
Kuusalurahva Teater tähistab 20. sünnipäeva teatrimaratoniga, mille avalöök oli näituse avamine ning etendus „Raske on rõõmuta elada”.
Kahel nädalalõpul, kuuel päeval on Kuusalu rahvamaja harrastustrupi Kuusalurahva Teater sünnipäeva peopaik. „Pidutseme siis, kui kõik etendused tehtud, seniks kostitame teisi,” laususid näitlejad reedel, 18. novembril, kui külalised said torti, vahuveini ning Oscarite asemel jagati Endleid.
Trupp toob sünnipäeva puhul järjest lavale oma seni viis viimast etendust. Kaks nendest olid möödunud nädalal, lisaks Jõelähtme Lavagrupi külalisetendus. Kolm lavastust – Harju harrastusteatrite festivalil auhinnatud „Teise mehe pea”, „Testamenditäitjad” ja „Mängumõrv” ootavad järge käesoleval nädalal.
Avaetendus oli „Raske on rõõmuta elada”, 2014. aasta suve hakul esietendunud lavatükk luulekohviku stiilis. Publik istub väikeste laudade taga, võtab kohvi-kooki ning vaatab etendust küünlavalgel. Lavastuse on koostanud ja lavastanud trupi praegune lavastaja Tõnu Tamm.
Enne etendust kutsus trupi näitleja ja impressaario Enn Kirsman külalised rahvamaja fuajeesse, kus tervitas ja tänas kohaletulnuid. Ta jutustas, et trupp sai alles möödunud sügisel teada, et tulemas on juubel: „Tormise-selts tähistas rahvamaja juubelit ning tähistamisel avastasime, et ka meil saab peagi 20 aastat järjepidevat toimimist. Selts küsis meilt näitusele paari pilti ja lubasin, et tuleb teha oma näitus ja pidada sünnipäeva tavapärasest suuremalt. Kui oleks teadnud, et näituse tegemine on nii vaevaline, poleks seda ette võtnud.”
Tekste aitasid kokku panna Elvi Reinvald, Eneli Sepp ja Väino Esken, kes andsid kasutada oma kroonikaalbumeid. Puudu jäi pilt ainult ühest etendusest, 2010. aastal esietendunud „Kuusalu legendidest”. Enn Kirsman lausus, et kui kellelgi on sellest lavastusest pilte, võiks neid trupiga jagada. Läsna rahvamaja endine juhataja ja Kuusalurahva Teatri lavastuses kaasa löönud Ene Pihol teatas, et temal on pildid olemas ning reedeks saab pilt näitusele.
20 aasta jooksul on trupil olnud mitu nime – alguses Kuusalu rahvamaja näitering, näitering Latern ning lavastaja Tõnu Tamm tõi endaga kaasa nime Kuusalurahva Teater. Möödunud sügisest tegutseb trupp MTÜna.
Esimesed lavastused tegi trupiga Ellu Puudist, kes tõi enne oma surma lavalaudadele 3 näidendit. Teatepulga võttis üle Vendo Peebo, kes oli lavastaja aastatel 1998-2012, tema lavastas 17 näidendit. 2011. aastal võttis trupi enda hoole alla Tõnu Tamm, kes on olnud seni 7 näitemängu lavastaja. Külalislavastajaid on olnud kaks. 2006. aastal Saima Kallionsivu ning 2009. aastal Õie Alt.
Enn Kirsman märkis, et 20 aasta jooksul on tehtud 32 lavastust ning trupis osalenud 50 näitlejat. Neist staažikamad said temalt teatrikujukese nimega Endel. Enn Kirsman selgitas, et see on legendaarse Kuusalu rahvamajas tegutsenud lavastaja Endel Vahermaa auks, tema tõi aastatel 1945-1988 lavale 52 näitemängu, nendest 38 lõi ta ka ise näiteljana kaasa.
Lavastaja tänumeened said Vendo Peebo, Suure Endli pälvis Elvi Reinvald, kes on mänginud 24 tükis, ja Väino Esken, kellel oli osa 21 lavastuses. Väikese Endli said Terje Multer 19, Mart Almers 18, Tiia Kumm 16, Kaupo Rüütsalu 13, Viive Marnat 13, Ene Valdmann 12 ja Tiit Eerma 12 lavastuses osalemise eest. Kui Endlid jagatud, mängis trupp külalistele etenduse „Raske on rõõmuta elada”.
Trupi endine lavastaja Vendo Peebo ütles pärast etendust, et talle meeldis see väga: „Nägin Kuusalurahva Teatrit viimati siis, kui andsin nad üle Tõnu Tammele. Oli huvitav näha uusi inimesi ning seda, kuidas nad uutega kokku sulandusid. Meeldis enda-aegsete näitlejate areng ning väljendusviis. Taaselustus mälestus nendest inimestest, tulin Kuusallu proovi alati nagu koju.”
Luulekohviku stiil oli talle üllatav, midagi taolist tema Kuusalus ei teinud: „Nad olid väga julgelt asja ette võtnud, kuid mängisid terviklikult, läbi huumoriprisma.”
Ta lausus, et kõige rohkem meeldisid talle Ene Valdmanni ilmekad silmad.
5 aastat tagasi loobus Vendo Peebo aktiivsest lavastajatööst: „Tervis enam ei lubanud. Rõõm on aga näha, et kõik toimib edasi. Harrastusnäitleja töö on raske, kuid öeldakse, et professionaal teeb tööd, harrastusnäitleja tunneb rohkem mõnu.”