Koostöö Järvamaa ja Lääne-Viru 10 omavalitsusega – Kuusalu valla inimesed saavad tulevikus tellida kõnekeskuse kaudu sotsiaaltransporti.
Ühisprojekt peaks käivituma aprilli keskel. Lähipäevadel selgub riigihanke tulemusena kõnekeskuse- ja transporditeenuse maksumus.
Projekti rahastab 90 protsendi ulatuses Euroopa Liidu Sotsiaalfond, kust saadakse 184 000 eurot (2,88 miljonit krooni). Sellega on liitunud Ambla vald Järvamaalt ning Rakvere linn ja Vihula, Haljala, Viru-Nigula, Tapa, Vinni, Laekvere, Rakke, Väike-Maarja vald Lääne-Viru maakonnast, Kuusalu vald Harjumaalt. Omavalitsused maksavad sihtgrupi sõidukuludest 10 protsenti. Teenus on kuni 2012. aasta maikuuni sihtgrupi liikmetele tasuta.
Sihtgruppi kuuluvad puudega inimesed, kes vajavad sotsiaaltransporti sõiduks tööle, kooli, haiglasse, arsti juurde, poodi või päevakeskusesse, ning ka nende hooldajad, kui kasutavad sotsiaaltransporti töölkäimiseks.
Kuusalu valla hoolekandespetsialist Pilleriin Rembel ütleb, et sotsiaaltransporti saavad tasulise teenusena kasutada ka need inimesed, kellele ei sobi muud olemasolevad transpordilahendused või ei olegi nende jaoks muid võimalusi.
Projekti algatas Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liit, et lahendada ja koordineerida sotsiaaltranspordi küsimust, seni on iga omavalitsus pidanud ise leidma võimalused, kuidas inimesi transpordiga aidata. Projektijuht on Jaan Lõõnik.
Kuusalu vallas osutavad praegu transporditeenust koduhooldustöötajad oma isiklike sõiduvahenditega ja EELK Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas.
Teenuse saamiseks helistavad inimesed vallamajja sotsiaaltöötajale või otse teenuse osutajale. Sageli sõidutavad puudega inimesi nende pereliikmed oma tööaja arvelt. Puudega laste koolisõidud on vald lapsevanematele hüvitanud.
Edaspidi saab transporti tellida, helistades kõnekeskuse telefoninumbril, kogu süsteemi koordineeritakse sealt. Vastavalt tellimusele koostatakse autode sõidugraafikud, et kulutused oleksid säästlikud ja ühes suunas sõitvaid inimesi saaks transportida koos.
Pilleriin Rembel: „Kuusalu vallale on sellist koostööd väga vaja, sest praegu puudub meil nõuetele vastav transpordivõimalus ratastooli kasutavatele inimestele ja lamavatele haigetele. Loodame väga, et projekti kestvuse jooksul saavad inimesed ja puudega pereliikme hooldajad oma transpordiprobleemile lahenduse, seni on ehk mõnigi tähtis sõit jäetud tegemata.“
Et teenust saaks kasutada, tuleb end eelnevalt registreerida kliendiks, seda teeb valla sotsiaaltöötaja inimese avalduse alusel. Avalduste esitamine on alanud.
Pilleriin Rembel selgitab, et kui on teada teenuse tarbijate hulk, töötab vallavalitsus välja vallapoolsed soodustused erinevatele kliendirühmadele.
Kuna tegemist on pilootprojektiga, saavad omavalitsused esmase kogemuse sellelaadses ettevõtmises osalemisest ja hindavad, kas on mõistlik esitada jätkuprojekt, rahastada teenust edaspidi enda eelarvest või lõpetada koostöö 2012. aastal.