
Anija vallavanema eestvõttel hakatakse taastama Vabadussõja Kehra lahingu mälestussammast.
Vikipalu külas Lahinguvälja raudteejaama lähedal asunud mälestussammas on Vabadussõja murdelahingute neljast mälestusmärgist Anija vallas ainus, mis on taastamata.
„Seda on küll üritatud teha, kuid seni pole õnnestunud. Kaks aastat tagasi, kui Lahinguväljal avati Kehra lahingu infotahvel, hakkasime vallavalitsuses uuesti selle peale mõtlema. Olen kindel, et nüüd, mil läheneb Eesti Vabariigi 100. sünnipäev, on sobiv aeg sammas lõpuks taastada,“ ütles Anija vallavanem Arvi Karotam.
Ta on kutsunud kokku töörühma, kuhu on kaasatud koduloo-uurijad Anne Oruaas ja Ants Miidla, Anija Muinsuskaitse Seltsi liikmed Marika ja Taavi Anari, kohalik ettevõtja Hannes Pikkel ning Kaitseliidu Harju maleva Rävala malevkond: „Lahinguvälja mälestussamba rajamise algatajad olid kaitseliitlased ning sammas valmis 1938. aastal, kuid jäi avamata. Hiljem lasti see õhku. Oleme saanud arhiivist kõik selle joonised ja ka haljastuse plaani – meil on olemas kõik lähteandmed, et taastada sammas endisel kujul.“
20 aastat tagasi ei õnnestunud
Kehra lahing toimus 4. jaanuaril 1919. See oli Vabadussõjas määrava tähtsusega – eestlased ei lasknud punaväelasi Tallinna vallutama, vaid lõid nad enne pealinna alla jõudmist tagasi.
Hiljem otsustati Kaitseliidu Harju maleva algatusel Vabadussõja ajal toimunud lahingupaik ära märkida. 1938. aastal kuulutas kujutava kunsti sihtkapital välja mälestusmärgi kavandite võistluse. Hindamiskomisjon usaldas samba valmistamise tol ajal tunnustatud kujurile Ernst Jõesaarele, kelle kavandid olid konkursil saanud 2. ja 3. koha.
Umbes kuue meetri kõrgune sammas tehti punasest graniidist ning sambal oli kiri: „Siin murti vaenlase pealetung ja algas meie vägede võidukäik 4. jaanuaril 1919.“ Sammas plaaniti avada 23. juunil 1940, kuid eelmisel päeval tulid Eestisse Nõukogude väed. Esialgu jäi sammas alles, sellelt raiuti välja üksnes tekst ning asemele kirjutati 21 langenud punaväelase nimed, hiljem – 1944. aastal lasti mälestussammas siiski õhku.
1990ndate aastate alguses taastati muinsuskaitse seltsi tehtud korjandustel kogutud raha eest Voose, Vetla ja Priske ausambad, suure Lahinguvälja mälestusmärgi taastamine oli selleks liiga kallis. 20 aastat tagasi, 1997. aasta sügisel võtsid Kehra linnapea Jüri Lillsoo ja kunstidekooli toonane juht Paul Raud nõuks taastada Anija vallas viimane Vabadussõja murdelahingute mälestusmärk Eesti Vabariigi 80. aastapäevaks 1998. aasta veebruaris. Samba taastamistööde koordineerimiseks moodustati komisjon, kes pöördus rahataotlustega EV 80. aastapäeva komisjoni, ministeeriumide, Harju maavalitsuse ning mitmete fondide poole. Samba taastamise kuludeks kalkuleeriti ligikaudu 350 000 krooni.
„Koputasin kõikidele ustele, kuhu oskasin. Kõiki käike enam ei mäleta, kirjutasin isegi tollasele peaministrile Mart Laarile, kuid seda raha me tookord kokku ei saanud,“ meenutas Jüri Lillsoo.
Kevadel 1998 sai ta riigisekretär Uno Veeringult kirja, milles teatati, et kuigi kaitseministeerium toetab põhimõtteliselt mälestusmärkide taastamist, ollakse seisukohal, et Kehra mälestusmärk on lokaalne mälestis ja selle rahastamine tuleks lahendada kohalikul tasandil. Ka kultuuriministeerium ega rahandusministeerium ei pidanud võimalikuks Lahinguvälja mälestussamba taastamiseks küsitud 300 000 krooni eraldamist. „Tundub, nagu oleks Eesti riik ainult Toompea ning kõik, mis on väljaspool Tallinna, on lokaalne. Vabadussõda toimus pealinnast väljaspool, kas siis terve sõda oli lokaalne sündmus?“ küsis Jüri Lillsoo 20 aastat tagasi.
