MAIT KRÖÖNSTRÖMI esitatud eelnõu poolt olid 5 ja vastu 10 volinikku.
Kuusalu vallavolikogu arutas möödunud kolmapäeval, 15. mail toimunud istungil eelmise volikoguesimehe Mait Kröönströmi märtsi alguses esitatud eelnõud „Kuusalu valla ja Loksa linna ühinemine“, millega oleks algatatud läbirääkimised Kuusalu valla ja Loksa linna liitumiseks.
Eelnõu ei saanud istungil vallavolikogu heakskiitu, poolt hääletas opositsioon, vastu oli 10liikmeline koalitsioon. Istungil olid kohal 15 volinikku, volikogu koosseis on 19liikmeline.
Sama eelnõu oli esmalt volikogu aprillikuu istungi päevakorras, kuid teema käsitlemiseni ei jõutud, enne sai istungi kolmetunnine tööaeg täis. Aprilli istungi päevakorra viimased punktid olid nüüd pandud maikuu istungi päevakorras esimesteks.
Mait Kröönström kuulub aastalõpu võimuvahetusega opositsiooni jäänud valimisliitu Üks Kuusalu Vald. Ta põhjendas eelnõule lisatud seletuskirjas, et pärast 2017. aasta kohalikke valimisi on muutunud Kuusalu valla ja Loksa linna volikogude koosseisud, Kuusalu omavalitsuse juhtimises osalevad ka Loksa linna juhid: „Loogiline oleks ka omavalitsuste ühinemine, et juhtimine oleks läbipaistvam ja vallakodanikele arusaadavam. Rääkimata juhtimiskulude kokkuhoiust maksumaksjale. Samuti on ära langenud põhjendused, mida toodi esile möödunud volikogude koosseisude puhul – et omavalitsusjuhid ei leidnud sobivat aega ja kohta kohtumiseks. Nüüd kohtutakse iga nädal, ühinemisläbirääkimiste pidamise ja mõlemast omavalitsusest põhjaliku ülevaate saamisega ei tohiks tekkida probleeme.“
Seletuskirjas on viidatud ka, et liitumise algatamine oleks üks eeltingimus riigigümnaasiumi võimaliku asukoha valikus Kuusalu-Loksa piirkonda, nagu kinnitab haridus- ja teadusministeeriumi tellitud uuring Geomedialt 2015. aastal.
Mait Kröönström ütles volikogu istungil, et seletuskirjas kirjutas ta ühinemisläbirääkimiste põhjustest piisavalt, ning teatas, et on valmis vastama küsimustele. Ta lisas, et volikogu eelarve- ja arengukomisjon arutas eelnõud ja toetas läbirääkimiste algatamist.
Kuusalu vallas on möödunud aasta lõpust võimul valimisliidu Ühine Kodu, Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon. Loksa linnapea Värner Lootsmann on valitud vallavolikogu aseesimeheks, Loksa abilinnapea Hilleri Treisalt kuulub Kuusalu vallavalitsusse.
Eelnõu ei olnud kooskõlas seadusega
Enn Kirsman valimisliidust Ühine Kodu teatas istungil, et eelnõu ei ole kooskõlas seadusega. Selle preambulis viidatakse vabariigi valitsuse määrusele, kuid see on aegunud. Vabariigi valitsus algatas 2017. aastal Loksa linna ja Kuusalu valla ühinemise, kuid lõpetas selle 15. juunil 2017, kuna sama aasta aprillis läbi viidud rahvaküsitlus näitas, et kummagi omavalitsuse elanikud ei toetanud ühinemist. Kuusalu vallast osalesid küsitluses 595 vallaelanikku, neist 60 protsenti ütlesid liitumisele „ei“ ja 40 protsenti „jah“. Loksalt oli osalenuid 632, neist 74 protsenti olid ühinemise vastu ja 26 protsenti poolt.
„Leian, et volikogu peaks austama Loksa linna ja Kuusalu valla elanike tahet. Või on infot nende seisukohtade muutumisest? Volikogu otsused peavad olema kooskõlas seadusega, Kuusalu ja Loksa inimesed on oma seisukoha öelnud, vabariigi valitsus on sellest tulenevalt lõpetanud sundliitmise. Ei ole põhjust võtta vastu sisuta ja ebakorrektset eelnõud,“ sõnas Enn Kirsman.
Ta lisas, et eelnõu mittepooldamine ei takista tihendamast koostööd ja arendamast suhteid kahe omavalitsuse vahel. Vald avas taas Loksal teeninduspunkti, ka toetab vald rahaliselt Loksa jäätmejaama, mida kasutavad ka vallaelanikud. Koostöös Loksa linnaga on toodud teenused vallainimestele lähemale.
Mait Kröönström kommenteeris, et eesmärk oli sisuline – algatada läbirääkimised, ning avaldas kahetsust, et ei keskendutud eelnõu sisule, vaid vigade otsimisele.
Rohkem sõnavõtjaid ei olnud.
URMAS KIRTSI: „Prioriteedid on mujal.“
Mait Kröönström ütles Sõnumitoojale, et on volikogu otsusest pettunud: „Eelarve- ja arengukomisjon leidis kuue poolt- ja nelja vastuhäälega, et läbirääkimised võiks algatada. Kuna komisjon kiitis minu esitatud eelnõu heaks, arvasin, et see läheb volikogu istungil läbi, kuigi pärast seda võib jääda läbirääkimiste alustamine venima. Enn Kirsman osales komisjoni koosolekul, ta oleks võinud varem viidata vastuolule seadusega, oleksime täpsustanud teksti, saanud protsessiga alustada. Me ei tea, mida rahvas nüüd ühinemisest arvaks. Pärast läbirääkimiste algatamist oleks võinud kokku leppida Loksa linnaga, et korraldame uue rahvaküsitluse, ja selle põhjal otsustada, kas minna sisuliste läbirääkimistega edasi või mitte.“
Enn Kirsman kommenteeris Sõnumitoojale, et seda eelnõud ei olnud võimalik parandusettepanekutega niiöelda remontida: „See tähendanuks eelnõu täielikku ümbertegemist alates pealkirjast, mille sõnastuses oleks pidanud olema ettepaneku tegemine haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks, ja preambulist, kus tulnuks viidata teistele seadustele, kuni kõikide punktideni. Kui aeg küps, küll siis liitumismenetlus algab. Parem hea koostöö, kui kehv abielu.“
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, valimisliidu Ühine Kodu juht, sõnas, et omavalitsuste ühinemisläbirääkimised saab algatada siis, kui volikogudel on selleks tahet: „Koalitsioonikoosolekul arutasime eelnõud ja jõudsime üksmeelele, et praegu on meil muud prioriteedid. Meil on käesolevaks valitsemisperioodiks muid kohti, kuhu Kuusalu valla eelarvest raha paigutada. Mis puudutab Loksa linna, siis teeme koostööd. Ei ole oluline, kellele kuulub vesi Loksa ujulas või raamatud Loksa raamatukogus, mõlemaid saavad kasutada ka Kuusalu valla elanikud.“