„Eesti vabaks võidelnud meeste auks peab 22. juuniks Lahinguvälja mälestusmärk olema
taastatud,“ ütles Anija vallavanem ARVI KAROTAM kaks nädalat tagasi Kehras Vabadussõja
murdelahingute muuseumi avamisel.
Täpselt aasta tagasi, Eesti Vabariigi 99. sünnipäeva tähistamisel, kutsus Anija vallavanem Arvi Karotam kodukandi rahvast üles taastama Vabadussõjas väga olulise tähtsusega Kehra lahingu mälestuseks ligi 80 aastat tagasi püstitatud, kuid avamata jäänud ja hävitatud sammast.
Aastaga on kogutud ligi kolmandik vajaminevast – 35 000 eurot. Annetajaid on olnud üle 150, lisaks eraisikutele on suuremate summadega toetanud kaitseministeerium, Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, EKRE.
Nüüd on vallavalitsus alustanud uut annetuste kogumise kampaaniat. 12. veebruaril Kehra jaamahoone avamisel kutsus vallavanem Arvi Karotam kõiki inimesi, kes pole Lahinguvälja samba taastamist veel toetanud, seda kindlasti tegema. Lisaks on vallavanem saatnud kirju riiklikele institutsioonidele, kavas on pöörduda ka ettevõtete poole.
„Lahinguvälja mälestusmärgi tähtsus ulatub Anija vallast palju kaugemale. See oli Eesti ajaloos otsustav murdelahing, ilma selle võiduta meil võibolla polekski Eesti riiki. Seetõttu on samba taastamine meie püha kohus ning sellesse võiksid panustada ka riiklikud institutsioonid,“ rääkis vallavanem.
Ta ütles, et pärast jaamahoone avamist on soovinud mitu inimest Lahinguvälja mälestussamba taastamiseks annetada: „Pöördun veel kord meie ja naabervaldade elanike poole – kes pole annetust teinud, siis palun tehke seda. Arvelduskontod on kirjas Anija vallavalitsuse kodulehel. Samba kõrvale tuleb tahvel, kuhu saavad kirja pandud kõikide vähemalt 10 eurot annetanute nimed.“
Samba tegemiseks uus hange
Eelmisel nädalal otsustas Anija vallavalitsus lükata tagasi kõik kolm riigihanke konkursile Lahinguvälja mälestussamba projekteerimiseks ja ehitamiseks esitatud pakkumist, kuna pidas neid liiga kalliks. Ka odavaim pakkumine ületas 100 000 eurot, kuid Arvi Karotami hinnangul peaks samba saama taastatud vähem kui 100 000 euroga.
„Eeldame, et firmad, kes sellises hankes osalevad, ei tule siit ülisuurt kasumit tahtma, vaid nende juhtidel on isamaaline hing ja nad näevad selles ettevõtmises osalemises auasja,“ märkis ta.
Kuna samba taastamiseks vajalik summa pole veel koos ning annetuste kogumine jätkub, otsustas vallavalitsus teha uue hanke kahes osas – esimese samba projekteerimiseks ja vundamendi ehitamiseks ning teise samba rajamiseks.
„Esimese etapi jaoks on meil raha olemas. Usun, et projekteerimiseks ei lähe üle kuu ning saame kevadel töödega alustada,“ sõnas vallavanem.
Ta avaldas lootust, et selleks ajaks, kui välja kuulutatakse teine hange, on kogu vajaminev raha koos.
Haljastus ja heakorratööd samba ümbruses on kavas teha ühiskondlikus korras. Eelmisel kevadel käisid Lahinguväljal talgutel koos kohalikega ka kaitseliitlased ja kaitseväelased, kes osalesid õppusel Kevadtorm: „Kuna kaitseväe rahvusvahelised õppused toimuvad ka tänavu maikuus siin lähedal, plaanime nad taas appi kutsuda. Kavatseme madalale kohale, mida eelmisel aastal võsast puhastasime, Eesti Kaitseväe abiga kaevata tiigi. Talgutel osalemine on kokku lepitud ka 20. mail roheliste rattaretkel osalejatega. Kindlasti lööb heakorrastustalgutel kaasa ka meie oma valla rahvas.“
Arvi Karotami suur soov on avada Lahinguvälja taastatud mälestusmärk Võidupüha eel, 22. juunil: „Ennekõike sõltub samba valmimine sellest, kas saame annetustest vajaliku summa kokku. Vallaeelarvest me sinna raha ei pane, valla kulul rajasime mälestusmärgi juurde tee ning hiljem hakkame samba ümbrust nagunii hooldama. See on ikkagi üldrahvalik objekt, kuhu peaksid panustama üksikannetajad, firmad, riiklikud institutsioonid. Ka Eesti Kaitseliit püstitas omal ajal Lahinguvälja mälestussamba annetuste abil.“
Vallavanema suur unistus on, et riigil on võimekust taastada Lahinguväljale sõitmiseks soomusrong number 1, mille abil 99 aastat tagasi toimunud Kehra lahing võideti: „4. jaanuar 2019 on Kehra lahingu 100. aastapäev. Oleks unistuste täitumine, kui selleks ajaks taastataks ka soomusrong. See oleks parim viis isamaaliseks kasvatuseks, järeltulevatele põlvkondadele ja välismaalastele me ajaloo tutvustamiseks.“
Anija vallavalitsuse annetuste arvelduskontod Swedbank EE782200001120154013 ja SEB EE251010002018899000.