Kuusalu vallavolikogu 15. mai istungi päevakorras olid revisjonikomisjoni esimehe, aseesimehe ja liikme valimine. Volikogu otsustas moodustada revisjonikomisjoni taas kolmeliikmelise, kuid valimisteni ei jõudnud.
Vallavolikogu esimees Ulve Märtson palus esitada esimehe ja aseesimehe kandidaate. Koalitsiooni kuuluv valimisliit Ühine Kodu esitas esimehe kandidaadiks Mart Reimanni.
Kui volikogu esimees palus opositsiooni kuuluvatel valimisliitudel kandidaate esitada, sõnas Margus Soom valimisliidust Ettevõtlik Kuusalu, tema on selle poolt, et senine revisjonikomisjon jätkaks.
Mait Kröönström valimisliidust Üks Kuusalu Vald teatas, et nende valimisliidult ei tule kandidaate komisjon esimehe, aseesimehe ega liikme kohale: „Kuna Kuusalu volikogul oli revisjonikomisjon, mis koalitsioonile ei meeldinud, siis meie hääletamisel ei osale. Soovime edu teile iseenda revideerimisel ja Loksa mudelile üle minemisel, et ise valitsen ja revideerin.“
Seejärel lahkusid valimisliidu Üks Kuusalu Vald volikoguliikmed istungilt. Volikogu esimees kuulutas välja 10minutilise vaheaja. Pärast vaheaega palus ta uuesti esitada kandidaate lisaks Mart Reimannile. Rohkem kandidaate ei esitatud ja volikogu esimees lausus: „Opositsioon esitas selge ja konkreetse avalduse, et revisjonikomisjoni töös osaleda ei soovi. Teisi kandidaate ei esitatud ning revisjonikomisjoni esimehe ja aseesimehe valimine ebaõnnestus. Päevakorrast jääb välja ka komisjoni liikme valimine.“
Need valimised olid volikogu istungi päevakorras seetõttu, et eelmisel, aprillikuu istungil astusid ametist tagasi nii revisjonikomisjoni senine esimees Maarja Metstak Reformierakonna nimekirjast kui ka komisjoni kuulunud Heino Junolainen valimisliidust Üks Kuusalu Vald. Siis oli volikogu istungi päevakorras revisjonikomisjoni liikme valimine. Opositsioon oli seda meelt, et valimist pole vaja, sest järgmisel päeval taastusid volikoguliikme volitused Heino Junolainenil, kelle volitused olid vahepeal tema soovil peatatud, ja ta saanuks jätkata ka revisjonkomisjoni liikmena. Koalitsioon ei nõustunud ja soovis valimised läbi viia.
Vallasekretär Mart Külvi selgitas, et kohaliku omavalitsuse seaduse kohaselt peab revisjonikomisjon olema vähemalt kolmeliikmeline ja saab koosneda ainult volikogu liikmetest. Kui Heino Junolainen jaanuaris oma volitused volikogu liikmena peatas, ei saanud ta enam osaleda revisjonikomisjoni töös, revisjonikomisjon ei olnud enam kolmeliikmeline ega otsustusvõimeline.
Maarja Metstak põhjendas aprillikuu istungil oma tagasiastumist asjaoluga, et komisjoni töö on selles koosseisus halvatud seoses komisjoni kuuluvate Siim Nurga ja Heino Junolaineni vahelise erimeelsusega, mis puudutab valimisliidu Üks Kuusalu Vald postitust Facebookis ja asjaolu, et Heino Junolainen jagas seda sotsiaalmeedias.
Siim Nurk esitas samal teemal 15. mai volikogu istungi alguses kaks poliitilist avaldust, milles selgitab oma seisukohti. Lisaks muudele selgitustele toonitab ta, et revisjonikomisjoni liige, kes levitab sõnumit, mis kutsub end vallast välja kirjutama, ei peaks tema arvates osalema revisjonikomisjoni töös.
Heino Junolainen on oma vastuses Siim Nurga selleteemalisele varasemale arupärimisele öelnud postituse jagamise kohta, et valimisliit Üks Kuusalu Vald tegi Facebookis ülevaate Kuusalu vallas toimuvatest võimumängudest, lisatud oli, et kes „maksumaksjana ei soovi selle kinnimaksmisel osaleda, siis soovitame võimalusel oma maksud mõnda teise omavalitsusse suunata uueks aastaks…“. Ta lisas, et jagamine ei sisaldanud temapoolset hinnangut ega tähenda hinnangu andmist, seoste leidmine revisjoni ja sotsiaalmeedia vahel on „meelevaldne ja selle avalik ettekandmine pahatahtlik“.
Siim Nurga arupärimise, Heino Junolaineni vastuse sellele ja Siim Nurga poliitilised avaldused on avalikustatud Kuusalu valla veebilehel dokumendiregistris.
