Tänavu langes peopäev rukkimaarjapäevale, kuna 10. august ehk õige lauritsapäev oli esmaspäev. Lauritsapäeval oli EELK Kuusalu Laurentsiuse kirikus jumalateenistus ja kontsert.
Kuusalu kirikuaias peeti lauritsapäevapidu ka mullu, enne seda olid peopaigad aastaid Kordejaani plats või rahvamaja ümbrus.
Seekord algasid pidustused puhkpillihelidega kiriku tornist – Kuusalu pasunakoor esitas saksa evangeelse kiriku 2008. aasta pasunapäeva ametliku fanfaari. Kirikutornis mängisid trompetil Allan Järve ja Artur Laasik.
Pasunakoori dirigent, Veljo Tormise Kultuuriseltsi juhatuse liige Ott Kask ütles, et ka aastaid tagasi on kirikutornis pasunat mängitud – ülestõusmispühal: „On hea mõte alustada lauritsapäevapidustusi tornist kostva puhkpillilooga. Seekord oli see ekspromtmõte, Triin Jõeleht pakkus.”
Nagu Haapsalu Valge Daam
Veljo Tormise Kultuuriseltsi juhatuse liikmed Triin Jõeleht ja Tiia Andre rääkisid, et edaspidiseks on seltsi juhatusel plaan tellida lauritsapäeva tähistamise jaoks pühak Laurentsiuse legendile tuginev laulumäng ning ettekandmisele kaasata kõik Kuusalu kihelkonna lauljad ja tantsijad.
Laulumängu hakataks esitama igal aastal – nagu mängitakse näiteks Haapsalus Valge Daami legendi. Lauritsapäeva etendusest võiks saada tuntud ettevõtmine, kuhu tuldaks üle Eesti ja ka kaugemalt.
Triin Jõeleht: „Kuigi Laurentsiuse legendist on viimasel ajal Kuusalu vallas palju räägitud ja kirjutatud, ei ole see meie rahvale eriti meelde jäänud. Igal aastal korduv laulumäng teeks tema loo hästi tuttavaks. Käisime just koos Kose kammerkooriga Gotlandi saarel keskaja päevadel. Seal etendatakse sedasi kuningas Waldemari saabumise lugu – rahvas teab, mis lavastuses toimub ja on osaline.”
Kõige tähtsam on nüüd kultuuriseltsi jaoks leida helilooja ja kirjanik, kes teevad laulumängule muusika ning libreto. See on ka kõige kallim –loomingu eest tuleb tasuda. Et selts suudaks laulumängu välja osta, on kavas taotleda projektidega rahalist toetust.
Juhatuse liikmed arutasid veel, et lavastused ei pruugi tulla aasta-aastalt ühesugused – näidend on sama, lavastajaid saab kutsuda erinevaid, osatäitjad võivad vahetuda.
Seda, kas juba järgmisel aastal õnnestub lauritsapäeva tähistada laulumänguga, ei osanud nad lubada. Kuid avaldasid lootust, et kui kõik laabub, autorid leitakse ja nad kiiresti tööle hakkavad, võib esiettekanne tõesti tulla augustis 2010.
VÄINO ESKEN oli Lauritsa rollis
Tänavusel lauritsapäevapeol oli pastoraadi ees väike käsitöölaat. Kultuuriselts korraldas õnneloosi, millest saadud tulu – üle 4000 krooni – läheb seltsi tegevuse toetuseks. Õnneloosi võidumeened saadi annetustega: neid andsid Tormise-seltsi liikmed, ka Veljo Tormis ning Kuusalu-Kolga kammerkoori lauljad, raamatud tõi kirjastusest Tiia Grünthal.
Kirikuaias esinesid Kuusalu ja Kolga taidluskollektiivid: Kuusalu-Kolga kammerkoor, naiskoor Kadri, Kuusalu meeskoor, pasunakoor, naisrahvatantsurühm Tiiud, Kolga segarahvatantsurühm ja Kabujalakeste tantsijad.
Tallinna ja Harju vabatahtliku reservpäästerühma liikmed rääkisid tuleohutusest, tutvustasid suitsuandurite ja kustutustekkide vajalikkust, Kaberneeme vabatahtlikud tuletõrjujad tõid kohale tuletõrjeauto, mida näidati lastele.
Kodu-uurija, õpetaja Menda Kirsmaa tegi huvilistele ekskursiooni Kuusalu kirikus ja pastoraadi juures.
Pastoraadis esines Einar Laigna, kes rääkis, kuidas hoida hinge puhtana. Päeva juhtis ja pühak Laurentsiuse legendi tutvustas Kuusalu näitetrupi Latern näitleja Väino Esken, kes oli riietatud Lauritsaks ehk Laurentsiuseks.
Peo alguses oli kohal ka Kuusalu valla aukodanik, maestro Veljo Tormis. Ta kuulas ja vaatas pikemalt, kuidas Näkiallika talu peremees Peeter Kivimäe tutvustas oma tööriistamuuseumist näitusele kaasa võetud vanu esemeid – õunakoorijat, vankrirehvi pealetõmbajat, metsameeste templilööjat, kirikule kuulunud küünlavormi, kartonginuga ja palju muud.
Kuigi peoplatsile olid üles pandud piknikutelgid, päevase kontserdi ajal keegi sinna oma toidukorviga istuma ei läinud. Õhtul oli ansambli Tuulelõõtsutaja kontsert ja simman.
Lauritsapäeva tähistamise tellis Veljo Tormise Kultuuriseltsilt Kuusalu vallavalitsus. Valla eelarves oli selleks ette nähtud 50 000 krooni, Kultuurkapitalilt saadi 10 000 krooni. Seltsi tegevjuht Maarika Rohi ütles, et kulutused jäävad planeeritu piiridesse.