URMAS KIRTSI, volikogu valis Teid 10 poolthäälega taas Kuusalu vallavanemaks, kas teate, kes lisaks valimisliidu Ühine Kodu 8 volinikule toetasid ja olete te nendega koalitsiooni moodustamises kokku leppinud?
„Tean, kes need kaks olid, oleme konsultatsioone pidanud ja põhimõtteliselt kokku leppinud. Ma ei taha praegu rohkem täpsustada. Ütlen nii, et oleme pidanud konsultatsioone kõigi osapooltega, umbes viimased kümmekond päeva on olnud intensiivsed läbirääkimised. Ühe seltskonnaga oleme leidnud, et tahame koos panustada, ja arutanud, milline võiks olla edasine tegevuskava, aga ei ole seda veel kirjalikult fikseerinud. Suuline kokkulepe on olemas.
Võin kinnitada, et Kuusalu vald saab hea tegevuskava, mis on kõige tähtsam. Valijatest 42 protsenti toetasid meie valimisliitu Ühine Kodu, see ei ole küll enamuse toetus, aga siiski selge toetus. Saame koostööpartneritega hakata Kuusalu valda edasi arendama.“
Kas sõlmite koalitsioonilepingu ning valite volikogule uue esimehe ja aseesimehe koalitsioonipartnerite seast?
„Jah, volikogu esimehe kindlasti. Aga ma ei nimetaks seda koalitsioonilepinguks, mida kavatseme allkirjastada, pigem koostööleppeks.“
Te ei taha veel koostööpartnerite nimesid avalikustada?
„Ei taha, hea meelega annaksin intervjuu nädala pärast. Läbirääkimised ei ole lõppenud, kompromisside osakaal on suur, katsume jõuda selleni, et mõlemad osapooled peaksid olema rahul.“
Järgmine Sõnumitooja jõuab lugejateni uuel aastal, püüame juba nüüd võimalikult palju teada saada. Ehk võite vallavalitsuse kohta rohkem rääkida, vallavanemal tuleb volikogule kinnitamiseks esitada vallavalitsuse koosseis, kas muudate seda?
„Vallavalitsuse koosseis muutub, tõenäoliselt ka vallamaja töötajate struktuur muutub. Seda hirmu ei ole, et kõik jääb samamoodi, me vald on pidevas muutumises. Kõik ei ole veel täpselt paigas, sõltub käesoleval nädalal toimuvatest kohtumistest koostööpartneritega ja arutelude tulemustest. Vallavanem on volikogu käepikendus, olulised asjad räägitakse läbi.“
Ühine Kodu avaldas pärast valimisi, kellega ei soovi läbi rääkida – nimeliselt Reformierakonnast Margus Soom ja Keskerakonnast Värner Lootsmann. Valimisliitudega Üks Kuusalu Vald ja Arenev Kuusalu Vald pidasite võimalikuks koostööd teha, väiksemat ühisosa nägite EKREst volikogusse valitud isikutega.
„Meie valimisliitu Ühine Kodu süüdistati piltlikult öeldes kümnes surmapatus. Ükski viiest valiminimekirjast ei olnud valmis esialgu meiega koostööd tegema.
Kui kohtusime sel perioodil, mis eelnes volikogu esimehe valimisele, saime aru reaalsusest. Kaitseme oma valijate huve ja kuna meil pole absoluutset häälteenamust, siis peame tegema koostööd ja ka kompromisse. Loodame, et suudame partnerite ringi laiendada ja saame koostöölepingule volikogus laiema toetajaskonna.
Kuusalu vallavolikogu uus koosseis on kujunenud selliselt, et opositsiooni puudumist ei pea võimalikuks. Paraku on inimestel erinevad huvid ja arusaamad, seda ei saa pahaks panna. Samas ei pea kedagi nurka suruma, tuleb mõista ja selgitada. See saab olema uue volikoguesimehe ülesanne.“
Vallavanema valimiseks korraldati konkurss. Otsustasite osaleda. Kuidas kommenteerite konkurentide esinemist volikogus?
„Mõlemad konkurendid olid ette valmistanud, end kurssi viinud. Ma väga hindan Rakvere endise abilinnapea Kairit Pihlaku hinnangut meie valla niiöelda pehmematele valdkondadele, ta tunnustas vallas pakutavat haridust ja huviharidust. Seda oli rõõm kuulda – ega muidu ole vallaeelarvest 70 protsenti suunatud haridusele. See hinnang oli objektiivne, me ise oleme selle olukorra sees ja võtame tavalisena, ei oska näha taustsüsteemis. Hea haridus on alus valla kestmisele.“
Enamikes omavalitsustes on juhtorganid mitu nädalat tagasi ära valitud, käib tavapärane töö. Kuusalu vallas on poliitiliste erimeelsuste tõttu kõik veninud, komisjonide koosseisud on kinnitamata, pole, kes arutaks osasid küsimusi ning teeks vallavalitsusele ettepanekuid. Elu seisab?
„Ei seisa. Kõiki otsuseid võib langetada vallavalitsus, kes on meil senises koosseisus ametis kuni uue kinnitamiseni. Kui volikogu komisjone ei ole, siis otsustab vallavalitsus. Kui volikogu kinnitab lõpuks komisjonid, hakkavad nemad arutama ja ettepanekuid tegema.“
Küsime Kuusalu volikogu valimisnimekirjade esindajatelt, kuidas kommenteerivad vallavanema valimist ja seoses sellega tekkinud olukorda volikogus. Kuidas Te Ühise Kodu esindajana vastate?
„Valimisliit Ühine Kodu on rahul, see oli üks osa meie valimisplaanist – Kuusalu vald sai kogenud ja kompetentse juhi, kes suudab realiseerida volikogu seatud ülesanded. Olukord on veel keeruline, kuid enam mitte lootusetu. Vesi on hakanud selginema ja jää liikuma. Usun, et teatud aja jooksul saavutame olukorra, kus suur osa volikoguliikmetest teevad koostööd. Siin on oluline roll volikogu esimehel. Ühe valimisliidu esinumbrina aitan kaasa.“
Olete neljandat korda valitud Kuusalu vallavanemaks – 1993-1996, 2009-2013, 2013-2017 ja nüüd. Kokku pidanud seda ametit 12 aastat.
„Esimesel perioodil olime kõik samas seisus, nagu praegu on need, kes alles alustavad volikoguliikmena. Siis täpselt ei teadnud, millised õigused ja kohustused meil on. Oli tahe midagi teha, oskused tulid ajaga. Polnud omavalitsuskogemust, tegutsesime parimal moel ja südametunnistuse järgi. Lõppkokkuvõttes ja tagantjärele vaadates tuli hästi välja.“
Valimisliit Üks Kuusalu Vald avalikustas äsja Kuusalu valla poliitiliste jõudude koostöölepingu projekti, kuidas seda hindate?
„Ühine Kodu on valimisliidu Üks Kuusalu Vald väljatöötatud valla juhtimise põhiteesidega tutvunud. Kuna leidsime teesides üsna palju ühist meie valimisprogrammiga, arvame, et väljapakutuga saab enamikus nõus olla ja sellest saaks kujundada hea programmi valla juhtimiseks.“