Alates sügisest tegelevad Kuusalu valla beebide ja väikelastega kolm treenerit.Kuusalu Pereühingu treenerid ja 2-5aastased trennilapsed: LJUDMILLA LOSS-MAIBERGI süles on MAIK HEINRICH MAIBERG, KAIE USTAV, INGE LUKME hoiab süles OSKAR OLLI ning KAAREL TOMSON, KAUR VILLEM VALGISTE ja MIIA TOMSON. Foto Agnes Valgiste
Kui Kuusalu spordikeskus avas viis aastat tagasi uksed, algasid üsna pea ujula lastebasseinis beebide ujutamistreeningud.
Juhendama hakkas Kaie Ustav Tammistu külast, veidi varem oli ta teinud beebide ujutamisega algust Loksa vastvalminud ujulas.
Praeguseks töötavad Kuusalus 7 treeningrühma, kus 2013. aastal osales kokku 36 beebit-väikelast. Nendega tegelevad treenerid Kaie Ustav, Ljudmilla Loss-Maiberg ja Inga Lukme. Loksal pole enam viimastel aastatel ujulas titadega trenne tehtud.
Esimestel aastatel ujutas ja võimles Kuusalu spordikeskuses lastega Kaie Ustav. Ljudmilla Loss-Maiberg liitus kolme aasta eest, kui esimesed trennibeebid said kaheaastasteks ning ta ise enam ei jõudnud nendega edasi tegeleda.
Umbes samal ajal kolm aastat tagasi asutasid Kaie Ustav ja mõned aktiivsemad emad MTÜ Kuusalu Pereühing, et jätkata treeningutega selle egiidi all ning taotleda tegevuse toetuseks fondidest abi.
Alates 2013 sügisest tuli kolmanda treenerina juurde Inge Lukme, kes hakkas tegelema kuni viieaastaste väikelastega – seegi oli tingitud asjaolust, et trennilapsed said järjest vanemaks ning nendega tegelemiseks oli vaja lisatööjõudu.
Kaie Ustav: „Olen väikeste laste võimlemisega tegelenud Kuusalus 2006. aastast, toimetanud piisavalt kaua üksi ning mõistnud, et jõud on meeskonnas. Kambakesi on lihtsam. Mul on hea meel, et tegevus on laienenud, mõlemad treenerid leidsin tänu sellele, et tulid oma lastega ujuma ja võimlema.“
Ta jutustab, nüüd jõudis pereühing oma tegemistega nii kaugele, et korraldas trennilastele ja nende peredele jõulupeo: „Sisustasime selle ringmänguga, mis koosnes eakohastest ülesannetest. Kaasa tegid emad-isad ja perede vanemad lapsed. Tundub, et valik oli õige, kõik lapsed olid rõõmsad ega viidud ära seepärast, et oleksid jonninud või olnud tüdinud. Seni oli kohtutud vaid oma trennigruppide laste ja nende vanematega, peol olid kõik koos.“
Kaie Ustav, kes põhitöökohaga on Kuusalu valla erihoolekande tegevusjuhendaja, juhendab spordikeskuses viit treeningrühma. Ujutamine käib kahes vanusegrupis – kuni 1aastased ja kuni 2aastased. Võimlemisrühmi on tal kolm, lapsed on jaotatud oskuste järgi: esimeses need, kes veel ei rooma, teises osaletakse kuni kõndima hakkamiseni ning kolmandas on kõndijad kuni kaheaastaseks saamiseni.
Ljudmilla Loss-Maiberg võimleb 2-3aastaste koduste lastega. Inge Lukme treeninggrupis on 3-5aastased sõime- ja lasteaialapsed, tema rühm käib koos õhtuti.
On ka lapsi, keda vanemad toovad nii ujuma kui võimlema, ent see on aja- ja ka rahakulukas. Enamasti käiakse titaga kas ujumas või võimlemas.
Kuusalu vald toetab rahaliselt ruumirendi osas beebide ja väikelaste treeninguid. Trennides osalemine on Kaie Ustavi sõnul Kuusalus tunduvalt odavam kui näiteks Tallinnas.
„Beebikoole on peaaegu kõikides valdades kas lasteaedade või päevakeskuste juures, ka Kuusalu lasteaias teeb Eve Õun beebikooli. Need on rohkem laulu- ja mänguõpetused, meie treeningud on suunatud pigem füüsilisele arendamisele, kuigi on ka laulu ja tantsu,“ räägib Kaie Ustav.
„Valdavalt tuuakse me trennidesse lapsi Kuusalu valla küladest, ka Kiiust ja Kolgast. Kõige vähem on Kuusalu alevikust, eriti, kui võrrelda elanike arvuga. Aastaid on see nii olnud. Mulle tundub, et aleviku inimesed on harjunud, kõik peab olema käe-jala juures. Spordikeskus jääb natuke kaugemale. See on omapärane fenomen – Kiiu emad saavad kolme-nelja kilomeetri kauguselt tuldud mööda jalgteed, Kuusalu emad on poole lähemal, kuid osalejaid võiks nende seas olla rohkem.“
Jaanuari lõpus avab Kaie Ustav uue treeningrühma 1-6 kuustele titadele. Sel ajal toimub ümberjaotumine, kuna lapsed on saanud vanemaks ja lähevad teistesse rühmadesse üle.
Ta julgustab lapsevanemaid oma pisikestega kodust välja tulema: „Lisaks oma laste füüsilisele arendamisele annab see ka emotsionaalselt palju juurde. On võimalus tegutseda oma lapsega koos, olla ainult üksteise päralt. Õpetatakse harjutusi, mida on võimalik kodus koos lapsega korrata. Vähetähtis pole ka sotsiaalne pool, emad saavad omavahel tuttavaks, paljud sõprussuhted on alanud meie trennidest. Lapsed harjuvad olema koos teiste omasugustega, ka see on oluline.“
Ljudmilla Loss-Maiberg on aastaid juhendanud Petsikate tantsustuudio lapsi ning teeb spordikeskuses koolilastele tantsutrenne selgi aastal. Kaheaastaste laste kohta sõnab ta, et eriti meeldib neile spordikeskuse peegelseinaga aeroobikasaal – niipea, kui kohale jõuavad, hakkavad jooksma.
„Koduste laste emadele on ka endile suur väljakutse võtta end kokku ja tulla rahva sekka, muidu liigutakse tavapärases ringis: tuba ja õu. Trennilaste vanematega tekib uus tutvusringkond, uutel noortel peredel on lihtsam kohalikku ellu sisse elada. Ka lastel on parem, trennikaaslastega minnakse koos edasi lasteaeda ja enamasti samasse rühma. Õpitakse varakult üksteisega arvestama, kas või poomi taga ootama oma järjekorda – saadakse varakult aru, et teised on samuti olulised.“
Inge Lukme kolis perega Kiidu elama kolm aastat tagasi, endiselt töötab ka Rakvere Esteetika- ja Tantsukooli juures väikelastega tegutseva Tiki-Triki stuudio projektijuhi ning juhendajana.
Ta jutustab, et uue kodu valikul oli määrav Tallinna-lähedane asukoht. Kiiu kasuks otsustati eelkõige tänu sellele, et Kuusalu koolimaja on alevikule lähedal ning galerii kaudu on kool ühendatud spordikeskusega – see annab lastele väga head ja mugavad sportimisvõimalused.
„Minu rühmas käivad lasteaialapsed. Lasteaia liikumistundides tehakse harjutusi ühiselt, meie trennis on palju individuaalset. Aga mis kõige tähtsam – võimeldakse koos ema-isaga,“ lausub ta.