Volikogu valis TERJE KRAANVELTI vallavanemaks 11 poolt- ja 4 vastuhäälega, 4 valimissedelit olid tühjad.
Kuusalu vallavolikogu istungil kolmapäeval, 1. detsembril olid päevakorras vallavanema valimine ning ka vallavalitsuse liikmete arvu ja koosseisu kinnitamine. Kohal olid kõik 19 volikoguliiget.
Urmas Kirtsi tegi ettepaneku valida vallavanemaks Terje Kraanvelt valimisliidust Ühine Kodu. Rohkem kandidaate ei esitatud.
Mait Kröönström valimisliidust Üks Kuusalu Vald palus vallavanema kandidaadil end tutvustada.
Terje Kraanvelt rääkis, et on pärit Kuusalu valla Liiapeksi külast. Kooliteed alustas Kuusalu 8klassilises koolis, lõpetas Kuusalu keskkooli 8. lennus. Kutse- ja kõrghariduse on omandanud Tallinna Pedagoogilises Seminaris, Tallinna Ülikoolis, Akadeemia Nordis. Viis aastat tagasi lõpetas Räpina aianduskooli aedniku eriala. Oma tööelust on 23 aastat pühendanud hoolekandeasutuse juhtimisele – 10 aastat Valkla hooldekodus ja 13 aastat Iru hooldekodus.
„Eelmisel aastal sain valimisliidult Ühine Kodu ootamatult ettepaneku kandideerida Kuusalu vallavanemaks. Võtsin lühikese mõtlemisaja ja otsustasin ettepaneku vastu võtta. Tegin üsna suure julgutüki,“ lausus Terje Kraanvelt ja kinnitas, vallavanemana töötatud aasta on andnud tunnistust, et talle meeldib seda tööd teha.
„Inimesed, kellega olen kohtunud, on innustavad. Ka need, kes on pöördunud vallavalitsuse poole, et lahendus leida oma igapäevaprobleemidele. Kuna olen pärit pisikesest külast, oskan mõista, milliste väljakutsetega seisavad silmitsi inimesed, kes ei ela valla keskustes. Siin näen suurt tööpõldu. Valimiste ajal tuli mitmeid kordi jutuks, kuidas valla äärealadel elavad inimesed oleksid paremini kaasatud vallaelusse, et tunneksid, nende eest seistakse samal moel nagu keskustes elavate inimeste eest.“
Vallavanema kandidaat rääkis veel, et järgmise nelja aastaga on soov viia lõpule Kuusalu keskkooli ehitusega seonduv. Samuti on olulised lasteaiad – tugi noortele peredele. Salmistu sadam ootab lahendusi, enne valimisi jäi see teema eriarvamuste tõttu seisma, tuleb lõpule viia lähiajal. Seoses rohepöördega peab 2023. aastaks leidma lahendused jäätmekäitluse valdkonnas.
Heino Junolainen valimisliidust Üks Kuusalu Vald küsis, millist juhtimist vallavanema kandidaat pooldab, kas igapäevase toimetuleku või strateegilist juhtimist.
Terje Kraanvelt vastas, et ta ei vastandaks neid, hea juht peaks valdama mõlemat: „Juhtimisotsused peavad olema läbi mõeldud, vaatega ettepoole. Aga juht peab olema valmis ka kiireteks otsusteks. Inimestega suhtlemisel pooldan läbirääkimist ja teemade rahulikku arutamist.“
Mait Kröönström küsis veel Terje Kraanveltilt, kui heaks peab valla finantsvõimekust ja laenukoormust arvestades koolide ja lasteaedadega seotud plaanide elluviimist.
Terje Kraanvelt sõnas, et valla eelarvestrateegias on arvestatud Kuusalu keskkooli renoveerimise jätkamisega: „Heade juhtimisotsuste korral on võimalik kooli renoveerimisega edasi minna.“
Häältelugemiskomisjonis olid vallasekretär Tiia-Liis Jürgenson, Esta Nurmsalu ja Veronika Laende. Salajasel hääletamisel sai Terje Kraanvelt 11 poolthäält. Vastu olid 4 volinikku, 4 hääletussedelit olid tühjad. Seega valiti Terje Kraanvelt taas Kuusalu vallavanemaks.
Kuusalu vallavolikogus on koalitsioonil 11 kohta: valimisliidul Ühine Kodu 8, EKRE-l 2 kohta ja Keskerakonna nimekirjast valitud Olev Lõoke. Opositsioonis on valimisliit Üks Kuusalu Vald 6 ning valimisliit Ettevõtlik Kuusalu ja Reformierakond mõlemad 1 kohaga.
Kuueliikmeline vallavalitsus
Vallavanemaks tagasi valitud Terje Kraanvelt tegi ettepaneku kinnitada Kuusalu uus vallavalitsus kuueliikmelisena – lisaks temale veel Kaupo Parve ja Mart Laanpere valimisliidust Ühine Kodu, EKRE esindajatena Ranno Pool ja Sander Valdmaa ning opositsiooni esindajana Mait Kröönström valimisliidust Üks Kuusalu Vald.
Heino Junolainen küsis, miks kuus liiget ja kuidas toimub vallavalitsuse liikmete vahel tööülesannete jaotus.
Terje Kraanvelt selgitas, et liikmete arv on vastavalt koalitsioonilepingule. Tööjaotust vallavalitsuses seni pole olnud, arutatud on võrdsetel alustel.
