse aasta lõpuks, siis saab otsustada, kui palju on osaühingu jaoks veel raha. Esialgu on vaja raha tegevuskuludeks. Pole veel teada, kas see võetakse HOLi reservidest, annavad omavalitsused juurde või võetakse laenu. See otsustatakse järgmise aasta alguses,“ ütles DigiMaa projektijuht.
Et OÜ Digimaa saaks kanda äriregistrisse, määrati selle ajutiseks juhiks HOLi juhatuse liige, Keila vallavanem Jaan Alver. Edaspidi korraldatakse juhi leidmiseks konkurss.
Esimesed planeeringud oktoobri keskel
Kiire interneti sooviavalduste kogumise kampaania on küll lõppenud – Harjumaalt oli soovijaid ligi 18 000, kuid päevas kannab oma aadressi Digimaa lehel olevale kaardile veel 10-20 inimest. Olav Harjo sõnul saab soove arvesse võtta seni, kuni lairibavõrkude projektid pole valmis.
Praegu käivad võrkude planeerimised, esimesed valmivad oktoobri keskel. Seejärel jaotatakse maakond väiksemateks võrgusõlmede piirkondadeks, neid tuleb umbes 15-20.
„Neist tuleb valida, millistesse kohtadesse hakatakse järgmisel aastal võrke ehitama. Kindlasti tekivad vaidlused, kes saab enne. Kui vaidlused vaieldud, valitakse välja näiteks viis alamprojekti, mida tuleval aastal hakatakse tegema. Siis tuleb neid projekte hakata detailsemalt ette valmistama, vaadata, milliseid olemasolevaid elektriposte ja torusid saame kasutada, hakata suhtlema lairibaühenduse soovijatega,“ lausus Olav Harjo.
Kuigi riik toetab lairibavõrkude rajamist Eestis tuleval aastal 10 miljoni euroga, saab ehitada kokku 30 miljoni euro eest: „Riik annab kolmandiku, kaks kolmandikku tuleb ise panna. Oleme arvestanud, et 35 protsenti annab riik, 15 protsenti makstakse liitumistasudena ja ülejäänud 50 protsenti võtab osaühing laenu.“