Möödunud neljapäeval, 15. veebruaril jõudis Loksa linnavalitsusse ja Kuusalu vallamajja kiri rahandusministeeriumilt vabariigi valitsuse ettepanekuga – liita Loksa linn Kuusalu vallaga. Alla on kirjutanud riigihalduse minister Mihhail Korb.
Kirjas on palve esitada oma arvamus ettepaneku kohta Harju maavanemale hiljemalt 15. maiks. Kui arvamusi ei esitata, loetakse ettepanek vastuvõetuks.
Lisatud on vabariigi valitsuse määruse eelnõu, seletuskiri ja juhis ühinemise ettevalmistamise kohta.
Reedel, 16. veebruaril saatsid Kuusalu vallavolikogu esimees Enn Kirsman, aseesimees Urmo Ristisaar ja vallavanem Urmas Kirtsi kirja Loksa linnavolikogu esimehele Rein Heinale ja linnapeale Värner Lootsmannile.
Kuusalu vallajuhid tegid ettepaneku kohtuda kas 27. veebruaril kell 18.30 või 1. märtsil kell 18.30 Kolga mõisa valitsejamajas nõupidamiste ruumis, et alustada konsultatsioone, mis võiksid kasvada ühinemisläbirääkimisteks. Selle tulemusena vormuks hiljemalt 15. maiks Kuusalu valla- ja Loksa linnavolikogu loodetavasti ühine seisukoht vabariigi valitsuse ettepaneku kohta, kirjutavad nad. Juhul, kui pakutud aeg ja koht ei sobi, paluvad anda sellest võimalikult kiiresti teada ja teha omapoolne ettepanek kokkusaamiseks. Aeg võiks vallajuhtide palvel jääda kas kolmapäeval hommikupoolikusse või tööpäeva järgsele ajale alates kella 18.30st.
Kuusalu vallavolikogu 22. veebruari istungi päevakorras on Kuusalu valla ja Loksa linna ühinemise teema. Volikogu hakkab arutama Enn Kirsmani esitanud eelnõu: võtta vabariigi valitsuse ettepanek teadmiseks ning algatada ühinemiseks seadusest tulenevad tegevused.
Valitsuse määruse eelnõu
Rahandusministeeriumi kirjaga koos saadetud vabariigi valitsuse määruse eelnõu haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks on sõnastatud järgmiselt: „Kuusalu valla ja Loksa linna ühinemisega moodustatakse uus haldusüksus, mille nimeks määratakse Kuusalu vald. Moodustatava valla piir kattub Kuusalu valla ja Loksa linna piiriga, välja arvatud nende omavaheline osa.“
Eelnõus on märgitud, et moodustatavale Kuusalu vallale hüvitatakse riigieelarvest ühinemisega seotud tegelikult tehtud kulud.
Seletuskiri – Loksa on ümbritsetud Kuusalu vallast
„Kuna volikogude algatatud ühinemise etapis ei taotlenud alla kriteeriumi olev Loksa linn ühinemist ühegi piirinaabriga ega osalenud üheski ühinemisläbirääkimises ega teinud vajalikke menetlustoiminguid haldusreformi seaduse tähtaegu arvestades, peab vabariigi valitsus haldusreformi eesmärgi ja kriteeriumi täitmiseks algatama Loksa linna ühendamise Kuusalu vallaga,“ on selgitatud määruse eelnõu seletuskirjas.
„Haldusreformi eesmärkidele vastab parimal moel asustussüsteemi funktsionaalseid seoseid ja elanike igapäevase töö- ja õpirände liikumisteid arvestav lahendus, kus Loksa linn ühendatakse Kuusalu vallaga. Arvestada tuleb, et Loksa linn on ümbritsetud Kuusalu vallast ja omab ühist piiri vaid Kuusalu vallaga.“
Välja on toodud arvud: Loksa linna pindala on 3,8 km2, rahvaarv 2738, Kuusalu valla pindala on 707,9 km2, rahvaarv 6590, uue haldusüksuse nimega Kuusalu vald pindala hakkab olema 711,7 km2, rahvaarv 9328.
Põhjendatakse ka, miks nimeks jääb Kuusalu vald – nii soovitas kohanimenõukogu 13. jaanuaril 2017 koosolekul toimunud arutelul: „Kohanimenõukogu soovitab nimeks Kuusalu, mis on ajalooline kihelkonnanimi 13. sajandist. Kihelkond hõlmas ka Loksa asula ala, alevik kasvas 20. sajandi alguses tellisetehase ümber.“
Seletuskirjas on ka lause: „Paljuski olenevad ühinemise mõjud sellest, kuidas ühinevad omavalitsused omavahel ühinemise järgsete avalike teenuste pakkumises ja omavalitsuse organisatsioonis ning toimimise mudelites kokku lepivad.“
Omavalitsuste tegevused ühinemise ettevalmistamisel
Vabariigi valitsuse algatatud ühinemise korral tuleb vastavalt haldusreformiseadusele selgitada elanike arvamus välja 23. ja 24. aprillil 2017.
Ühendavatel omavalitsustel tuleb põhjendatud seisukoht ühinemise kohta esitada maavanemale hiljemalt 15. maiks.
Ühinemisleping peab olema sõlmitud hiljemalt 15. juuniks. Ühinemiskokkulepe tuleb panna eelnevalt avalikkusele tutvumiseks 15 päevaks, volikogud kinnitavad lepingu seejärel 10 päeva jooksul. Kui ühinemislepingut ei sõlmita, võetakse ühendatava omavalitsuse nimi ja sümboolika sellelt omavalitsuselt, kellega väiksem omavalitsus liidetakse.
Kui omavalitsus ei algata seaduses ettenähtud toiminguid, korraldab maavalitsus 10.-11. juunil elanike arvamuse väljaselgitamise. Maavanem kinnitab koostöös volikogudega valimisringkonnad ja volikogu liikmete arvu 19. juuliks.
Kohalike volikogude valimine toimub 15. oktoobril 2017, sellest päevast jõustuvad omavalitsuste vabatahtlikud- ja ka sundliitmised.
Loe ka lk 8.