Maarja Metstak Reformierakonnast palus tutvustada vallavalitsuse liikmeid. Terje Kraanvelt ütles, et Kaupo Parve on olnud vallavalitsuses mitu koosseisu ja tunneb hästi planeerimisalaseid teemasid: „Mart Laanpere on väga tugev haridusvaldkonna, ka hariduse IT-arenduste spetsialist. Ranno Pool teab ehitusteemasid, ka külaelu ja kogukonna tegemisi. Sander Valdmaa tunneb hariduse-, kultuuri-, IT-valdkonda. Mait Kröönström on olnud eri positsioonidel kohalikus omavalitsuses. Mina tunnen end kõige tugevamalt hariduse- ja sotsiaalvaldkonnas.“
Vallavalitsuse koosseisu kinnitamise poolt hääletasid 15 volinikku, 3 olid erapooletud ja 1 ei hääletanud.
Vallavanem: „Valimised andsid poliitilise toe.“
Terje Kraanvelt kogus kohalikel valimistel 188 häält ja sai isikumandaadi. Kui aasta tagasi asus vallavanema ametisse, ei olnud valijatelt mandaati. Ta kommenteeris Sõnumitoojale, et valimised annavad tagasiside, kas oled oodatud: „Valijate antud hääled annavad rohkem õigust kaasa rääkida ja tuge. Nüüd tuleb kõvasti tööd teha.“
Kuusalu valla senise poliitilise olukorra kohta märkis vallavanem, et töötada olnuks lihtsam, kui läbisaamine opositsiooniga oleks olnud mõistlikum, õhkkond oli pingeline: „Opositsiooni ülesanne on kritiseerida ja vaadata asju teise nurga alt, aga palju kriitikat paneb inimesed lukku ning lõpetab arutelu.“
Nüüd on vallavalitsuses ka opositsiooni esindaja. Terje Kraanvelt lausus, et loodetavasti annab see võimaluse langetada võimalikult laiapõhjalisi otsuseid: „Pooldan koostööd ja mõistlikku arutelu.“
Volikogu liikmete tutvustusring
Mihkel Tiks valimisliidust Üks Kuusalu Vald palus, et volikogu kõik liikmed tutvustaksid ennast. Istugi lõpus tehti tutvustusring.
Volikogu esimees Ulve Märtson rääkis, et on Kuusalu keskkooli vilistlane, EPAs lõpetas veterinaaria eriala cum laude. Tuli koos abikaasaga tööle Kuusalu kolhoosi, neil on kaks täiskasvanud last. „Olen aastaid olnud Veljo Tormise Kultuuriseltsis, viimased 9 aastat juhatuses. Mulle läheb hästi korda vaba-ühenduste ja rahvakultuuri ringide toetamine.“
Urmas Kirtsi ütles, et on Kuusalu valla poliitikas, küll väikese vahega, aastast 1993.
Kristi Vetemaa sõnas, et on olnud nii vallavalitsuses kui volikogus. Töötab eraettevõtluses, juhib üht üksust.
Margus Soom tutvustas end ettevõtjana. Kuusalu poliitikas on möödunud sajandist, juhtinud volikogu ja eri komisjone.
Ilvard Eeriksoo lausus, et on Kuusalu kooli kehalise kasvatuse õpetaja ja Kuusalu spordi-
klubi eestvedaja.
Olev Lõoke ütles, et on 60 aastat Kuusalus elanud, poliitikas uustulnuk.
Ain Pae sõnas samuti, et on uustulnuk poliitikas, kogu elu Kuusalus elanud, lõpetanud Tallinna Polütehnikumi.
Arnold Tuurmaa: „Olen Kahala-Liiva külast, esindan EKREt ja oma valijaid.“
Heino Junolainen ütles, et on Kuusalus alates 1959. aastast, Kuusalu keskkooli esimesest lennust ning lisas, et tutvustab end kui Kuusalu valla inimeste hea käekäigu eest huvi tundvat isikut alates eelmisest valimistest.
Mihkel Tiks: „Olen Kolgakülast, 22 aastat tagasi olin 11 kuud Loksa vallavanem, siis võeti maha, mõne aja pärast kadus ka vald.“
Maarja Metstak on juhtimiskonsultant finantsvaldkonnas. Tegeleb ettevõtete efektiivsuse suurendamise, digitaliseerimise ja innovatsiooniprojektidega.
Mait Kröönström on Kolga-Aabla külavanem, volikogus aastast 1992, päästeametis töötab 1993. aastast.
Marti Hääl: „Olen Tammistul sündinud ja Tammistu külavanem, Kuusalu vallas väikeettevõtja erinevates projektides, muidu veidi suurem ettevõtja.“
Kristo Palu on Kuusalu valla elanik 1977. aastast, elab vaheldumisi Kuusalus ja Salmistul.
Andres Heinver elab10 aastat Kolgas, isapoolne suguvõsa on Valgejõe, Kolga, Kõnnu külades. On tööstusettevõtte juht ja Kolga MTÜde kaasamõtleja.
Urmo Ristisaar on Allika külavanem, lõpetanud Kuusalu keskkooli ja Tallinna Tehnikaülikooli, tegutsenud inseneri erialadel.
Kaupo Parve: „Olen lõpetanud Kuusalu keskkooli, elan Salmistu külas.“
Mart Sestverk on Kolgast, igapäevaselt tegeleb põllumajandusega.