Kuusalu vallavolikogu liige Enn Kirsman koalitsiooni kuuluvast valimisliidust Ühine Kodu esitas volikogu eelmisel istungil, 5. detsembril kaks eelnõu, mis vastuvõtmise korral reguleeriksid eelkõige opositsiooni kuuluvate volikoguliikmete tegevust.
Avalikkuse ees on suuremat tähelepanu pälvinud eelnõu „Kuusalu valla põhimääruse muutmine“, millest kirjutati Postimehe online-uudistes ja Delfis. Vähem on märgatud eelnõud „Kuusalu vallavolikogu revisjonikomisjoni kontrollimiste läbiviimise kord“. Mõlema eelnõu esimene lugemine on neljapäeva, 19. detsembri hommikul toimuva volikoguistungi päevakorras.
Esimese eelnõuga teeb Enn Kirsman ettepaneku võtta põhimäärusest välja volikogu liikme õigus esitada arupärimisi. Ta põhjendab seletuskirjas, et volikogu praegune opositsioon on muutnud arupärimised, mille eesmärk peaks olema avalikkuse tähelepanu juhtimine vallaelu kitsaskohtadele, hoopis nende halvaks paroodiaks. Tema hinnangul esitatakse arupärimisi veebikaamera ees enese näitamiseks ja adressaadi halvustamiseks, sageli on tegu retooriliste küsimustega, millele polegi vastust. Ta selgitab, et eelnõu ei kahjustaks volikogu liikme õigust saada teavet, vastavalt seadusele tuleb kirjalikule pöördumisele vastata 10 tööpäeva jooksul.
Opositsiooni kuuluva valimisliidu Arenev Kuusalu Vald Facebooki seinal on link Delfi uudisele Kuusalu opositsiooni suukorvistamise katsest arupärimiste lõpetamise abil ja algatatud küsitlus, kas ollakse eelnõu poolt või vastu. Poolthääli pole, vastuhääli on 70.
Valla põhimäärust saab vastavalt seadusele muuta kahe lugemisega, eelnõu esimesel lugemisel ei saa otsust vastu võtta.
Revisjonikomisjoni kontrollimiste töökorra eelnõu seletuskirjas ütleb eelnõu autor, et Kuusalu volikogu revisjonikomisjoni töö on sisuliselt reglementeerimata, komisjon on oma tegevuses juhindunud esimehe suvast. Koostatud määrusega on soov sätestada nõuded revisjoni läbiviimisele, kogutud andmete menetlemisele ja töötlemisele, ka ajalised piirid toimingutele.
Enn Kirsman ütles, et ei soovi oma eelnõusid Sõnumitoojale kommenteerida rohkem, kui on lugeda seletuskirjadest: „Plaanis on käsitleda mõlemat eelnõud 19. detsembri istungil, siis arutame põhjalikumalt.“