Kuusalu vallavalitsus korraldas Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontsert-aktuse reede, 23. veebruari õhtul. Kuusalu rahvamajas toimunud aktusel pidas isamaalise kõne ja õnnitles vabariigi aastapäeva puhul vallavanem Terje Kraanvelt.
Seejärel andsid vallavanem ning valla kultuuri- ja spordispetsialist Veronika Laende üle vallavalitsuse tänukirjad.
Esmalt pälvisid tänukirja kaks tublit noorkotkast – Kuusalu noorkotkaste vanema rühma ehk Kuusalu Noored Kotkad 2 rühma salgajuhid Rasmus Karro ja Kristjan Gasatško. Rasmus Karro asemel võttis tänukirja vastu rühma asepealik Allen Larin.
Vallavalitsuse tänukirja said ka kaks kohalikku abipolitseinikku – Priit Kirsiste ja Kristjan Kurg. Mõlemaid tunnustati vallavalitsuse tänukirjaga Eesti Vabariigi sünnipäeval samuti aasta tagasi.
Järgnes kontsert, esinesid Kuusalu Pasunakoor dirigent Ott Kase juhendamisel, kergemuusikakoor Hea Tuju Esmaspäev koorijuhi Kai Petersoni juhendamisel ja Kolga rahvatantsurühm, keda juhendab Karin Soosalu. Õhtujuht oli Kuusalurahva Teatri näitleja ja lavastaja Enn Kirsman.
Tänukirjad noortele kotkastele
Kuusalu rühma salgapealik Kristjan Gasatško kogus eelmisel aastal noorkotkana tegutsedes 724 aktiivsustundi. Tema tutvustuses on öeldud, et ta on valmis aitama nooremaid, ei pelga metsa ega märga ning hoiab külmas ja vihmas ka teiste motivatsiooni üleval. Patrullvõistlustel on ta võistkonnas eriti silma paistnud nuputusülesannete lahendamisel, suudab pakkuda mitut eri lahenduskäiku ja neid katsetada.
Kuusalu keskkooli 9. klassi õpilane Kristjan Gasatško on valitud noorkotkaste rühma salgapealikuks. Ta ütles Sõnumitoojale, et läks Kuusalu noorkotkaste rühma oma ema-isa soovitusel umbes 4 aastat tagasi, mõni aeg pärast seda, kui rühm oli loodud: „Võistlustel on huvitav, sest ülesandeid ei oska ette aimata ning tuleb oma leidlikkust kasutada. Meie rühmal on Kuusalu lähedal metsas oma harjutus- ja kogunemisplats, mida korrastame, seal oleme kaevanud ja ehitanud.“
Kuusalu keskkooli 8. klassi õpilane Rasmus Karro liitus noorkotkaste rühmaga kaks aastat tagasi ning on samuti valitud salgapealikuks. Noorkotkaste organisatsiooni tegevuses osales ta mullu 1115 tundi. Tema tutvustuses on märgitud, et oskab nooremaid õpetada ja vajadusel saab talle usaldada vastutavaid ülesandeid. Ta osaleb noorkotkaste Harju maleva noortekogu loomises ning märtsikuus korraldab noorkotkaste laagri.
Rasmus Karro ei saanud kontsert-aktusel osaleda, sest sõitis koolivaheajaks Eestis ära. Ta rääkis, et väga meeldib olla noorkotkas, on käinud paljudel üritustel ning osalenud mitmel patrullvõistlusel, kõige kaugem võistlus oli Leedus: „Oma parimad sõbrad olen saanud Kuusalu rühmast ja ka üle Eesti. Võistlustel saab end panna proovile, sest maastikul tuleb liikuda 30-60 kilomeetrit 10-20 kilogrammi raskuse seljakotiga ning kestavad 12-30 tundi. Koolis peame 8. klassis tegema loovtöö, valisin selleks noorkotkaste laagri korraldamise. Kirjutasin projekti, sain Kaitseliidu noorte omaalgatuse toetusrahastust laagri jaoks 1000 eurot. Paarikümne noorkotkaga laager toimub Kuusalus, osaleda saavad meie oma rühma liikmed ja kui kohti jääb üle, siis ka mujalt Harjust.“
Abipolitseinikud
Kümme aastat abipolitseinikuna tegutsenud Priit Kirsiste panustas 2023. aastal korrakaitsesse 563 vabatahtlikku töötundi, 2022. aastal panustas 509,5 tundi.
Ta rääkis Sõnumitoojale, et aastas suudab vabatahtlikuna tegutseda 500-600 tundi: „Käin abipolitseinikuna väljas vastavalt enda võimalustele – vahel kord nädalas, vahel mitu korda nädalas. Kirja lähevad patrullis oldud tunnid, ennetustegevus lasteaedades ja koolides, ka osalemine riiklike külaliste eskortsõitudel. Kuusalu vallas patrullime koos Kristjan Kure või teiste kolleegidega, nii politseiametnike kui ka abipolitseinikega. Lasteasutustes räägin liiklemisest, turvaliselt sõitmisest jalgrattaga ja interneti kasutamisest, tutvustan politseinike ja abipolitseinike tööd ning varustust.“
Kristjan Kurg tegi abipolitseinikuna vabatahtlikku tööd 62 tundi: „Patrullime koos Priit Kirsistega koduvallas ja Loksal, teeme liiklusjärelvalvet ja jälgime avalikku korda, politsei väljakutsete korral oleme kodukandis sageli esimesena kohal.“
Lisaks panustab ta Kuusalu valla turvalisusesse vabatahtliku päästjana, Kolga päästekomando koosseisus on käinud paljudel väljakutsetel. Kui töölt koju jõuab, registreerib end õhtu- ja ööajaks päästevalvesse. Möödunud aastal oli Kolga komandol kokku 175 väljakutset, päästemasina keskmiseks väljasõidukiiruseks kujunes 2 minutit ja 41 sekundit. Ka teevad Kolga päästjad ennetustööd, käivad kodudes nõustamas.
Peale selle osaleb Kristjan Kurg vabatahtlike päästjate ühisvalveteenistuses koos Tallinna Kesklinna komando ja Lilleküla komando kutseliste päästjatega. Mullu oli ühisvalves 168 tundi. Ta selgitas, et ühisvalve annab koos kutselise meeskonnaga tegutsedes juurde oskusi ja kogemusi, esmalt pakkus end ise appi, viimasel ajal on linna komandodest teda kutsutud valvesse.