Ka nüüd kommenteeris ta, et Kehra lahingu eesmärk oli peatada vaenlase pealetung Tallinnale: „Kindralmajor Tõnisson oli tõsiselt mures ja arvas, et ilmselt tuleb Tallinn ära anda ning taganeda soomusrongidega Haapsalu poole. Nii et kui seda lahingut poleks võidetud – mis oleks Eesti Vabariigist saanud?“

Sammas jäi tookord taastamata, küll aga avati Anija Muinsuskaitse Seltsi eestvõttel endise samba asupaigas 23. juunil 2000. aastal Kehra lahingu mälestuskivi, millel on sama tekst, mis oli avamata jäänud sambal.
Praegune vallavanem – teeme ära!
Vallavanem Arvi Karotami sõnul on nüüd alustatud ettevalmistusi, et Lahinguvälja mälestussammas saaks valmis meie riigi sajandaks sünnipäevaks. Plaan on see avada Kehra lahingu toimumise tähtpäeval ehk 4. jaanuaril 2018. Anija valla tänavuses eelarves on raha, et rajada Lahinguvälja jaamast mälestuskivi juurde tolmuvaba kergliiklustee – praegu viib sinna vaid jalgrada.
„See on plaan sügiseks valmis teha,“ kinnitas Arvi Karotam.
Paralleelselt algatab vallavalitsus samba projekteerimise: „Koostame praegu projekteerimise lähteülesannet, mille alusel pöördume projekteerimisfirmade poole. Vanad joonised on olemas, nende põhjal tuleb leida tänapäevane insener-tehniline lahendus – samba vundament peab ju kandma mitmeid tonne graniiti.“
Vallavanem on uurinud, kust kohast punast graniiti saada. Ühelt firmalt saadi pakkumine, mille järgi on arvestatud samba maapealse osa hinnaks ligikaudu 100 000 eurot, samba taastamise kogumaksumus on suurusjärgus 120 000 eurot.
„Vallaeelarvest ei kavatse me kulutada rohkem kui tee rajamiseks ning samba ümbrusesse istikute ostmiseks,“ sõnas Arvi Karotam.
Ta lisas, et samba ümbruse haljastus, mille tegemisel arvestatakse võimalikult palju ka 1938. aasta haljastusplaani, tehakse valmis sügiseks ning ühiskondlikus korras ehk talgutega. Selleks on kavas appi kutsuda oma valla inimesi: „Oktoobriks peaksid valmis olema nii haljastus kui sama vundament. Mälestussamba enda püstitamine sõltub sellest, kuidas leiame toetajaid.“
Annetuste kogumine
Kuu aega tagasi Kehras peetud Eesti Vabariigi 99. aastapäevale pühendatud kõnes pöördus vallavanem rahva poole üleskutsega toetada Lahinguvälja ausamba taastamist.
Aprillis on kavas avada vallavalitsuse juures konto, kuhu saab kanda toetussumma Lahinguvälja mälestussamba toetamiseks: „Pärast vabariigi aastapäeval tehtud üleskutset on mõned inimesed juba minu poole pöördunud ja soovinud samba taastamist toetada. Anname peagi täpsemalt teada, kuidas seda saab teha. Pöördume kogu Eesti avalikkuse poole, sest Kehra lahing oli kogu Eestile oluline sündmus.“
Arvi Karotam prognoosis, et eraannetustest saab kokku umbes 10 protsenti mälestussamba maksumusest ehk vähemalt 10 000 eurot. Ta avaldas lootust, et ettevõtmist toetab esimese samba rajaja Kaitseliit, Eesti Sõjamuuseumi kaudu ka kaitseministeerium: „Kindlasti peaksid panustama riigi teisedki institutsioonid ning poliitikud erakondadest. Kehra lahing oli Eesti Vabariigi tekke üks murdepunkte ning meie kõigi püha kohus on taastada sammas nende inimeste mälestuseks, kes selle lahingu võitsid.“