Vahetult enne kevadise koroonakriisi algust asutatud Lahemaa Turismiühing jõudis poole aastaga viia Lahemaa piirkonna maailma roheliste sihtkohtade loetelusse. Kaasa aitas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ehk EASi turismi-arenduskeskus. EAS kutsus Eesti sihtkohti kandideerima konkursil, mida korraldab säästvat turismi arendav organisatsioon Green Destinations, tõlkes Rohelised Sihtkohad.
Möödunud nädalal avalikustas Green Destinations tänavu maailma 100 rohelisemaks sihtkohaks valitud piirkondade nimekirja. Eestist pääsesid TOP-100sse kõik seitse sihtkohta, mida EAS kohalikul konkursil välja valis: Lahemaa, Hiiumaa, Saaremaa, Järvamaa, Tartu, Pärnu ja Rakvere.
Lahemaa Turismiühingu asutaja ja juhatuse liige Kaisa Linno rääkis, et EAS kutsus piirkondi pilootprogrammi kandideerima, esimeses astmes tuli vastata 15 kriteeriumile piirkonna kestliku arengu kohta ja tutvustada üht edulugu. Mais 2021 valitakse Rohelise Sihtkoha märgise saajad, kandidaatidel tuleb vastata kokku 100 kriteeriumile.
Kaisa Linno: „Küsimustik on keeruline ja ametkondade põhine. Küsitakse näiteks jäätmeveo korraldamise ja prügi sorteerimise kohta, tuleb lisada dokumente, selgitada ja tõestada. Kokku on kriteeriumid jagatud kuude suuremasse teemasse: piirkonna haldamine, kliima, loodus ja maastik, kultuur ja traditsioonid, sotsiaalne heaolu, ettevõtlus.“
Eduloona on Lahemaa kohta esitatud konkursile kirjeldus, kuidas Lahemaa Turismiühingu eestvedamisel ja koostöös paljude ettevõtjatega tähistati kevadel eriolukorra ajal Euroopa Kaitsealade Päeva üleriigilise üritusena. Kaasa tegid 60 teenusepakkujat, inimesi kutsuti looduses liikuma, sai külastada turismivaldkonna kohalikke väikeettevõtteid.
Lahemaa Turismiühing tutvustab rohelise kestliku sihtkoha ülemaailmsel konkursil Lahemaa rahvuspargi turismipiirkonda, mis ühtlasi on Arenduskoja Leader-tegevusgrupi piirkond. Arenduskoda on viimastel aastatel juhtinud rahvusparkide säästva turismi rahvusvahelist projekti, mille raames on välja töötatud piirkonna säästva turismi strateegia ja mullu detsembris saadi Lahemaale Europarc-sertifikaat. Säästva turismi projektis käsitletakse Lahemaa rahvusparki ja selle lähiala ühtse turismipiirkonnana, kuhu territoriaalselt kuuluvad Arenduskoja tegevusgrupi omavalitsused: Kuusalu, Haljala, Tapa ja Kadrina vald ning Loksa linn.
Kaisa Linno sõnul on Arenduskoda suure töö ära teinud, ka Lahemaa Turismiühingu eesmärk on arendada sama piirkonda tervikuna: „Sõlmisime hiljuti Arenduskojaga koostöölepingu, meie eesmärk on üks – arendada ja turundada säästvat turismi Lahemaal ja lähiümbruses. Sarnased lepingud on kavas sõlmida ka kõigi viie omavalitsuse, keskkonnaameti, RMKga.“
Vastavalt põhikirjale moodustatakse ühingule nõukoda, kuhu kuuluvad koostööpartnerite esindajad.
Lahemaa Turismiühingus on praeguseks 25 liiget, suvel liituti vähe, rohkem on liitutud sügisel. Liikmete seas on MTÜsid, ettevõtteid, ka eraisikuid. Aastane liikmemaks on 50 eurot. Lähiajal algab Visit Lahemaa kodulehe tegemine, praegu saab ühingu tegemiste kohta infot Facebooki-lehelt Visit Lahemaa.
Möödunud teisipäeval oli Hara sadamas ühingu liikmete üldkoosolek. Osalesid Eesti Maaülikooli loodusturismi õppejõud Roger Evans ja Tarmo Pilving koos 9 tudengiga. Lepiti kokku, et üliõpilased hakkavad kooliülesandena koostama Lahemaa turismipakette, mis hõlmavad mitut kohalikku ettevõtjat ja piirkonda.
„Tegutseme missioonitundest ja tuleviku nimel, see on maailmavaate kujundamine – saada ülemaailmselt tunnustatud kestlikuks ja roheliseks sihtkohaks. Kõige tähtsam on võrgustiku kujundamine,“ lausus Kaisa Linno, kes ainsana on tegutsenud EASi pilootprojektis vabatahtlikuna. Eesti teisi maailma TOP100 nimekirja kuuluvaid kestlikke sihtkohti, nii Rakveret, Pärnut, Tartut kui ka Hiiumaad, Saaremaad ja Järvamaad, esindavad omavalitsuste ametnikud või piirkondlike arendusorganisatsioonide töötajad.