Valminud on Kuusalu asula lähiala metsa looduskaitsealuste ja teiste väärtuslike liikide inventuur. See on tehtud seltsingu Roheline Kuusalu algatusel. Töö tellis seltsingu palvel Kuusalu vallavalitsus, inventuur läks vallale maksma ligi 6177 eurot. Inventuuri viis läbi maastikuökoloog, elustiku ekspert Lauri Klein OÜst Tisrts&Tigu.
Inventuurialad asuvad Kuusalu aleviku, Ilmastalu ja Rehatse küla territooriumil, kokku 165 hektaril. Osaliselt kattuvad Rehatse maastikukaitse-alaga. Välitööd toimusid tänavu mais, juunis, juulis, augustis ja septembris, igas kuus kahel päeval. Nende päevade jooksul läbis inventeerija edasi-tagasi liikudes kogu uuringuala.
Uuringust selgus, et Kuusalu alevikust lõunasse jäävad metsad, mis kasvavad väheviljakal liivasel pinnasel, on elu-, rände- või talvituspaik vähemalt 30 kaitsealusele liigile – neli liiki nahkhiiri, kanakull, kivisisalik, metsis, laanerähn, laululuik, teder, musträhn, hiireviu, väänkael, hoburästas, kaldapääsuke, liivatüll, lõopistrik, kahelehine käokeel, suur käopõll, roomav öövilge, tumepunane neiuvaip, samblikud. Lisaks on inventeerija arvates neis metsades tõenäoliselt veel kümnekonna kaitsealuse liigi elupaik.
Lauri Klein teeb inventuuri kokkuvõttes ettepaneku, et uuritud alal tuleks säilitada kõik õõnsustega, ka surnud jalal seisvad puud. Mida rohkem on metsas selliseid puid, seda enam kasvab metsa elurikkuse väärtus, selgitab ta. Metsaraiet ei tohiks kindlasti teha suurte masinatega, äärmisel vajadusel valikraiena ja käsitehnikaga, sest samblikupinnas on väga tundlik. Metsad vajavad tema hinnangul detailsemaid uuringuid ja potentsiaalsete kaitsealuste liikide tuvastamist.
Ta soovitab osa sealseid alasid samuti kaitse alla võtta, laiendada Rehatse maastikukaitseala. Suurendatud kaitse-ala võiks ulatuda aleviku lõunapiirini. Uuringus märgib ta, et plaanib tuleval suvel omal algatusel ja huvist inventuuri jätkata.
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margus Kirss ütles, et inventuuri kokkuvõte on saadetud keskkonnaametile ja Riigimetsa Majandamise Keskusele.
Seltsing Roheline Kuusalu korraldas 12. novembril Kuusalu rahvamajas loengu „Kuusalu metsa lugu“, kus Lauri Klein tutvustas, mida uuringut läbi viies aleviku metsadest leidis.
Ülle Laasma seltsingust Roheline Kuusalu kommenteeris Sõnumitoojale: „Oleme seltsingus väga õnnelikud, et uuring sai pärast pikka pingutust teoks. Võtsime Lauri Kleiniga ühendust 2021. aasta alguses, algselt oli plaan rahastada uuringut annetuskampaania abil. Enne kampaania tegemist otsustasime pöörduda vallavalitsuse poole. Vallavalitsus nõustus uuringut rahastama ja laiendas uuritava metsa pindala.“
Seltsing jagas Kuusalu rahvamajas loengut kuulama tulnud inimestele postkaarte Kuusalu metsade kaitsealuste liikide kohta. Postkaartide illustratsioonid, tekstid, disaini ja küljenduse tegid seltsingu liikmed. Kokku on trükitud 300 postkaarti 8 erineva kujundusega, neist 6 tutvustavad kaitsealuseid liike, üks on alusmetsast ja üks männipuu kohta. Postkaarte hakatakse suurematel üritustel tasuta jagama ka edaspidi.
Postkaartide valmistamise ja loengu kulud kattis MTÜ Little Black Fish.
Seltsing Roheline Kuusalu asus Kuusalu aleviku taguste metsade kaitsele, kui RMK avalikustas Kuusalu aleviku kõrval asuvate kõrgendatud avaliku huvi (KAH) all olevate metsade majandamise kava. Seltsing algatas allkirjade kogumise petitsioonile „Ei lage- ja turberaietele Kuusalu aleviku KAH metsas“. Tänavu mais teatas RMK, et Kuusalu aleviku ja terviseraja ümbruse metsades plaanitavate tööde kavade koostamine lükati aastaks edasi – kuni vallavalituse tellimusel valmib aleviku kõrval asuva metsa loodusväärtuste analüüs.