Kuu­sa­lu val­la las­te- ja pe­re­de ko­mis­jo­ni esi­me­ne aru­te­lu­tee­ma on e-si­ga­re­tid koo­li­des

274
Kuusalu vald.

Kuu­sa­lu val­la­va­lit­sus kin­ni­tas veeb­rua­ri al­gu­ses las­te ja pe­re­de ko­mis­jo­ni. Val­la juh­ti­va ha­ri­duss­pet­sia­lis­ti Anu Kirs­ma­ni sõ­nul ajen­das ko­mis­jo­ni loo­ma va­ja­dus te­ha ühis­te prob­lee­mi­de la­hen­da­mi­seks koos­tööd ja moo­dus­ta­da sel­leks suht­lus­võr­gus­tik.

„E-si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­ne ja müü­mi­ne on lii­ku­nud ai­na noo­re­ma­te õpi­las­te sek­ka. Prob­lee­mist hak­ka­sid rää­ki­ma koo­li­ju­hid, tek­kis va­ja­dus pi­da­da ühi­selt aru ja lep­pi­da kok­ku üh­te­moo­di käi­tu­mis­reeg­lid en­ne­tus­te­ge­vu­seks, kont­rol­liks, me­net­le­mi­seks. Sai­me kok­ku, aru­ta­si­me ja jõud­si­me sei­su­ko­ha­le, võiks moo­dus­ta­da eral­di ko­mis­jo­ni, et ol­la üht­ses in­fo­väl­jas. Ha­ri­dus­mi­nis­tee­rium soo­vi­tas las­te ja pe­re­de ko­mis­jo­ni­de loo­mist ju­ba roh­kem kui aas­ta ta­ga­si, meie jõud­si­me sel­le­ni e-si­ga­ret­ti­de prob­lee­mi­ga seo­tud koos­töö käi­gus,“ sel­gi­tas ta.

Kuu­sa­lu val­la las­te ja pe­re­de ko­mis­jon on 14liik­me­li­ne: esi­mees on val­la­va­nem Ter­je Kraan­velt, liik­med on val­la juh­tiv ha­ri­duss­pet­sia­list Anu Kirs­man, juh­tiv hoo­le­kan­de­spet­sia­list Al­vi Karp, las­te­kait­ses­pet­sia­list Hel­le Soots, Kuu­sa­lu noor­te­kes­ku­se noor­soo­töö koor­di­naa­tor Kris­ta Al­lik, Kuu­sa­lu Ha­ri­du­se Tu­gi­kes­ku­se koor­di­naa­tor An­ni­ka Agu-Aas­rand, Kuu­sa­lu kesk­koo­li di­rek­tor Kris­ti Ta­rik, Kol­ga koo­li di­rek­tor Tõ­nu Vald­ma, Vi­ha­soo las­teaia-alg­koo­li di­rek­tor Ma­ri­ka As­tor, Kuu­sa­lu noor­te­vo­li­ko­gu esin­da­ja Klaa­ra Saar, piir­kon­na­po­lit­sei­ni­kud Jaa­na Kuus­pa­lu ja Ka­lev Kuus­pa­lu, Kuu­sa­lu kesk­koo­li hoo­le­ko­gu lii­ge Ree­dik Raud­la ja Kol­ga koo­li hoo­le­ko­gu lii­ge Ene Vald­mann.

