Kuusalu vallavalitsus tunnistas neljapäeval, 28. märtsil toimunud istungil Salmistu sadama hoonestaja ja väikesadama operaatorteenuse osutaja leidmiseks korraldatud enampakkumise nurjunuks, sest selles ainsana osalenud ettevõtte esitatud tegevuskava ei vastanud kehtestatud nõuetele ja sai vähe hindepunkte.
Enampakkumise korraldas Kuusalu vallavalitsus, hoonestusõigus oli plaanis anda 30 aastaks. Tegu oli korduskonkuriga, eelmine konkurss korraldati kaks aastat tagasi. Tookord esitasid tegevuskava neli pakkujat, võitjaks valiti Port Salmistu OÜ, kuid mullu detsembris ettevõte loobus hoonestusõigusest investeeringusummade puudumise tõttu.
Seekord esitas konkursil tähtajaks, 18. märtsil kella 10 pakkumise Salmistu Sadam OÜ. Pakkumist hindas komisjon, kuhu kuulusid komisjoni esimees, vallavanem Terje Kraanvelt, abivallavanem Ranno Pool, vallavolikogu keskkonna- ja ehituskomisjoni esimees Martin Urva, pearaamatupidaja Ly Korotejev-Piir, vallasekretär Mart Külvi ning Salmistu külavanem Indrek Suits.
Komisjon tegi vallavalitsusele ettepaneku tunnistada enampakkumine nurjunuks, sest Salmistu Sadam OÜ pakkumine sai vastavalt hoonestusõiguse enampakkumise ja operaatorteenuse osutaja tegevuskava hindamise juhendile kolmes hindamiskriteeriumis 0 punkti ja kokku kogus 6 punkti. Juhendi järgi tuli tegevuskava negatiivseks hinnata, kui üks hindamiskriteerium saab 0 väärtuspunkti või jääb väärtuspunkte alla 30.
Konkursitingimused olid samad, mis kaks aastat tagasi: sadama kinnistule ehitada kahe aasta jooksul kuni 400ruutmeetrine teenindushoone ning hiljemalt 1. maist alustada operaatoriteenuse osutamisega ja luua esialgu vähemalt kolm töökohta, aasta jooksul ka neljas töökoht.
Operaatoriteenuste loetelus on sadamaregistri pidamine, Kuusalu valla elanikele pikaajaliste kaikohtade tagamine vähemalt 20 alusele, külalissadama kaikohad vähemalt 15 alusele, parkimise korraldamine territooriumil, vaatetorni tasuta külastus, slipi ja veeskamise teenus, päevakohase infoga veebilehe pidamine, ülevedu Pedassaarele ja tagasi, aluste varustamine joogivee ja elektriga ning prügikorraldus sadama kinnistul, purgimise ja avaliku WC kasutamise võimalus, väikealuste remont ja hooldus ning toitlustus, sauna ja duši kasutamise võimalus, ka tormivarju-majutus teenindushoones.
Vallavanem Terje Kraanvelt ütles, et käesolevaks hooajaks uut enampakkumist hoonestusõiguse seadmiseks välja ei kuulutata ning tänavusel hooajal pakub sadama teenuseid Salmistu sadamas Kuusalu vallavalitsus, üürides kaikohti: „Nii on kõige mõistlikum edasi minna. Plaanis on kuulutada välja konkurss, et leida suveperioodiks partner, kes korraldaks sadamas toitlustamist. Täpsema informatsiooni saame avaldada pärast aprillikuist volikoguistungit. Kui üldine majandusolukord paraneb, siis ehk teeme edaspidi konkursi hoonestaja leidmiseks.“
Ta lisas, et vallavalitsuse peamine kohustus on pidada Salmistu sadamas navigatsioonihooajal nelja töökohta, sest see on kirjas Riigi Tugiteenuste Keskusega sõlmitud rahastuslepingus. Teenindushoone ehitamise kohustust selles lepingus ei ole.
Salmistu amortiseerunud sadama rekonstrueerimistööd lõppesid 2021. aasta sügisel. Kuusalu vald sai Riigi Tugiteenuste Keskuselt sadama ehituseks 790 311,40 eurot. Vald võttis omaosaluse tasumiseks laenu 870 096,60 eurot. Salmistu sadama renoveerimisprojekti kogumaksumus oli 1 661 280 eurot.
Sadamasse on rajatud lääne- ja põhjamuul, teeninduskai, slipp, kaks ujuvpaadisilda kokku 58 paadikohaga, trepp randa pääsuks, valgustus, kergliiklustee, parklad ning rekonstrueeritud vaatetorn.
