Kuusalu valla merepeol Kolga-Aablas toimus „Lauluga maale“ salvestus

3033

Isetehtud veesõidukite regatil osalenud neli paati jõudsid kõik õnnelikult finišisse.

Kuusalu vald pidas selle aasta merepidu laupäeval, 19. juulil Kolga-Aabla rannas ja külaplatsil. Kavas olid nii traditsioonilised merepäästeõppus ning isevalmistatud veesõidukite regatt kui ka uued tegevused – triatlon ning liivaskulptuuride ehitamise võistlus. Pärastlõunal pani Eesti Televisiooni saate „Lauluga maale“ meeskond rahva liivaluidete vahel laulma.

Peo korraldas MTÜ Lahemaa Mereklubi. Varem on merepidu organiseerinud Eesti Laevajuhtide Liit, mida juhib Kuusalu valla elanik, reisilaeva tüürimees Janno Laende. Sel aastal kuulusid peale tema korraldusmeeskonda Raido Ruse, Märten Kraav, Heigo Vija. Neid aitasid abikaasad Veronika Laende, Kristi Ruse, Kaidi Almet ja Aivi Vija.

Võidukad Valged Kindad

Möödunud aasta peo regati sõidukid olid meeskondade enda tehtud,  seekord olid 2 paati kodutütarde ja noorkotkaste ehitatud. Neid juhendasid Margit-Karmen Reinvelt ning Marvin Reinvelt. Kõik 4 alust tegid tiiru ümber poi ning jõudsid uppumata finišisse. Eelmisel aastal nii õnnelikult ei läinud – siis võistles kaks meeskonda, ühel oli liikumasaamisega raskusi ning teine meeskond pukseeris nad finišisse.

Selle aasta edu kommenteeris merepeo päevajuht Arlet Palmiste, kes märkis, et Kuusalu valla paadiehituses on toimunud tohutu edasiminek.

Margit-Karmen Reinvelt rääkis, et paatide ehitamise idee ja algatus tuli temalt: „Joonised tegime abikaasaga, ideid otsisime internetist. Materjali saime kodudest ning noorkotkaste ja kodutütarde vanematelt. Värvide ja lipuga toetas Kaitseliidu Harju malev.“

Kõige kiiremini jõudis Kolga-Aabla rannale tagasi penoplasti peale ehitatud ATV-mootoriga alus Valged Kindad, mille ehitasid Marvin Reinvelt, Rain Jürisson ja Mario Pihlapuu. Paati juhtisid Mattias Idavain, Andree-Vilmar Reinvelt ja Siim Kurg, kes aitasid paati ehitada. Põhikonstruktsiooni aitas kokku panna ka Kaspar Kiilaspää.

Margit-Karmen Reinvelt kirjeldas, et võidupaadi nimi tuli ehitustööde käigus: „Saime poistele paadi ehitamiseks valged töökindad, neile pakkus see värv palju nalja ning norisin neid kogu aeg, et kui ära määrite, siis ise pesete.“

Tüdrukute võistkonna roosa paadi ehitas Margit-Karmen Reinvelt: „Aitas abikaasa Marvin Reinvelt, lihvimistöödel oli tubli abiline Eliise-Mariin Allik.“

Võistlustules olid veel laevajuhtide meeskond, tünnidest ehitatud paadiga tuli osalema võiskond Moskiito.

Esimene triatlon ja uppuja päästmine

Ranna-alal toimusid liivaskulptuuride ehitamise võistlus ning rannajalgpall. Esimest korda oli merepeo kavas triatlon, mille korraldas Kuusalu noormees Sören Jõõras: „Tahtsin teha Kuusalus triatloni, et muuta valla elu aktiivsemaks ja levitada tervislikku spordiala. Kindlasti andis see merepeole palju juurde.“

Võistluse korraldas ta oma ettevõtte Events&Marketing Managers nime alt: „Asutasime ettevõtte 2012. aastal ning korraldame üritusi – päevajuhtimisi, korraldame suviseid ja talviseid firmaüritusi ja spordivõistlusi.“

Triatloni korraldamist alustas ta 5 aastat tagasi: „Osalesin Orissaare jahisadamas toimunud triatlonil, kust sain idee lasta inimestel end sportlikult proovile panna. Merepeo esimesel triatlonil osales 10 sportlast, kellest 2 olid Kuusalu valla elanikud.“

Korraldaja kiitis, et võistlus õnnestus, kuigi osavõtjaid oli oodatust vähem, ning soovib ka järgmisel aastal merepeol triatloni teha.