Anu Kirs­man rõ­hu­tas, et se­da ko­mis­jo­ni ei saa võrd­sus­ta­da ku­na­gis­te alaea­lis­te as­ja­de ko­mis­jo­ni­de­ga, ku­hu kut­su­ti prob­leem­seid õpi­la­si koos va­ne­ma­te­ga aru and­ma: „Nüüd on te­gu nõuand­va ko­mis­jo­ni­ga. Aru­ta­me prob­lee­me, mää­ra­me aren­gu- ja te­ge­vus­suu­nad. Konk­reet­se­te pe­re­de kü­si­mus võib üles ker­ki­da ju­hul, kui las­te­kait­se­töö­ta­ja pa­lub abi.“

Di­rek­tor Kris­ti Ta­rik kom­men­tee­ris Sõ­nu­mi­too­ja­le, et Kuu­sa­lu kesk­kool on e-si­ga­ret­ti­de tee­ma võt­nud tu­ge­valt foo­ku­ses­se: „Ma ei tea öel­da, kas meie koo­lis on õpi­las­te seas e-si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­ne le­vi­num kui mõ­nes tei­ses koo­lis. Aga ole­me nen­de tar­vi­ta­mist tu­vas­ta­nud ning ha­ka­nud jõu­li­selt te­gut­se­ma sel­le ni­mel, et e-si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­ne lõ­peks ja noo­red saak­sid aru, see on ter­vi­se­le kah­ju­lik. E-si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­sel te­kib spet­sii­fi­li­ne ma­gus lõhn, mär­ka­me, kui käiak­se kam­ba­ke­si koos ja se­da lõh­na on tun­da riie­tus- või tua­lett­ruu­mis. Ole­me tu­vas­ta­nud õpi­las­tel e-si­ga­ret­te, nad on neid mei­le ära and­nud. Suht­le­me lap­se­va­ne­ma­te­ga. Ees­märk po­le ka­ris­ta­da, vaid ta­ha­me koos­töös lap­se­va­ne­ma­te, naa­ber­koo­li­de, val­la­va­lit­su­se, noor­te­kes­ku­se ja tu­gis­pet­sia­lis­ti­de­ga te­ge­le­da tea­vi­tu­se ja en­ne­tu­se, mit­te ta­ga­jär­ge­de­ga.“

An­ni­ka Agu-Aas­rand Kuu­sa­lu Ha­ri­du­se Tu­gi­kes­ku­sest: „Lap­sed ki­pu­vad suh­tu­ma e-si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mis­se kui män­gu. Ees­märk on te­ha tea­vi­tus­tööd, et kool on ha­ri­dus- ja kas­va­tu­s-a­su­tus, aga es­ma­ne kas­va­tu­sa­su­tus on lap­se jaoks ko­du. Olu­li­ne on kaa­sa­ta lap­se­va­ne­mad, et nad mõis­tak­sid e-si­ga­ret­ti­de prob­lee­mi tõ­si­dust. Tu­ba­ka­ga si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­se kah­ju­lik­kust on nüüd­seks pal­ju uu­ri­tud ja tões­ta­tud, e-si­ga­re­tid on suh­te­li­selt uus kaup, eks­li­kult ar­va­tak­se, et need ei ole kah­ju­li­kud. Ja omaet­te kü­si­mus on ka see, kui­das alaea­li­sed e-si­ga­ret­te kät­te saa­vad.“

Ter­vi­se Aren­gu In­ti­tuu­di ko­du­le­hel kin­ni­ta­tak­se, et e-si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­ne ehk vei­pi­mi­ne te­ki­tab kop­su­des sa­ma­su­gu­seid muu­tu­si kui ta­va­lis­te si­ga­ret­ti­de suit­se­ta­mi­ne.

