Kuusalu Solarparki on kavas panna üle 25 000 päikesepaneeli.
Kuusalu vallavalitsus avalikustas eelmisel nädalal Kuusalu keskkoolist üle tee põllule kavandatava päikeseelektrijaama ehitustingimuste projekti, mille alusel Kuusalu Solarpark OÜ taotleb ehitusluba. Vallavalitsus ootab kahe nädala jooksul, kuni reede, 10. juunini ehitustingimuste projekti kohta ettepanekuid ja arvamusi. Päikeseelektrijaama rajamisega seotud dokumendid, ka asendiplaan ja seletuskiri on leitav Kuusalu valla kodulehel.
Päikeseelektrijaam rajatakse Kurepõllu, Kureniidu ja Uue-Kure kinnistutele, mis aadressi järgi asuvad Allika külas, kuigi ulatuvad Jõelähtme-Kemba ehk Vana-Tallinna maanteeni. Jaama kogupindala on 16,7 hektarit. Sellele alale on plaanis paigaldada kokku 25 476 päikesepaneeli ning 6 keskpinge alajaama. Päikesepaneelide koguvõimsuseks on kavandatud ligi 14 megavatti. Paneelide alumine serv jääb maapinnast 1 meetri ja ülemine 3,7 meetri kõrgusele ning need paigaldatakse 35kraadise nurga all suunaga lõunasse ehk Tallinna-Narva maantee poole.
Kuusalu valla ehitusspetsialist Enno Tammemäe ütles, et eelprojektis on arvestatud kinnistute naabrite seisukohtadega, ainsana pole kooskõlastust andnud põhja pool asuvate Kivi ja Kivipõllu kinnistute omanik, kuid enamik seisukohti ja märkuseid ei takista vallavalitsusel ehitusloa väljastamist, sest piirimärkide taastamise aluseks saavad olla piiriprotokoll, katastriüksuse plaan ja varasematel mõõdistamistel saadud andmed.
„Kui küsisime ehitustingimuste jaoks rahva arvamust, saadeti seisukohti, et tegu on põllumaaga ja sinna ei tohiks lubada päikesejaama ehitada. Aga see argument ei anna keeldumiseks seaduslikku alust, vastavat seadusandlust, mis keelab päikeseelektrijaamade põllule rajamist, ei ole riigikogus vastu võetud ning need maad on viis aastat olnud põllumajanduslikust tootmisest väljas,“ kommenteeris ta.
Ehitusspetsialisti sõnul on Kuusalu Solarpark OÜ esindajatega saavutatud kokkulepe, et Rihumäe bussipeatuse taha kolmnurksele alale Vana-Kure kinnistule päikesepaneele ei tule, ka ei panda paneele metsamaale. Naaberkinnistute piiridest jääb päikeseelektrijaam igal pool vähemalt 4 meetri kaugusele ja tuleb ümbritseda piirdeaiaga. Jõelähtme-Kemba riigiteest peab piirdeaed jääma 12 meetri kaugusele ning maantee poole tuleb istutada 1,5 meetri kõrgune hekk.
Kuna neile endistele põldudele on paigaldatud drenaaž, tuleb päikesepaneelide panekul jälgida, et ei kahjustataks maaparandussüsteemi. Tulevikus peab sama ala saama taas kasutada põllumajandusmaana. Edaspidi on päikesejaama omanikul plaanis tuua sinna lambad.
Täiendavat juurdepääsuteed pole tarvis rajada, alale pääseb Kadapiku kinnistu kaudu, ligipääsu osas on Kuusalu Solarpark OÜ sõlminud kokkuleppe kinnistu omanikuga.
Ehitusloa taotluse seletuskirjas on öeldud, et päikesepaneelid ei kujuta peegelduse mõttes ohtu riigiteel liikujatele ega naaberkinnistutele, sest paneelide pind absorbeerib 90 protsenti neile langevast päikesekiirgusest.
Sõnumitooja küsimusele, kas, millal ja mis mahus on kavas päikeseelektrijaama ehitama hakata, kui vallavalitsus annab ehitusloa, vastas Kuusalu Solarpark OÜ esindaja: „Arvestades viimase aasta kõrgeid elektri hindu anname endast parima, et täiendav taastuvenergia tuua tarbijateni võimalikult kiiresti. Ideaalis tahaksime päikesepargi ehitusega alustada järgmise aasta kevadel. Kuna aga paneelide ja trafode tarneajad on pikad, on praegu raske öelda, mis ajaks me kõik vajalikud seadmed kätte saame.“