Arvukalt publikut kogunes  mere äärde päästeõppuse ajaks. Õppust koordineeris MTÜ Juminda Poolsaare Selts juhatuse liige Artur Talvik, kes tutvustas päästeoperatsiooni stsenaariumit: „Kolga-Aabla rannalt on nähtud punast raketti ja säraküünalt. Ümber on läinud purjekas, inimene on üle parda ega saa enam paati tagasi. Appi kutsutakse kaks kõige lähemat üksust – Kaberneeme vabatahtlik merepäästeühing ning Juminda poolsaare vabatahtlikud päästjad.“

Vette kukkuja rollis oli ETV võttemeeskonna liige Jüri Aarma, kelle päästjad kaldale tõid. Kohal oli ka reservpäästerühm. Võttemeeskonna tõttu venis õppuse algus ehk vette kukkumine ning publik rannal muutus rahutuks – enne õnnetuse lavastamist tegi Jüri Aarma purjeka peal intervjuusid.

Juminda patrull on kõrvaldanud kuritegevuse

MTÜst Juminda Poolsaare Selts ARTUR TALVIK ja AIVAR HINN.
MTÜst Juminda Poolsaare Selts ARTUR TALVIK ja AIVAR HINN.

MTÜ Juminda Poolsaare Selts oli merepäevadel oma telgiga, kus juhatuse liikmed müüsid seltsi tegevuseks ning poolsaare kogukonnaraadio toetuseks Juminda raamatuid ning kleepse.

Artur Talvik: „Sel suvel täitus viis aastat MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse loomisest. Kuna selle ajaga on lisaks patrullimisele tegevusi juurde tulnud, otsustasime vahetada nime ning oleme nüüd MTÜ Juminda Poolsaare Selts.“

Artur Talvik jutustas, et korrakaitse on teinud viie aasta jooksul poolsaarel üle 300 patrullsõidu ning kuritegevus on muutunud minimaalseks: „Kurjategijad on ilmselt mujale liikunud. Viimati saime kätte vargad, kes võtsid Virve külast aerupaadi, sõitsid sellega mööda merd ning jõudsid ka juba teisele kaldale randuda, kust nad kinni nabisime.“

Ta ütles, et paari nädala pärast toimub seltsi jaoks oluline sündmus: „Laseme vette veeteede ametilt saadud kaatri, millest teeme endale kahe mootoriga merepäästealuse. Praegu on meil kolm erapaati.“

Laulud luidete vahel

Merepeo külalised pani laulma Gerli Padar ning Eesti Televisiooni võttemeeskond. Külalisesineja oli Uku Suviste. Saadet võib teleekraanilt näha 3. augustil.

Hoolimata liivaluidete vahele kogunenud kuumusest oli publik valmis hoogsalt kaasa laulma ega nurisenud, kui laulu pidi mitu korda esitama – esimest korda prooviks, siis juba salvestades.

Kuusalu valla elanikud, muusikahuvilised abikaasad Mare ja Tõnu Karim on osalenud valla kõikidel merepidudel, seekord tulid nad eelkõige just saate pärast ning valisid endale istekoha tund aega enne salvestuse algust.

Mare Karim: „Arvasime, et Kolga-Aabla on Kuusalu alevikust nii kaugel ning ega siia keegi peale poolsaare rahva ei tule. Vaata vaid, rahvast kui murdu ning meeleolu suurepärane. Mina tulin muidugi eelkõige Uku Suviste pärast.“

Pärast salvestust jätkus pidu külaplatsil, kus esinesid Loksa noorteansambel Rööm, Tiiu šõutantsijad, vanaemade tantsurühm Tiiu, Kuusalu pasunakoor, Kolga-Aabla laulukoor, Viimikud, Rosa Verde flamenkotantsijad. Simmanil mängisid Kihnu Poisid.

Külaplatsil olid ka söögiputkad, kus Emil Rutiku pakkus kehakinnituseks pitsat: „Sofia pitsakohviku debüüt oli Kolga OTTil. Kuna seal kohvik kõigile meeldis, mõtlesime ka merepeol pitsat pakkuda. Hea sõna läheb kohe liikvele, juba tehti ettepanekuid ka mujale tulla. Mitu välismaalast oli väga positiivselt üllatunud, enamik inimesi tulid tagasi ja tänasid. Pitsasid valmistas Maria Prääts, keda aitasin mina, Sofia Rutiku ja Piret Port.“

Eelmine artikkelTaastuvenergia on kui pensionifond
Järgmine artikkelAnija mõisas enam karjääri- ja õppenõustamist ei pakuta