Väl­ja­võ­te Ter­vi­se Aren­gu In­ti­tuu­di vee­bi­le­helt Tu­ba­kain­fo.ee
„Elekt­roo­ni­li­ne si­ga­ret ehk e-si­ga­ret on tu­ba­ka­too­te­ga sar­na­selt ka­su­ta­tav too­de. E-si­ga­ret on pa­ta­rei­toi­tel va­hend, mil­le ees­märk on au­rus­ta­da kaps­lis si­sal­duv kee­mi­li­ne se­gu ning viia see ka­su­ta­ja hin­ga­mis­tee­des­se. Ai­ne­te au­rus­ta­mi­ne toi­mub kõr­gel tem­pe­ra­tuu­ril. Kee­mi­li­sed se­gud või­vad ol­la nii ni­ko­tii­ni­ga kui il­ma. Li­saks si­sal­da­vad kaps­lid pro­pü­leeng­lü­koo­li, glüt­se­roo­li, lõh­na- ja mait­seai­neid (näi­teks men­tool, kirss, kohv, ka­neel, šo­ko­laad), aga ka kant­se­ro­gee­ne (na­gu for­mal­de­hüüd, at­see­tal­de­hüüd jt). Ni­ko­tii­ni si­sal­da­vad e-si­ga­re­ti ve­de­li­kud ei ole kind­las­ti ter­vi­se­le ohu­tud, ku­na ni­ko­tiin on oht­lik när­vi­mürk, mis te­ki­tab sõl­tu­vust.

Tar­tu Üli­koo­li tead­la­sed kin­ni­ta­vad, et e-si­ga­re­ti tar­vi­ta­mi­sel käi­vi­tu­vad or­ga­nis­mis si­ga­re­ti­suit­su mõ­ju­ga sar­na­ne­vad prot­ses­sid ning suu­re­neb risk hai­ges­tu­da sa­ma­des­se hai­gus­tes­se, mil­le ris­ki­te­gur on si­ga­re­ti suit­se­ta­mi­ne – kroo­ni­lis­se obst­ruk­tiiv­ses­se kop­su­hai­gu­ses­se, hin­ga­mis­tee­de nak­kus­tes­se ja kop­su­väh­ki.

And­med e-si­ga­re­ti pi­kaa­ja­lis­te ter­vi­se­mõ­ju­de koh­ta puu­du­vad, sest e-si­ga­ret on suh­te­li­selt uus too­de. Uu­ri­mis­tu­le­mus­te ül­dis­ta­mi­se teeb kee­ru­li­seks ka see, et too­ted ei ole stan­dar­di­see­ri­tud ning ke­mi­kaa­li­de si­sal­dus va­riee­rub.

Sea­du­se jär­gi on e-si­ga­ret­ti­de oma­mi­ne, müük ja tar­vi­ta­mi­ne alaea­lis­te seas kee­la­tud. Te­gu on tu­ba­ka­ga sar­na­selt ka­su­ta­ta­va too­te­ga, mis on ter­vist kah­jus­tav ning ma­gu­sa mait­se ja eri­ne­va­te ko­han­da­mis­või­ma­lus­te tõt­tu (ve­de­li­ke se­ga­mi­ne, sead­me pin­ge va­lik) ker­ges­ti rek­laa­mi­tav just noor­te­le.

Uu­rin­gud kin­ni­ta­vad, et mit­te­suit­se­ta­ja­te­le on tu­ba­ka­ga mit­te­seon­du­vad ma­gu­sad mait­sed at­rak­tiiv­se­mad ning ka lap­sed ee­lis­ta­vad e-si­ga­ret­ti­de es­map­roo­vi­mi­sel ma­gu­said mait­se­ve­de­lik­ke. Sa­mas on se­ni uu­ri­tud e-si­ga­re­ti­ga kaas­ne­va­test ter­vi­se­mõ­ju­dest lei­tud kõi­ge suu­rem mõ­ju ole­vat just lõh­na- ja mait­seai­ne­te sis­se­hin­ga­mi­sel. Ees­tis ei to­hi elekt­roo­ni­li­se si­ga­re­ti ni­ko­tii­ni si­sal­dav ja ni­ko­tii­ni­si­sal­du­se­ta ve­de­lik si­sal­da­da mait­se- ega lõh­naai­neid, väl­ja ar­va­tud tu­ba­ka ning men­too­li mait­se ja lõhn.

Eelmine artikkelVal­la­va­lit­sus ei nõus­tu­nud Val­ge­jõe kar­jää­ri ja Ku­pu ­maardla lu­ba­de­ga
Järgmine artikkelÄri- ja kohalikud huvid