
Kolgaküla rahvamajas panid publiku kaasa laulma valla noorim ja vanim orkester – Juminda Poolsaare Bänd ja Kuusalu pasunakoor koos AIRI ALLVEEGA.
On traditsiooniks saanud, et Kuusalu valla sünnipäeva tähistatakse oktoobri alguses Kolgaküla rahvamajas. Tänavune pidu oli laupäeval, 7. oktoobril, valla loomisest täpselt 79 aastat hiljem – 7. oktoobril 1938 sundliideti Kiiu ja Kodasoo vald, nimeks pandi kihelkonna järgi Kuusalu vald.
Traditsiooniliselt kogunes saal pidulisi täis, magusad koogid-tordid olid küladelt-sõpruskondadelt ja soolased võileivatordid valla tellimusel peokorraldajalt ehk Kolgaküla Seltsilt, vallavanem pidas tervituskõne ja kuulutas välja valla fotokonkursi võitjad, särtsakate tantsudega esinesid Kolgaküla Lainerid.
Kuna käesolev aasta on pühendatud noortele, siis peo avasid ja õhtujuhid olid kohalikud noored Anni Jõe ja Lilli Ann Linno.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi rääkis valla sünniloost ning sellest, kuidas 28 aastat tagasi Kuusalu vald taasloodi: „Hakkasime valda uuesti üles ehitama. Mäletan, seda õhinat ja soovi panna uus süsteem toimima, koos õpiti ja tehti vigu. Nüüdseks on Kuusalu vald hea hariduse ja sotsiaalsüsteemi ning korrastatud taristuga vald.“
Ta tänas kõiki neid sadu inimesi, kes on oma mõtte, sõna või teoga panustanud, et Kuusalu vald oleks selline, nagu praegu on. Vallavanema selja taha seinale kuvati tema kõne ajal fotokonkursile esitatud pilte.
Võidufotod on Mohnist ja Raketast
Valla 79. aastapäevale pühendatud fotokonkursi teema oli „Kuusalu valla 100 nägu“. Konkurss algas 6. märtsil, pildid tuli digitaalselt esitada hiljemalt 21. septembriks. Tähtajaks saadeti kokku 65 fotot.
Taas selgitati välja publiku lemmikfoto, mille autor sai auhinnaks 200 eurot. Peavõidu pälvinud foto valis žürii, autorit premeeriti 300 euroga.
Vaatajate lemmikpilt kogus Kuusalu valla Facebooki lehel teistest fotodest kordades rohkem toetushääli – 289, mis on valla fotokonkursi ajaloos suurim häältearv. Sellise menu osaliseks sai Evelyn Kungla foto „Peatu ja naudi“, pildil on Loksa ja Suurpea vahel mererannas seisva vana puulaeva Raketa vrakk.
Žürii koosseisus Argo Tammemäe, Tiina Skolimowski, Cornelia Kerm, Kaupo Parve ja Margit Kröönström hindas pilte kahes voorus, teise vooru jõudnud 5 pildi seast sai enim punkte „Teel vaikusesse“, mille autor on Lembe Aasorg. Pildistatud on Mohni saarel üle luidete kulgevat laudteed.

Lembe Aasorg oli peol kohal ja sõnas tunnustuse eest tänades, et võidupilt on tehtud 2003. aastal – talle meeldis Mohni saare käänuline laudtee, rabades on sirged laudteed, aga Mohni saarel jälgib see maastikku. Kuusalu valla fotokonkursi võit on talle tänavu teine tunnustus – konkursil Aasta Looduse Foto pälvis tema ülesvõetud pilt maastiku kategoorias 3. koha.
Lembe Aasorg on Rakvere Eragümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja, kes mitmel suvel on puhanud Kuusalu vallas Suurpeal. Ta jutustas Sõnumitoojale, et suvepuhkuse ajal armastab sõita jalgrattaga Pärispea poolsaare 10kilomeetrisel ringil. Kuusalu vald on tema hinnangul üks ilusamaid Eestis, kuna on raba ja metsa, merd ja liivarandu. Mohni saare kohta ütles ta, et see on otsekui paradiisisaar ning tahaks sinna uuesti minna, seal oled nagu teises maailmas, igapäevamured jäävad mandrile maha.
Kuusalu valla fotokonkursil osales ta tänu Kolgakülas Suurekõrvel suvitava sõbranna soovitusele. Esialgu saatis kaks fotot, siis uuris vanu pilte ning võidufoto esitas konkursi viimasel päeval.
Evelyn Kungla Kolgakülla tulla ei saanud. Auhinnasummad on võitjatele üle kantud.
Mälumängu võitis pasunakoor
Aastapäevapeo mälumängu viisid tänavu läbi noored, õhtujuhte abistasid Elly Sirtse, Liisa Riin Linno ja Annemari Adler. Küsimused paluti saata valla koolidel, need saadi Kuusalu keskkoolilt ja kunstide koolilt ning Loksa muusikakoolilt ja gümnaasiumilt.
Võitis Kuusalu pasunakoor. Teise koha sai Kolgaküla võistkond, 3. ja 4. kohta jagasid Juminda võistkond ning laudkond Ülo Sõbrad, kus olid vallavalitsuse ja Tormise-seltsi juhatuse liikmed ning valla aukodanik Ülo Veeleid.
Noored andekad muusikud
Kui lavale asus Juminda Poolsaare Bänd, kus on muusikuid algklassilastest kuni tudengiteni, tervitas publik neid suure aplausiga. See oli bändile kolmas esinemine rahva ees, esimene oli maikuus Leesi rahvamajas suve alguse tantsupeol ja teine augustis Tammistu küla juubelil. Bänd on juba saanud kutse esinema Kolga jõululaadale.
Bändi lauljad on Sandra Liis Hääl Tammistult ja Alger Paalberg Tapurlast. Osad bändiliikmetest on Kuusalu Kunstide Kooli endised või praegused õpilased ja kuuluvad ka Kuusalu pasunakoori. Osad on õppinud või õpivad Tallinnas Gustav Adolfi muusikakoolis, mõned ka Avinurme kooli muusikaklassis.
Kui poolsaare noortebändi järel võttis laval kohad sisse pasunakoor, kiitis dirigent Ott Kask, et südame teeb soojaks, kui noored mängivad lustiga ja laulavad tema nooruse aja lugusid, mille laulsid kuulsaks Kukerpillid ja Apelsin. Bändi lugudest enamikule on seaded teinud Ott Kask, ühe laulu seadis Külli-Katri Esken.
Kuusalu pasunakoor esines koos laulja Airi Allveega, nende svingid, valsid ja fokstrotid tõid rahva tantsupõrandale. Airi Allvee oli pasunakooriga Kolgaküla laval aasta jooksul teist korda, esimesel korral astusid mullu sügisel üles Harjumaa aasta tegijate tunnustusüritusel.
Airi Allvee jäi pärast pasunakooriga tehtud lugusid pidulisi tantsitama koos bändiga, kus mängisid Rakvere muusikud Vallo Vildak ja Peep Pihlak ning Kuusalu pasunakoorist Marko Kask, Allan Järve ja Külli-Katri Esken.