Mait Kröönström kommenteeris Sõnumitoojale 15. mai istungilt lahkumist sellega, et traditsiooniliselt on revisjonikomisjoni valimistel eelnevalt opositsiooniga kokku lepitud, kes ja millisele kohale kandidaate esitab: „Meiega varem ühendust ei võetud, ei tahtnud olla kaasosaline, kui komisjoni valitakse koalitsiooni inimesed. Täiesti arusaamatuks jäi meile see, miks volikogu esimees lisas eelmise volikoguistungi päevakorda revisjonikomisjoni liikme valimise, kuna vallasekretär selgitas eelmisel istungil volikogule, et on täiesti seaduspärane, kui Heino Junolaineni volitused taastuvad volikogu liikmena ning revisjonikomisjon jätkab oma tööd samas koosseisus. Siis oleks saanud pooleliolevad revisjonid lõpetada ning ka majandusaasta aruandele hinnangu anda. Seda aga volikogu esimees ei soovinud ja otsustas revisjonikomisjoni laialisaatmise kasuks, suutmata valida aprilli istungil revisjonikomisjonile uut liiget ega komplekteerida viimati toimunud istungil uut revisjonikomisjoni.“
Kuusalu vallavolikogu esimees Ulve Märtson ütles, et revisjonikomisjon ei ole sisuliselt teinud tööd alates käesoleva aasta algusest, lõpetada ei suudetud ühtegi revisjoni: „Uue revisjonikomisjoni moodustamiseks on opositsioonile antud mitmeid võimalusi ligi pool aastat. On räägitud otse peaaegu kõigi opositsioonis olevate volikoguliikmetega, saadetud on e-kirju, helistatud korduvalt revisjonikomisjoni eelmisele esimehele ja opositsiooni teistele volinikele, kuid kõik tulutult. Seega jutt, et opositsiooniga ei ole võetud ühendust, et kokkulepet sõlmida, on asjakohatu ja faktiliselt vale. Samuti ei keelanud volikogus opositsioonil keegi esitada ükskõik millist kandidaati, alustada läbirääkimisi või küsida vaheaega, et koalitsiooniga läbirääkimisi pidada.“
Ta ütles, et paneb revisjonikomisjoni valimise uuesti volikogu 19. juuni istungi päevakorda: „Koalitsioon esitas oma kandidaadi ja esitab sama kandidaadi ka järgmine kord. Juunis tuleb kinnitada valla majandusaasta aruanne, millele lisatakse reeglina vandeaudiitori aruanne ja revisjonikomisjoni hinnang. Seekord tuleb volikogu liikmetel endil põhjalikult tutvuda majandusaasta ja vandeaudiitori aruandega, sest revisjonikomisjonita ei ole komisjoni hinnangut, millele toetuda.“
Samal teemal saatis toimetusele kommentaari ka Heino Junolainen. Ta kirjutas, et revisjonikomisjon esitas oma tööst aruande volikogule, kinnitatud tööplaani järgi ei ole tähtajad saabunud: „Revisjonikomisjoni koosolekul on ka osalenud volikogu esimees, etteheiteid komisjoni tegevusele ei ole olnud. Valimisliit Üks Kuusalu Vald on järjekindlalt positsioonil, et komisjoni tegevus oli legitiimne ega pidanud seetõttu vajalikuks uusi liikmeid nimetada. Koalitsioon on põhjendamatute etteheidetega komisjoni ja tema liikmete tegevusele ning seaduse mõtte meelevaldse kasutamisega loonud pahatahtlikult olukorra, kus toimiv komisjon on läinud laiali. Koalitsioon on omavalitsuse otsustusautonoomiat kuritarvitades tekitamas endale meelepärast olukorda, mille tagajärg on revisjonikomisjoni töö teadlik seiskamine selleks, et mitte tekitada liigset tähelepanu valla haldussuutmatusele.“
Toimetusele saatis kommentaari samuti Siim Nurk, kes oli revisjonikomisjoni aseesimees: „Heino Junolaineni otsitud põhjendused ja etteheited on puhas demagoogia. Volikogu esimees on osalenud vaid ühel revisjonikomisjoni koosolekul detsembris 2023, kus arutati, et sisuliselt ühtegi revisjoniakti pole suudetud valmis saada ja seetõttu pikendatakse tähtaegu. Pärast seda pole komisjon pool aastat saanud tööd teha ega koosolekuid pidada, sest Heino Junolainen peatas oma volitused volikogu liikmena ja opositsioon tervikuna ei olnud nõus leidma revisjonikomisjoni asendajat. Süüdistada koalitsiooni revisjonikomisjoni töövõimetuses on meelevaldne.
Revisjonikomisjon lakkas olemast, kui Maarja Metstak ja Heino Junolainen astusid tagasi. Uue komisjoni kokkupanekul ei esitanud koalitsioon volikogus kandidaatide osas ühtegi nõudmist. Valimisliit Üks Kuusalu Vald oleks võinud liikmeks esitada ka sama kandidaadi, Heino Junolaineni. Väide, et koalitsioon ootas teist kandidaati, ei vasta tõele.
Vallasekretär soovitas volikogu 27. märtsi istungil, et õigem ja soovituslikum on valida uus revisjonikomisjoni liige, sest see on valitav ametikoht. Arvan, et selliselt toimides tekib vähem segadust ja vaidlusi ning sellisest põhimõttest võiksid kinni pidada kõik, kes soovivad ausat ja seaduspärast valitsemist.“