Hoonestusõigusest loobunud Port Salmistu OÜ sai mullu novembris Kuusalu vallavalitsuselt leppetrahvi nõude, mis tulenes hoonestusõiguse lepingust. Vallavanem Terje Kraanvelti sõnul on leppetrahv 32 500 eurot veel laekumata.
Salmistu Sadam OÜ on viimased kuus aastat pidanud Salmistu rannas suvekohvikut. Ettevõte võitis 2020. aasta suvehooajaks Kuusalu vallavalitsuse korraldatud konkursiga Salmistu ranna-ala haldusõiguse – korraldas rannas ja sadama alal prügikoristust ning äravedu, paigaldas ja hoidis korras välikäimlaid, korraldas sõidukite parkimist ja slipi kasutamist, pakkus kaubandus- ja toitlustusteenust.
Salmistu Sadam OÜ juhatuse liige Kristo Tiinas rääkis, et ettevõte esitas pakkumise ka kaks aastat tagasi toimunud konkursil: „Me jäime siis kõrvale. Nüüd esitasime korduskonkursil tegevusplaani, mille alusel oleksime sadamasse ehitanud kuni 150 000 eurot maksva teenindushoone, avanud seal kohviku. EASist on praegu võimalus taotleda kahest erinevast meetmest sadamahoone rajamiseks toetust. Tagavaravariandina oli sõpradega läbi räägitud, kui toetust ei saa, võtta investeeringuks ühiselt laenu. Kuid takistuseks kujunes hilisem lisatingimus, et navigatsioonihooajaks tuleb sadamas avada neli täistöökohta. Konkursi tingimustes oli kirjas neli töökohta, osalise koormusega oleksime need täitnud, kuid täiskoormust ega -töötasu pole võimalik tagada,“ selgitas ta.
Sadama kinnistust 400 ruutmeetrit Kuusalu Jahtklubile
Kuusalu vallavolikogu otsustas kolmapäeval, 27. märtsil toimunud istungil anda MTÜ-le Kuusalu Jahtklubi 25 aastaks tasuta rendile Salmistu sadama kinnistust 400 ruutmeetri suurune ala. Sama ala sadama kinnistust on vallavolikogu 2022. aasta veebruaris vastu võetud otsusega määratud merepääste ja merespordiga seotud teenuste osutamiseks.
Kuusalu Jahtklubi plaanib koostöös MTÜga Salmistu Paadimees ja MTÜga Lahemaa Mereklubi edendada Salmistu sadamas noorte purjetamist, ka merepääste-, veeohutuse ning elanikkonnale suunatud ennetustegevusi ja koolitusi – rajada purjebaasi, kus on ruumid treeninguteks, varustuse hoidmiseks ning olme- ja kontoriruumid.
Kuusalu Jahtklubi tegutseb 2018. aastast Miiduranna sadamas, Salmistu Paadimees tegeleb vabatahtliku merepäästega 2009. aastast, Lahemaa Mereklubi korraldab 2012. aastast surfikoolitusi.
MTÜ Kuusalu Jahtklubi juht Ivar Lipsmäe ütles Sõnumitoojale, et pärast seda, kui 400ruutmeetrise sadamaala kasutusleping on sõlmitud, selgub, millise purjebaasi saab sadamasse rajada: „Miiduranna sadam on kaugel, tahame purjeklubi luua Kuusalu noorte jaoks kodule lähemale. Kui Salmistu sadam rekonstrueeriti, saime kolme MTÜ eestvedajatega kokku, arutasime koostööd. Loodame spordibaasi väljaehitamiseks leida fondidest toetust ja oleme kokku leppinud, et põhitaotleja on jahtklubi. Õppebaasi saavad kasutada ka MTÜ Salmistu Paadimees, sest koostöö on vajalik, purjevõistluste ajal peab olema tagatud merepääste võimalus, ja ka Lahemaa Mereklubi surfarid. Lahemaa Mereklubi treener Raido Ruse teeb veel väikelaevajuhtide koolitusi, mis võivad edaspidi toimuda sadama õppeklassis.“
Ta lisas, baasi rajamise ettevalmistavate tegevustega alustatakse kohe, kui kasutusleping sõlmitud, ka on vaja investeerida spordivahenditesse.
„Koostöös Jahtklubide Liiduga alustasime pop-up merekooli Meresõber eelmist suvehooaega Salmistu sadamast ja tänavu alustame samuti. Pup-up merekooli Meresõber telk on Salmistu sadamas 25.-30. juunini, siis läheb mööda Eestit rändama, 2.-7. juulil on Viinistu sadamas,“ märkis Ivar Lipsmäe.