
Õpilastele pakkusid suveks tööd 12 kohalikku firmat.
Kuusalu kooli saali olid neljapäeva, 6. aprilli pärastlõunaks kutsutud 9.-12. klassi õpilased Kuusalu, Kolga, Loksa ja Kehra koolist. Kokku oodati umbes 200 noort, kogunes 140 ringis. Kehrast jäid paljud tulemata, sest tellitud bussi ei saabunud, Kuusallu pidid Kehra gümnaasiumist sõitma 75 õpilast. Osaleda said Kehrast 3 õpilast ja õpetaja Ott Oja, kes sõitis Kuusallu autoga.
Suvetöö messi korraldas Põhja-Eesti Rajaleidja. Varem on tehtud Ida-Harju noortele karjääriseminare ja teemapäevasid, töömess oli esmakordne.
Kõigepealt rääkis Töötukassa karjääriinfo spetsialist Aet Trei noortele tööõigusest. Siis said nad tutvuda suviste vabade töökohtade ja töötingimustega, ettevõtetele oli saali seinte äärde seatud töölauad. Käidi rääkimas Rajaleidja töötajatega, Töötukassa esindajalt küsiti tööõiguse kohta lisaselgitusi ja paluti kommentaare suvistel töökohtadel varem ette tulnud olukordadele.
Kokaabidest kajakiparandajateni
Messil olid esindatud 12 kohalikku ettevõtet. Kohapeal jagasid selgitusi Balti Spoon OÜ, Valkla Rand OÜ, Tuulmet Holding OÜ, SA Anija Mõisa Haldus ja Reimann Retked OÜ esindajad.
Rajaleidja töötajad vahendasid Jacobs OÜ (Capri Pitsakohvik Kuusalus), Hedvig OÜ (Kuusalu ja Loksa Perepood), A.A.Idee OÜ (mööblitootja Kuusalu külas), AS OG Elektra (Kuusalu ja Loksa Grossi Toidupood), KV Tööde OÜ (Kepivabrik), OÜ Sildex (Jõekääru Puhketalu), Leoloola Lasteriided OÜ (õmblustöökoda Kuusalus) reklaammaterjale suvistest vabadest töökohtadest.
Balti Spoon pakkus 18aastastele ja vanematele võimalust töötada suvel ettevõtte laos. Valkla Rand kutsus appi kööki ja restoranisaali, Reimann Retked otsib abilisi matkadele ja kajakke parandama. Anija mõis vajab töötajaid suvistele õppekäikudele ja üritustele ning ka giide. Kolgakülas asuv Tuulmet Holding pakkus metallitööd.
Balti Spooni personalijuht Helena Aug kiitis messi ning avaldas lootust, et see on jätkusuutlik ja aina rohkem ettevõtteid hakkab selle vastu huvi tundma.
Paljud noored ütlesid, et neil on juba suveks töö olemas, peamiselt sõidetakse Tallinna, töötatakse söögikohtades, kauplustes, ladudes. Oli ka neid, kes saavad suvel töötada oma vanemate töökohas. Osad rääkisid, et kaaluvad messil pakutud töökohtadele kandideerimist.
Noored tahavad kohe kiitust ja eduelamust
Kõige enam kiitsid noored Sõnumitoojale Töötukassa spetsialisti Aet Trei esinemist. Ta jagas nõuandeid, kuidas enda eest seista, kui tuleb sõlmida tööandjaga tööleping ja panna paika töötingimused.
Aet Trei rõhutas, et tööandjad peaksid arvesse võtma – tänapäeva noor on kärsitu, ta tahab tulemusi saada ruttu, kui töötab, siis tuleks teda kiita võimalikult kohe. Noored on nuti- ja üldse arvutimaailmas kiired ja taibukad. Samas peaksid nad mõistma, et suur osa sellest, mida Facebookis ja mujal sotsiaalmeedias ütlevad või postitavad, jõuab paljudeni, ka tööandjateni.
„Kõik, mida praegu teed, on investeering tulevikku, see on ettevalmistus tulevaseks tööeluks. Tööandja võtab kõigepealt te nime ja paneb Googlesse. Soovitan kasutada sama relva, googeldage ettevõtet, uurige eelnevalt, kellega tegu, kas on probleeme,“ sõnas ta.
„Olge julged ja pealehakkajad, kui kandideerite töökohale, ka suvisele, tutvustage ennast, rääkige, mis on teie tugevad omadused. Tahe tööd teha on kõige tähtsam. Põhiline – õppige kellaaegadest, kalendrist ja kokkulepetest kinni pidama.“
Aet Trei soovitas, et ka tähtajaliste tööde puhul annab noorele kõige parema garantii, kui sõlmitakse tööleping. Mida tööandjad sageli kipuvad unustama, on nõue, et tähtajaliselt töötavatel noortel on õigus puhkusele. Kuni 18aastaste puhkus kestab 35 kalendripäeva. Kui jaotada need aasta peale, on ühe kuuga õigus 2,9 puhkusepäevale. Kui tähtajaline töö lõpeb, tuleks lisaks väljateenitud töötasule maksta ka noortele puhkusekompensatsiooni.
Tööseadusandlusest
7-12aastastel lastel on lubatud töötada kultuuri, kunsti, spordi või reklaami alal, kui see on kerge ja ohutu, ei sega hariduse omandamist. Tööaeg 3 tundi päevas, 15 nädalas.
13-16aastaste töökohustused ei tohi nõuda suurt kehalist või vaimset pingutust. 13-14aastane võib töötada päevas 4 tundi, nädalas 20; 15aastane 6 tundi, nädalas 30; 16-17aastane 7 tundi, nädalas 35. 7-14aastase töölevõtul on nõutav tööinspektori nõusolek.
Töötukassal on programm „Noortegarantii“: hüvitatakse pool töötasust kuni 2kordse miinimumpalga ulatuses, kui sõlmitakse vähemalt 2aastane tööleping 17-29aastase noorega, kes on Töötukassas töötuna arvel olnud 4 kuud. Tasutakse ka noore väljaõppe kulud kuni 2500 eurot.