Valla noorte merekoolituseks soetatud purjeka talvise katte raha loodetakse saada Kuusalu spordikeskuses korraldatavatest sukeldumiskursustest.MTÜ Lahemaa Mereklubi purjekas Roberta.
Kuusalu vallas elavate meremeeste, Eesti Laevajuhtide Liidu liikmete Janno Laende, Raido Ruse ja Märten Kraavi asutatud MTÜ Lahemaa Mereklubi ostis suvel universaalse purjepaadi, mis muinastulede ööl ristiti Robertaks. Mehed plaanivad Kuusalu vallas kuni 10liikmelise noorterühma kokku panna ning hakata neile klubi kaudu õpetama merenduse algteadmisi, mereohutust ja -hoidu. Kavas on viia merekoolituse raames noori ekskursioonidele ja panna neid täitma praktilisi ülesandeid. Oluline roll koolitustel on ka purjekal Roberta.
Raido Ruse ütleb, et see, millises mahus noorte mereklubi tööle hakkab, sõltub eelkõige vahenditest ja võimalustest ning soovijate huvist: „Suurt abi ootame kohalikelt ettevõtjatelt ja vallavalitsuselt. Loodame, et kevadeks, kui Roberta on vette lastud, saame üles rivistada uhke meeskonna ja seilata merele.“
Ehkki mereklubi lootis Leader-programmist purjeka ostmiseks toetust, ei andnud hindajad loodetud kõrgeid punkte ning abiraha jäi saamata. Purjekas osteti sellegipoolest, Cumulus 164 maksis ligi 10 000 eurot. Talveks on paadile vaja muretseda kate. Et MTÜ miinusesse ei jääks, on kavas korraldada osalustasuga sukeldumiskursused.
Janno Laende kinnitab, et novembris algavad kursused tulevad soodsamad kui tavaliselt, koolitus toimub Kuusalu spordikeskuses: „Plaan on tutvustada veealust maailma Kuusalu kandi meresõpradele. Kes koolituse läbi teeb, saab rahvusvahelise Padi OWD litsentsi, mis lubab sukelduda peaaegu kõikjal maailmas kuni 18 meetri sügavusele ilma instruktorita.“
Ta räägib, et sai möödunud suvel vaadelda Kuusalu valla mereelu ka altpoolt: „Kui enamik inimesi arvab, mis Läänemeres ikka huvitavat, puuduvad korallid ja värvikirevad kalad, siis mina nii ei arva. Meie rannikumeres on palju säilinud sõjaaegseid laevavrakke, muid veealuseid vaatamisväärsusi. Paljud Euroopast Eestisse tulnud sukeldumishuvilised nimetavad Rummu karjääri, kuhu on uputatud vanglahooned, meie oma kadunud linnaks Atlantiseks.“