Kuusalu Soojus ja vallavalitsus ei ole filtrimüüjate tegevust kooskõlastanud.
Viimastel nädalatel on mitmel pool Kuusalu vallas külastanud kodusid veefiltrite müüjad, kes tutvustavad end kui joogivee kvaliteedi tasuta analüüsijad ning väidavad, et see ettevõtmine on kooskõlastatud Kuusalu Soojuse või vallavalitsusega. Kuna nende analüüsiaparaat näitab vee suurt raskemetallisisaldust, pakutakse selle vältimiseks müüa filtreid, mille hind on 15 000 krooni.
Liba-analüüsijatest on teateid tulnud Valkla, Saunja, Hirvli ja Kosu külast ning ka mitmelt poolt Kuusalu alevikust.
Kuusalu Soojuse tegevjuht Raul Valgiste kinnitab, et ettevõte ega ka vallavalitsus ei ole filtrimüüjatele mingit kooskõlastust andnud.
Ka ei ole tema sõnul tegemist õigete analüüsitulemustega: „Test on vale, inimesi eksitatakse. Filtrimüüjad teevad elektrolüüsi anoodi ja katoodiga, mis näitab vaid vee elektrijuhtivust. Et põhjavees on mineraalaineid, sooli, siis hakkab elektrolüüsi tagajärjel mõõteaparaadist eralduma sinist sültjat ollust. Sellega hirmutatakse inimesi, et nende joogivesi on ebakvaliteetne.”
Raul Valgiste selgitab, et joogivee puhtust ei olegi võimalik kodus kiirmeetoditega määrata. Sellega tegelevad akrediteeritud laboratooriumid, kus on spetsiaalsed mõõteriistad. Vesi tuleb sinna viia laboris ettevalmistatud proovivõtmispudelitega.
„Kui soovitakse joogivett analüüsida, võime selle viia laboratooriumisse. Soovist tuleks Kuusalu Soojusele teada anda,” lubab tegevjuht.
Müügiks pakutavate filtrite kohta märgib ta, et samasuguseid võib Eestis teistelt vahendajatelt osta 2000-4000 krooni eest. Tegemist on membraanfiltritega töötava pöördosmoosseadmega, mis eraldab veest ka kõik soolad ja mineraalained, mida inimorganism vajab. Sisuliselt tekib destilleeritud vesi, mille pidev tarbimine pole tervisele kasulik, räägib Raul Valgiste.
Kodustel müügiesitlustel veeionisaatori, õhupuhastaja või tolmuimeja ostmise kohta saatis tarbijakaitse mõni nädal tagasi pressiteate, kus on öeldud, et sellisel viisil soetatud tooted võib müügimehele tagastada ja lepingud lõpetada 14 päeva jooksul alates toote kättesaamisest. Seda eeldusel, et esitlus leidis aset müüja algatusel.
Kodus toimunud müügi puhul peab kaupleja andma ostjale üle ostu-müügi- ehk koduukselepingu, kus on kirjas ettevõtte kontaktandmed, kauba nimetus ja maksumus ning tagastamisvõimalused.
Kui soovitakse loobuda kodusel müügiesitlusel ostetud tootest, tuleb müüjale esitada koduukselepingust taganemise teatis. Selle peab saatma kauplejale, kes on kohustatud viivitamata ja mitte hiljem kui 30 päeva jooksul teatise saamisest tagastama ostjale tema tasutud summa. Täpsemat infot saab tarbijakaitseametist.